Literacki Nobel dla Tokarczuk!!!

W tym dziale rozmawiamy na tematy niezwiązane z mikronacjami, w tym z realną polityką
Locked
Michal_Feliks

Literacki Nobel dla Tokarczuk!!!

Post by Michal_Feliks »

Dlaczego nie ma tu jeszcze takiego watku?

Ja tylko chce powiedziec naszej mlodziezy, ze to jest dzien, o ktory was beda pytac wasze dzieci. Tatusiu, co robiles kiedy Polka dostala Nagrode Nobla?

Wiec sobie to dobrze zapamietajcie. Co robiliscie, kiedy Polka dostala Nagrode Nobla?

Ja gralem w RedDeadRedemption 2, bo bylem bardzo zestresowany od rana, ale odpalilem streama komitetu noblowskiego. I kiedy pan Szwed z pieknym akcentem wypowiedzial polskie nazwisko, to prawie spadlem z krzesla, a Szumbrawcy z Lemoyne zestrzelili mnie z konia.
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Image
AFvTD
Gadu-Gadu: 0

Re: Literacki Nobel dla Tokarczuk!!!

Post by AFvTD »

Segregowałem dokumenty, przynajmniej wtedy, kiedy się dowiedziałem :D najgorsze jest to, że teraz wszystkie podręczniki do Polskiego i Historii w podstawówce będą musiały być wymienione, bo mówią o 4 polskich nobliskach :D
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
AJ Piastowski

Post by AJ Piastowski »

Jeśli o mnie chodzi, to byłem po prostu w pracy. W dodatku tak zapracowany, że nawet wyłączyłem sobie radio, którego zawsze słucham i dopiero jak zrobiłem sobie chwilę relaksu i zaglądnąłem na FB to mi szczena opadła.

Potem humor poprawił mi Minister Kultury prof. Gliński, który jeszcze nie tak dawno wypowiadał się, że Olga Tokarczuk mogłaby coś w końcu napisać z sensem o Polsce i że próbował zaczynać czytać jej książki, ale nigdy nie dał rady przez nie przebrnąć :( Po czym w dniu wczorajszym stwierdził, że chyba jednak musi przynajmniej jedną książkę przeczytać do końca. Qrwa Minister Kultury jak z koziej dupy trąba.

Trochę trącając wątek tegorocznego rozdania Nobli to szalenie nie zgadzam się z decyzją komitetu przyznania nagrody z fizyki za egzoplanety i kosmologię. Wyróżniono naukowców, którzy odkryli planety krążące wokół gwiazd podobnych do Słońca. No łał, a Wolszczan to co pies? Gość, który odkrył to samo w 1994 roku udowadniając to i potwierdzając wcześniejsze teoretyczne hipotezy. Problem w tym, że gwiazda wokół, której oscylowały planety odkryte przez niego była pulsarem (taka trochę inna, specyficzna gwiazda - ale jednak gwiazda!). Trochę to tak, jakby Motorola wymyśliła pierwszy telefon komórkowy, a 25 lat później Apple dostał za to nagrodę bo design ładniejszy.
Image
Santi Vilarte
Gadu-Gadu: 22431857

Post by Santi Vilarte »

Oczywiście to wielki dzień, ale jeśli spojrzymy na nagrody literackie poniżej Nobla, krajowe i międzynarodowe, to umówmy się - kto na nie zwraca uwagę? Z pół roku temu czytałem artykuł w Rzeczpospolitej, że śledzenie przyznawania tych nagród jest domeną wąskiej grupy pasjonatów, natomiast dla szerszej publiczności to, że autor był nagradzany, nie tworzy jakiejś wartości dodanej i zachęty do czytania jego dzieł. Niemal w 100% zgoda.
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
b. poseł,
Lord Szambelan KH,
Mer Angemontu
TBC
AJ Piastowski

Post by AJ Piastowski »

Santi Vilarte wrote:
Oczywiście to wielki dzień, ale jeśli spojrzymy na nagrody literackie poniżej Nobla, krajowe i międzynarodowe, to umówmy się - kto na nie zwraca uwagę? Z pół roku temu czytałem artykuł w Rzeczpospolitej, że śledzenie przyznawania tych nagród jest domeną wąskiej grupy pasjonatów, natomiast dla szerszej publiczności to, że autor był nagradzany, nie tworzy jakiejś wartości dodanej i zachęty do czytania jego dzieł. Niemal w 100% zgoda.

Nie zgadzam się, spróbuj kupić nawet dziś książkę Tokarczuk... Nie ma, są zapisy na za miesiąc. Nawet elektronicznych wydań nie można kupić. Jakkolwiek wąska grupa pasjonatów by nie nagradzała, tak Nobel w świecie znaczy prestiż.
Image
Piotr Paweł I
Tlen: -

Post by Piotr Paweł I »

Na pewno zaczną się nowe przekłady zagranicą, a jak ludzie poczytają Tokarczuk, to może zechcą innych polskich pisarzy poczytać - a jak wiadomo najwięcej przekładów mieli Lem (ten także gigantyczne nakłady książek w ZSRR, setki tysięcy), Gombrowicz i Różewicz.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Joahim-von-R

Post by Joahim-von-R »

W szkole siedziałem. Takie życie.
Rekrut Waffen-Ok
Uwielbiam Kosmos :)

Chwała Wielkiej Sclavinii Wielonarodowej! CWSW!
Michal_Feliks

Post by Michal_Feliks »

Joahim-von-R wrote:W szkole siedziałem. Takie życie.

Czy w przerwie pan wozny przybil w sali nowy portet noblowski, miedzy reymontem a szymborska? xD
emeryt
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Image
Michal_Feliks

Post by Michal_Feliks »

Santi Vilarte wrote:

A to zalezy. Polskie najwazniejsze nagrody literackie niczego nie gwarantuja, ale jednak maja przelozenie na sprzedaz, a juz na pewno na kanaly promocyjne. Jesli ksiazka jest tomikiem poezji, albo filozoficznym esejem, to i nagroda NIKE drastycznie sprzedazy nie zwiekszy, bo nawet przy 50% wiekszym nakladzie wciaz bedzie to wartosc rzedu 1000 egz. Ale juz na przyklad kariera Szczepana Twardocha jest w duzej mierze zasluga nominacji i wyroznien dla "Morfiny". Wiele zalezy od tego, jak nagroda zostanie spozytkowana przez marketingowcow.

Za granica to juz w ogole sytuacja jest inna. Booker dla Tokarczuk wywolal boom na jej literature w krajach anglojezycznych i premiera kolejnego tytulu po angielsku ("Prowadz swoj plug...") byla jednym z wazniejszych wydarzen na scenie.
emeryt
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Image
Michal_Feliks

Post by Michal_Feliks »

Już ubiegłoroczny Booker spowodował ogromne zainteresowanie twórczością Olgi Tokarczuk i jej książka "Bieguni" była jedną z najchętniej wybieranych w Empiku w 2018 roku - podkreśla Michał Tomaniak, Dyrektor Działu Książki w Empiku. - Literacki Nobel zadziałał jednak z wielokrotnie większą siłą - dodaje.

oraz

W czołówce listy bestsellerów książkowych jest również Mariusz Szczygieł ze swoją książką "Nie ma" nagrodzoną kilka dni nagrodą Nike. - To kolejny dowód na to, że prestiżowe literackie laury to drogowskaz dla czytelników i niekwestionowana rekomendacja. Najlepsze książki polskich autorów trzeba mieć - dodaje Michał Tomaniak.

A wiec jednak nie tylko Nobel sprzedaje.
emeryt
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Image
Locked

Return to “Real, który nie istnieje”