Sytuacja na Białorusi

W tym dziale rozmawiamy na tematy niezwiązane z mikronacjami, w tym z realną polityką
Krzysztof Hans
Gadu-Gadu: 7260161
Tlen: poland1020
Location: Mikr. Trizondal (Rottera) i Sarmacja (Eldorat) / Real. Trzciana k. Bochni

Sytuacja na Białorusi

Post by Krzysztof Hans »

Jak oceniacie sytuacje na Białorusi. Moim zdaniem to co teraz dzieje się u wschodniego sąsiada Polski prędzej czy później skończy się odejściem Łukaszenki z funkcji prezydenta piastowanej już od ponad ćwierć wieku.
(-) Krzysztof Hans van der Ice
- Mieszkaniec Konfederacji Sclavinii
- Pomysłodawca mikronacyjnego konkursu piosenki Our Sound oraz Dyrektor i Producent Wykonawczy jego 12-tej edycji w Księstwie Sarmacji.
---------
Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to najbardziej odpowiedzialny pomysł w historii mikronacji. Co innego secesja, rozpad państwa i będąca po tym II Rzeczpospolita Sclavińska.
-----
Postaw na Novą Sclavinię - Postaw na Hansa, Stowarzyszenie "Nova" i Sojusz Centrowo-Demokratyczny!
Eugeniusz Maat

Re: Sytuacja na Białorusi

Post by Eugeniusz Maat »

Tak
Úr Burgmáster ik úrs Auterra
Image
Michał F. Lubomirski
Gadu-Gadu: 50331381

Post by Michał F. Lubomirski »

Czytałem, że podobno lepiej by było, żeby na chwilę obecną na stanowisku prezydenta pozostał Łukaszenka, gdyż mogłaby się powtórzyć sytuacja z Ukrainy, kiedy to Rosja interweniowała.
Nie wiem, co by się rzeczywiście stało, ale to by było możliwe.

W sumie nie wiem, które rozwiązanie byłoby lepsze...

EDYCJA. Ale koniec rządów Aleksandra Łukaszenki kiedyś musi nadejść. Oby w jak najodpowiedniejszej chwili.
(-) por. Michael Franciscus Lubomirski-Lisewicz, baronet

Ambasador Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Minister Księstwa Urbino
Prokrustes

Post by Prokrustes »

Może @PiotrdeZaym ma info rozsądne - zawsze był blisko spraw wschodnich.

Szczerze to nie wiem ... ale może dla Białorusinów kontrola rosyjska jest lepsza niż Łukaszenko :?:
W samo stanowiącą o sobie, kapitalistyczną Białoruś idącą do Europy trudno wierzyć widząc jak transformacja przebiegała na Ukrainie. Z resztą z Łukaszenką czy bez Rosja na to nie pozwoli.

Dla Polski pewnie lepiej jest mieć dodatkowy bufor.
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Piotr Paweł I
Gadu-Gadu: 0
Tlen: -

Post by Piotr Paweł I »

Na Ukrainie miałem akredytację dziennikarską nr 25. W niepodległej Białorusi niestety nie stosowali numeracji od 1. Ale tak czy inaczej coś wiem...
Po pierwsze, Białorusini mają dość Łukaszenki. Polecam mój tekst który ukaże się wieczorem w Tygodniku Polsat News (wczoraj o 22.40 mówiłem zresztą coś o Białorusi w Polsat News). Przez wiele lat gwarantował spokój (gdy w Rosji były wojny i ataki terrorystyczne), regularne wypłaty wynagrodzeń i emerytur (a w Rosji i na Ukrainie bywało różnie) i jednak niezależność od Rosji. Ale to naprawdę nie wystarcza. Gospodarka białoruska jest w dramatycznym stanie, w pół drogi między socjalizmem i kapitalizmem. Epidemia przelała czarę goryczy - rady Łukaszenki by pić wódkę, chodzić do sauny i jeździć na traktorach były parodią jakiegokolwiek działania. Już lepszy jest prezydent Turkmenistanu, który zakazał koronawirusa.
Dziesięć lat, po wyborach 2010 r. zrobiłem to zdjęcie:
Minsk 2010.jpg
Demonstracja opozycji została brutalnie rozpędzona, liderów wsadzono do więzień. Ale teraz protestuje nie opozycja (zmarginalizowana dziś), lecz zwykli ludzie. Co z tego będzie dalej, jak w tym miesza Rosja - zobaczymy.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Krzysztof Hans
Gadu-Gadu: 7260161
Tlen: poland1020
Location: Mikr. Trizondal (Rottera) i Sarmacja (Eldorat) / Real. Trzciana k. Bochni

Post by Krzysztof Hans »

Protesty dorobiły się już swojego hymnu w postaci lokalnej wersji "Murów" śpiewanych kiedyś po polsku przed Jacka Kaczmarskiego:
Moim zdaniem reżim Łukaszenki tak jak opisywane w piosence mury runie gdyż już teraz wojskowi odmawiają się angażowania się w działania państwa. Kruszy się też medialna propaganda gdyż dziennikarze odchodzą mediów publicznych.
(-) Krzysztof Hans van der Ice
- Mieszkaniec Konfederacji Sclavinii
- Pomysłodawca mikronacyjnego konkursu piosenki Our Sound oraz Dyrektor i Producent Wykonawczy jego 12-tej edycji w Księstwie Sarmacji.
---------
Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to najbardziej odpowiedzialny pomysł w historii mikronacji. Co innego secesja, rozpad państwa i będąca po tym II Rzeczpospolita Sclavińska.
-----
Postaw na Novą Sclavinię - Postaw na Hansa, Stowarzyszenie "Nova" i Sojusz Centrowo-Demokratyczny!
Guedes de Lima
Gadu-Gadu: 6400192

Post by Guedes de Lima »

Będzie jak na Ukrainie. Zielone ludziki, burdel przy granicy, no i "wolność" po Łukaszence.
GUEDES DE LIMA h. SZACHOWNICA
Ojciec Założyciel - Dumny Sclavińczyk
Właściciel Unicorn Media Corporation

Image

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.
anglov

Post by anglov »

@PiotrdeZaym widzę, że masz wiedzę w temacie. Media karmią nas informacjami o masowości, schyłku reżimu, niebywałym ruchu społecznym jak na ten kraj, Zastanawia mnie na ile jest to prawda, a na ile propaganda sukcesu. Czy faktycznie niepokój społeczny i chęć walki jest na tyle duża, by widmo przemian (czymkolwiek nie miałyby się one skończyć) mogło być w najbliższym czasie jakkolwiek możliwe?
Krzysztof Hans wrote:Protesty dorobiły się już swojego hymnu w postaci lokalnej wersji "Murów" śpiewanych kiedyś po polsku przed Jacka Kaczmarskiego:
Heh. To jest całkiem zabawne, jak bardzo gorzka w przekazie pieśń Kaczmarskiego została przeinaczona i w ten sposób spełniła się już za jego życia, a teraz jest tak samo przeinaczana, wiele lat po jego śmierci.

Ludzie potrzebują hymnów.
Andrzej Fryderyk
Książę Sarmacji
Ludwik Tomović

Post by Ludwik Tomović »

anglov wrote: Heh. To jest całkiem zabawne, jak bardzo gorzka w przekazie pieśń Kaczmarskiego została przeinaczona i w ten sposób spełniła się już za jego życia, a teraz jest tak samo przeinaczana, wiele lat po jego śmierci.

Ludzie potrzebują hymnów.
Tak, bardzo łatwo zapomina się o ostatniej zwrotce...
ImageImageImageImageImage

/-/
dr net. chor. Ludwik Wilhelm diuk Tomović

Gubernator Konfederacji Sclavinii
anglov

Post by anglov »

Ludwik Tomović wrote: Tak, bardzo łatwo zapomina się o ostatniej zwrotce...
Na ile potrafię wyłapać słowa po białorusku, w tej wersji mamy dość dobrze oddany przekaz dwóch zwrotek i refrenu. Jednak zamiast trzeciej zwrotki i drugiego refrenu mamy dwie zwrotki typowo odnoszące się do ruchu wolnościowego na Białorusi i tradycyjny refren.

Czyli tak jak i w Polsce – została ona pominięta.
Andrzej Fryderyk
Książę Sarmacji
Post Reply

Return to “Real, który nie istnieje”