Sytuacja na Białorusi

W tym dziale rozmawiamy na tematy niezwiązane z mikronacjami, w tym z realną polityką
Michał F. Lubomirski
Gadu-Gadu: 50331381

Re: Sytuacja na Białorusi

Post by Michał F. Lubomirski »

Warto pamiętać, że to nie pan Jacek Kaczmarski jest pierwotnym autorem „Murów”. Zdaje się, że ta piosenka jest oparta na piosence hiszpańskiej i ostatnia jej zwrotka opowiada o sytuacji autora oryginału, z tego, co pamiętam.
To jest do sprawdzenia, ale chyba jakoś tak było.
(-) por. Michael Franciscus Lubomirski-Lisewicz, baronet

Ambasador Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Minister Księstwa Urbino
AJ Piastowski
Gadu-Gadu: 0

Post by AJ Piastowski »

anglov wrote:Heh. To jest całkiem zabawne, jak bardzo gorzka w przekazie pieśń Kaczmarskiego została przeinaczona i w ten sposób spełniła się już za jego życia, a teraz jest tak samo przeinaczana, wiele lat po jego śmierci.
anglov wrote:Na ile potrafię wyłapać słowa po białorusku, w tej wersji mamy dość dobrze oddany przekaz dwóch zwrotek i refrenu. Jednak zamiast trzeciej zwrotki i drugiego refrenu mamy dwie zwrotki typowo odnoszące się do ruchu wolnościowego na Białorusi i tradycyjny refren.

Czyli tak jak i w Polsce – została ona pominięta.
Tyle, że to nie jest piosenka tak do końca Kaczmarskiego, tylko katalońskiego barda Lluisa Llacha, która zainspirowała Kaczmarskiego do napisania tekstu "Murów". Sam się o tym dowiedziałem w sumie przypadkiem włączając TOK FM. Przed wczoraj była audycja z Jarosławem Gugałą, który też miał swoją rolę w tym temacie. Polecam przesłuchać wywiadu, bo całkiem ciekawy.

A tu link dla leniwych ;) https://audycje.tokfm.pl/podcast/94062, ... i-3NvZPuco

Wydaje mi się zatem, że dowolność wykorzystania tej melodii i przekazu piosenki można wykorzystywać jak najbardziej pod bieżące wydarzenia w danym kraju. Jest to w sumie swego rodzaju hymn walki o wolność, do którego rękę przyłożył Kaczmarski, który że tak powiem wstrzelił się idealnie swego czasu.
Image
Piotr Paweł I
Tlen: -

Post by Piotr Paweł I »

Byłem na wielu opozycyjnych demonstracjach w przeszłości. Demonstracja szła zazwyczaj w głuchej ciszy. Nagle ktoś krzyknął "Żywie Biełaruś" - i przez chwilę wszyscy to podchwytywali. Potem zapadała cisza. Ktoś zawołał "hańba!" - i podniosły się okrzyki. Nikt niczego nie śpiewał. Czemu? Bo Białorusini nie mają własnych pieśni patriotycznych. Moja teza była więc taka: jak zaczną śpiewać, będzie rewolucja.
Teraz ostrożnie zaczęli śpiewać. Tak czy inaczej, sytuacja się zmieniła. Czy doprowadzą do upadku Łukaszenki - nie wiem, ale po raz pierwszy od 26 lat jest on zagrożony. Prognozować jest strasznie trudno. Jeśli ludzie w szerszym kręgu władzy dojdą do wniosku, że Łukaszenkę można porzucić - to go porzucą. No i aktywnie działa Rosja, która najchętniej widziałaby w Mińsku prezydenta prorosyjskiego, ale nie okropnego satrapę, lecz jakiegoś "oświeconego dyktatora". Co to nieco poluzuje, wpuści do parlamentu jakąś licencjonowaną opozycję, rozmontuje zabetonowany, łukaszenkowski układ. Oni - obecna elita władzy - będą mogli wysyłać dzieci na studia do Londynu czy Paryża, a sami jeździć nie do Soczi, a na Teneryfę. I, trawestując hasło z PRL, Białoruś będzie rosła w siłę, a ludziom będzie żyło się dostatniej.
Teraz to dziwaczny kraj. W Grodnie na rogu Dzierżyńskiego i 17 września (!) jest Dom Polski, przejęty przez łukaszenkowski Związek Polaków na Białorusi. Cisza, nic się nie dzieje. Na Budionnego, koło polskiego konsulatu, jest taka sobie firma; jak wejść, to w środku jest nielegalny Związek Polaków na Białorusi z Andżeliką Borys na czele - bardzo aktywny, mający nawet szkołę społeczną. Władze go tolerują. Ale ile lat można tak funkcjonować? A trwa to od 2005 r.
Jak się kiedyś może spotkamy w realu, to opowiem, o moich przygodach dziennikarskich. A niektóre były dość wstrząsające. Jeden przykład. Jest czas wielkiego sporu o ZPB. Przyjeżdżam do Grodna, zachodzę do prywatnego hotelu Siemaszko. I zastanawiam się, czy nie postąpić jak Hans Kloss & James Bond w jednym: torbę z rzeczami zostawię na wierzchu, wyrwę sobie włos z głowy i położę na torbie. Wrócę - jak będzie, wszystko OK. Nie ma - znaczy, przeszukali torbę.
Doszedłem do wniosku, że jeszcze nie zwariowałem i włosów z głowy sobie wyrywać nie będę. I słusznie. Wracam - torba otwarta, wszystko w środku przemieszane.
A to naprawdę najłagodniejsza z moich przygód... :twisted:
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Brunon Krasnodębski

Post by Brunon Krasnodębski »

Piotr Paweł I wrote:Jak się kiedyś może spotkamy w realu, to opowiem, o moich przygodach dziennikarskich.
Nie wiem, jak inni, ale ja bardzo chętnie poczytałbym takie historie już teraz! :D
/-/ dr net. Brunon Krasnodębski
Wicemarszałek Sejmu
Prorektor Akademii Neksjalistycznej
Dyrektor Instytutu Prawa Akademii Neksjalistycznej
Prezes Oak Entertainment
Piotr Paweł I

Post by Piotr Paweł I »

Hmmm.
Coś więc jeszcze napiszę.
Na razie krótko. Znów Grodno, 2005 rok, restauracja, stolik na zewnątrz, pod daszkiem. Siedzę z kolegą z innej redakcji, coś jemy. Nagle on mówi: widzisz, ten facet przechodzi koło nas już piąty raz! Patrzę, a od nas oddala się jakiś mężczyzna. Mija pięć minut i nadchodzi z przeciwnego kierunku. Restauracja jest w samotnie stojącym budynku. Obszedł dokoła? Chyba tak. Za chwilę zniknął. Mija kolejne 5-7 minut i pojawił się znów.
Zapłaciliśmy i poszliśmy ;)
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Krzysztof Hans
Gadu-Gadu: 7260161
Tlen: poland1020
Location: Mikr. Trizondal (Rottera) i Sarmacja (Eldorat) / Real. Trzciana k. Bochni

Post by Krzysztof Hans »

AJ Piastowski wrote:
anglov wrote:Heh. To jest całkiem zabawne, jak bardzo gorzka w przekazie pieśń Kaczmarskiego została przeinaczona i w ten sposób spełniła się już za jego życia, a teraz jest tak samo przeinaczana, wiele lat po jego śmierci.
anglov wrote:Na ile potrafię wyłapać słowa po białorusku, w tej wersji mamy dość dobrze oddany przekaz dwóch zwrotek i refrenu. Jednak zamiast trzeciej zwrotki i drugiego refrenu mamy dwie zwrotki typowo odnoszące się do ruchu wolnościowego na Białorusi i tradycyjny refren.

Czyli tak jak i w Polsce – została ona pominięta.
Tyle, że to nie jest piosenka tak do końca Kaczmarskiego, tylko katalońskiego barda Lluisa Llacha, która zainspirowała Kaczmarskiego do napisania tekstu "Murów". Sam się o tym dowiedziałem w sumie przypadkiem włączając TOK FM. Przed wczoraj była audycja z Jarosławem Gugałą, który też miał swoją rolę w tym temacie. Polecam przesłuchać wywiadu, bo całkiem ciekawy.

A tu link dla leniwych ;) https://audycje.tokfm.pl/podcast/94062, ... i-3NvZPuco

Wydaje mi się zatem, że dowolność wykorzystania tej melodii i przekazu piosenki można wykorzystywać jak najbardziej pod bieżące wydarzenia w danym kraju. Jest to w sumie swego rodzaju hymn walki o wolność, do którego rękę przyłożył Kaczmarski, który że tak powiem wstrzelił się idealnie swego czasu.
Potwierdzam. W Polsacie News też tam Jarosław Gugała opowiadał i tam też usłyszałem przedstawioną białoruską wersje Murów - poza nią jest jeszcze wersja rosyjska. Zresztą niedawno oglądałem na Youtube materiały w których nastoletnia biqłoruska wokalistka Maria Zhilina (znana z tamtejszych eliminacji do Eurowizji Junior) śpiewała dwie piosenki Maryli Rodowicz (Kolorowe Jarmarki i Niech żyje bal) po białorusku a rok temu w eliminacjach do Eurowizji jedna z piosenek (która to zajęła 2 miejsce) miała wersje częściowo po polsku a zwyciężczyni tych eliminacji była w polskim The Voice Kids.
Co do Łukaszenki to już jego potraktowanie sytuacji z koronawirusem było nie do przyjęcia - mówił by zwalczać go wódką i pracą na wsi. Teraz lekceważy obywateli nazywając ich owcami a Białorusinki dodatkowo "lochami" co jest już bezczelne z jego strony. Nie dziwię się więc że ludzie mają go dosyć.
(-) Krzysztof Hans van der Ice
- Mieszkaniec Konfederacji Sclavinii
- Pomysłodawca mikronacyjnego konkursu piosenki Our Sound oraz Dyrektor i Producent Wykonawczy jego 12-tej edycji w Księstwie Sarmacji.
---------
Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to najbardziej odpowiedzialny pomysł w historii mikronacji. Co innego secesja, rozpad państwa i będąca po tym II Rzeczpospolita Sclavińska.
-----
Postaw na Novą Sclavinię - Postaw na Hansa, Stowarzyszenie "Nova" i Sojusz Centrowo-Demokratyczny!
Piotr Paweł I

Post by Piotr Paweł I »

To jeszcze białoruska wersja Bella Ciao, dla miłośników "Casa del papel"...
https://dzieciuki.bandcamp.com/track/bella-ciao?fbclid
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Krzysztof Hans
Gadu-Gadu: 7260161
Tlen: poland1020
Location: Mikr. Trizondal (Rottera) i Sarmacja (Eldorat) / Real. Trzciana k. Bochni

Post by Krzysztof Hans »

Wspomniane piosenki Maryli Rodowicz po białorusku:
Niech żyje bal - https://www.youtube.com/watch?v=vi2CmJZNkw4
Kolorowe Jarmarki - https://www.youtube.com/watch?v=I_s3N60Avf8

Piosenka preselekcyjna - https://www.youtube.com/watch?v=Cpw_6B79zUA i https://m.youtube.com/watch?v=HNrOzBRhfN8 (od drugiej zwrotki)
(-) Krzysztof Hans van der Ice
- Mieszkaniec Konfederacji Sclavinii
- Pomysłodawca mikronacyjnego konkursu piosenki Our Sound oraz Dyrektor i Producent Wykonawczy jego 12-tej edycji w Księstwie Sarmacji.
---------
Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to najbardziej odpowiedzialny pomysł w historii mikronacji. Co innego secesja, rozpad państwa i będąca po tym II Rzeczpospolita Sclavińska.
-----
Postaw na Novą Sclavinię - Postaw na Hansa, Stowarzyszenie "Nova" i Sojusz Centrowo-Demokratyczny!
Prokrustes

Post by Prokrustes »

Piotr Paweł I wrote:To jeszcze białoruska wersja Bella Ciao, dla miłośników "Casa del papel"...
https://dzieciuki.bandcamp.com/track/bella-ciao?fbclid
To też może zbudować mit, że jest to "muzyka filmowa" Netflixa. A jest to pieśń partyzantki antyfaszystowskiej :)

Bez wątpienia ostatnia zwrotka Murów jest najbardziej prawdziwa. Po każdej rewolucji i zrywie mury zaczynają rosnąć - mamy to i w Polsce i na Ukrainie. Stąd ten sceptyczny stosunek do spontanicznych zrywów ludności cywilnej.

Mnie też zastanawia czy ludność białoruskiej wsi odbiera to tak samo jak ludzie z dużych miast.
W Polsce widzimy, że optyka jest zupełnie inna a więc czy taki 65-letni Białorusin ze wsi przy wschodniej granicy Białorusi też chce obalenia Łukaszenki ?
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Michał F. Lubomirski
Gadu-Gadu: 50331381

Post by Michał F. Lubomirski »

Raczej bym polemizował ze stwierdzeniem, że jest to jednolite.
Mogę przypuszczać, że to zależy też od wieku.

Ale znawcą nie jestem, zapewne Piotr Paweł I się trochę w tym orientuje.

Pamiętajmy też o rosyjskich... hmmm... kolonistach (?) na Białorusi, tych sprowadzonych z głębi Rosji oraz ich potomków, na przykład na tereny przygraniczne z Polską.
(-) por. Michael Franciscus Lubomirski-Lisewicz, baronet

Ambasador Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Minister Księstwa Urbino
Post Reply

Return to “Real, który nie istnieje”