Sytuacja na Białorusi

W tym dziale rozmawiamy na tematy niezwiązane z mikronacjami, w tym z realną polityką
anglov

Re: Sytuacja na Białorusi

Post by anglov »

Michał F. Lubomirski wrote:Warto pamiętać, że to nie pan Jacek Kaczmarski jest pierwotnym autorem „Murów”. Zdaje się, że ta piosenka jest oparta na piosence hiszpańskiej i ostatnia jej zwrotka opowiada o sytuacji autora oryginału, z tego, co pamiętam.
To jest do sprawdzenia, ale chyba jakoś tak było.
AJ Piastowski wrote:Tyle, że to nie jest piosenka tak do końca Kaczmarskiego, tylko katalońskiego barda Lluisa Llacha, która zainspirowała Kaczmarskiego do napisania tekstu "Murów". Sam się o tym dowiedziałem w sumie przypadkiem włączając TOK FM. Przed wczoraj była audycja z Jarosławem Gugałą, który też miał swoją rolę w tym temacie. Polecam przesłuchać wywiadu, bo całkiem ciekawy.
Nie do końca.

Pieśń Lluisa Llacha jest zdecydowanie inną pieśnią, z którą stało się dokładnie to samo co z pieśnią Kaczmarskiego – stała się hymnem przeciwko hiszpańskiemu faszyzmowi.

Jest to jednak zupełnie inna piosenka (o czym mówi zresztą Jarosław Gugała w wywiadzie, o którym wspomniałeś :) ).

Oryginał moim zdaniem też nie do końca jest „pieśnią rewolucji”. Raczej jest pieśnią wzywającą do tego, że nie można ustawać w walce i myśl walki trzeba przekazywać z pokolenia na pokolenie. Raczej ma przekaz pełen nadziei, solidarności.

Kaczmarski w „Murach” zawarł – moim zdaniem – zupełnie inne przesłanie. Owszem – napisał własny tekst do melodii :L’estaca. Dużo bardziej pesymistyczny. I to właśnie Kaczmarski bardziej śpiewał o tłumach i przemianie. Z bardzo gorzką refleksją.

Pieśń Białoruska to nie jest ponowny przekład Llacha. To są przetłumaczone „Mury”, ze zmienionym przesłaniem ostatniej zwrotki i drugiego refrenu. Tak by była wprost hymnem rewolucji na Białorusi.

Zaś Diukowi Zaymowi dziękuję Myślę że taki opis sprawy daje mi dużo większy pogląd i zrozumienie sytuacji, niż przekaz medialny, nastawiony na jedno.
Andrzej Fryderyk
Książę Sarmacji
Piotr Paweł I
Gadu-Gadu: 0
Tlen: -

Post by Piotr Paweł I »

Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Michał F. Lubomirski
Gadu-Gadu: 50331381

Post by Michał F. Lubomirski »

Ach... więc to... Diuk K*******, między innymi dawny Sekretarz Generalny OPM... :o
Pomyśleć, że nie byłem tego świadomy... ;-) Wybaczcie.
Miło mi poznać.

W wolnej chwili przeczytam artykuł.
(-) por. Michael Franciscus Lubomirski-Lisewicz, baronet

Ambasador Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Minister Księstwa Urbino
Krzysztof Hans
Gadu-Gadu: 7260161
Tlen: poland1020
Location: Mikr. Trizondal (Rottera) i Sarmacja (Eldorat) / Real. Trzciana k. Bochni

Post by Krzysztof Hans »

Tymczasem na jutro i poniedziałek planowana jest generalna faza protestów w całej Białorusi a pojutrze media (w tym publiczne) planują zerwać cenzurę.
(-) Krzysztof Hans van der Ice
- Mieszkaniec Konfederacji Sclavinii
- Pomysłodawca mikronacyjnego konkursu piosenki Our Sound oraz Dyrektor i Producent Wykonawczy jego 12-tej edycji w Księstwie Sarmacji.
---------
Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to najbardziej odpowiedzialny pomysł w historii mikronacji. Co innego secesja, rozpad państwa i będąca po tym II Rzeczpospolita Sclavińska.
-----
Postaw na Novą Sclavinię - Postaw na Hansa, Stowarzyszenie "Nova" i Sojusz Centrowo-Demokratyczny!
Prokrustes

Post by Prokrustes »

Michał F. Lubomirski wrote:Ach... więc to... Diuk K*******, między innymi dawny Sekretarz Generalny OPM... :o
Miło mi poznać.

Bez nazwisk proszę :] Można mnie pozwać o bezprawną moderację.
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Guedes de Lima
Gadu-Gadu: 6400192

Post by Guedes de Lima »

Krzysztof Hans wrote:Tymczasem na jutro i poniedziałek planowana jest generalna faza protestów w całej Białorusi a pojutrze media (w tym publiczne) planują zerwać cenzurę.
Podobnie jak w Jastrzębcu przeciw traktatowi stowarzyszeniowemu.
GUEDES DE LIMA h. SZACHOWNICA
Ojciec Założyciel - Dumny Sclavińczyk
Właściciel Unicorn Media Corporation

Image

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.
Michał F. Lubomirski

Zombiakov wrote:
Michał F. Lubomirski wrote:Ach... więc to... Diuk K*******, między innymi dawny Sekretarz Generalny OPM... :o
Miło mi poznać.

Bez nazwisk proszę :] Można mnie pozwać o bezprawną moderację.
Nie pozwę. ;-)
Ale żeby to było takie tajne...?

Ja tymczasem przeczytałem to w podpisie w artykule i mi się skojarzyło. Jeszcze na Micropedię zerknąłem i się upewniłem. :-)

Ale jeśli można to uznać za ujawnianie prywatnych nazwisk, to rozumiem i przepraszam. Jednakowoż warto zwrócić uwagę na to, że takimi personaliami posługiwał się diuk Piotr de Zaym swego czasu w mikroświecie. Ale wykłócał się nie będę. ;-)

Minister Księstwa Urbino
Prokrustes

Post by Prokrustes »

Michał F. Lubomirski wrote:Ale jeśli można to uznać za ujawnianie prywatnych nazwisk, to rozumiem i przepraszam. Jednakowoż warto zwrócić uwagę na to, że takimi personaliami posługiwał się diuk Piotr de Zaym swego czasu w mikroświecie. Ale wykłócał się nie będę. ;-)
Tak, używał realnego nazwiska jak wielu innych brodatych Sarmatów ;) I jak się poszpera to się znajdzie.
Ale z czasem od tego się odeszło - bo hejtu, albo tzw. poczucia humoru, w Sarmacji nigdy nie brakowało.
A teraz mamy jeszcze RODO :twisted: :twisted: :twisted:
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Michał F. Lubomirski

Prokrustes wrote:
Michał F. Lubomirski wrote:Ale jeśli można to uznać za ujawnianie prywatnych nazwisk, to rozumiem i przepraszam. Jednakowoż warto zwrócić uwagę na to, że takimi personaliami posługiwał się diuk Piotr de Zaym swego czasu w mikroświecie. Ale wykłócał się nie będę. ;-)
Tak, używał realnego nazwiska jak wielu innych brodatych Sarmatów ;) I jak się poszpera to się znajdzie.
Ale z czasem od tego się odeszło - bo hejtu, albo tzw. poczucia humoru, w Sarmacji nigdy nie brakowało.
A teraz mamy jeszcze RODO :twisted: :twisted: :twisted:
No tak... Rozumiem. :-)

Minister Księstwa Urbino
Piotr Paweł I
Gadu-Gadu: 0
Tlen: -

Post by Piotr Paweł I »

Akurat nie o Sarmację chodzi - jest taki osobnik, który - obecny w mikronacjach - publikował moje zdjęcia i groził całkiem realną napaścią na mnie. Od tego czasu nie występuję tu pod własnym nazwiskiem,

Ale mam dla Was prezent.

2009 r. W Grodnie ma się odbyć "antyzjazd" Związku Polaków (czyli jego łukaszenkowskiej części). Pojechałem własnym samochodem - to był błąd. Zamieszkałem na przedmieściach Grodna. Rano w sobotę wyjechałem - zjazd miał się odbyć w drugim końcu miasta. Zostałem zatrzymany przez milicję zaraz po tym jak wyruszyłem. Ponieważ milicja na Białorusi nie posiadała wówczas alkomatów, zostałem zawieziony do obwodowego (wojewódzkiego) szpitala psychiatrycznego na na badanie.
Jakiś milicjant, już w szpitalu, przez telefon powiedział, że "ma tu człowieka z listy". Jakiej listy? Dmuchałem przez słomkę do jakiejś probówki. Zabarwiło się - to dobrze czy źle? Potem poprowadzili mnie schodami w dół i dalej, w górę, w prawo i w lewo, do jakiejś sali. Tam z kasy pancernej wyciągnęli alkomat. Chwila niepokoju i... 0,00 promila alkoholu!
W międzyczasie na miejsce przyjechała zawiadomiona o całej sprawie polska konsul. Po przeprosinach i tłumaczeniu, że milicjant wyraźnie czuł ode mnie alkohol, zostałem wypuszczony. Jednak minęły cztery godziny, zjazd już się zaczął i nie zostałem wpuszczony na obrady.
Po kilku godzinach czekania dopadłem kilu delegatów. Prezes, który nie znał polskiego (łukaszenkowcom nie udało się znaleźć człowieka, który by znał polski, na prezesa ZPB!) nie chciał rozmawiać, Kilku rozmawiało. - Kazali nam, nie było wyjścia - mówili. Na marginesie: gdy był pierwszy zjazd "łukaszenkowskiego" ZPB, to przed obradami delegaci poszli tradycyjnie na mszę do kościoła. Większość nie umiała się przeżegnać po katolicku. A na Białorusi Polacy to z reguły katolicy, a i wśród Białorusinów jest sporo katolików. Polaków prawosławnych praktycznie nie ma w ogóle. Jeżeli już, to ateiści. No ale ci na msze nie chodzą...
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Post Reply

Return to “Real, który nie istnieje”