[KONSULTACJE SPOŁ.] EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia
Laurẽt
Gadu-Gadu: 0

Re: [KONSULTACJE SPOŁ.] EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI

Post by Laurẽt »

Wasza Książęca Mość!
Szanowni!

Być może moja opinia nie będzie dla Was obiektywna, bo wypowiadać się będą gdy jestem członkiem Rady Ministrów, ale dorzucę swoje trzy liberty do tej dyskusji.

W mojej opinii egzamin obywatelski powinien być dobrowolny i nie łączyć się z nadaniem obywatelstwa, ale z osiągnięciem jakiejś wymiernej korzyści. Mógł by ktoś zapytać jakie korzyści. Odpowiedzi może być wiele np. egzamin dojrzałości do fotela Asesora, Prefekta itp.

Piastując urząd państwowy trzeba wykazać się wiedzą z zakresu prawa, formatowania, publikacji aktów prawnych, czy wyroków.

Często zdarzało się, że nowy mieszkaniec już na starcie próbował z różnym skutkiem swych sił w polityce, gdy tak naprawdę nie miał o tym pojęcia. Sam na starcie nie raz zaliczyłem małe i "większe" fo pa.

(-) Laurencjusz mar. MaHi at Atera
Rihanna

Post by Rihanna »

Dziękujemy za wszystkie głosy. Wszystko dokładnie analizujemy i nie będziemy dążyć jedna do punktu obowiązkowego, przy uzyskaniu obywatelstwa, ale już przy pełnieniu funkcji publicznych - tak.

Droga Carmen. Rozumiem Twoje wątpliwości, jednak materiały w moim zamyśle mają być jak najatrakcyjniejsze. Jak najmniej niepotrzebnej treści, ale bardzo dużo materiałów w formie iknografiki :)
Rihanna dssa Aureliuš-Sedrovski

Asesor Trybunału Koronnego
Niezależna i niepoprawna dziennikarka
Właściciel Pulsu Sarmatów
OvS

Post by OvS »

To jeszcze napiszę co ja o tym sądzę.

Sam pomysł jest dobry, ale diabeł tkwi w szczegółach, bo łatwo zrobić z niego coś szkodliwego.
Po pierwsze, obowiązkowy byłby złym pomysłem. Z nowymi jest słabo, żeby nie powiedzieć, że tragicznie, odstraszanie ich maturą do zdania byłoby w porządku, gdybyśmy mieli codziennie po kilku nowych mieszkańców i moglibyśmy robić odsiew jakościowy. Takiego luksusu nie mamy i raczej mieć nie będziemy. Zresztą, co, jeśli ktoś uparcie nie będzie chciał zdawać? Matura albo banicja?
Po drugie, jeśli już idziemy z nieobowiązkową, dobrze to zrobić tak, by jej brak niczego nie zmieniał, a za zdanie żeby były profity, jakiekolwiek, choćby symboliczne. Karanie za brak papierka choćby zamykaniem dojścia do urzędów jest, delikatnie mówiąc, niesprawiedliwe, bo zamiast promowania nowych, będziemy mieli promowane starszych, którzy takiego obowiązku mieć nie będą. Inna sprawa, że najlepszym sposobem na wdrożenie kogoś nowego jest danie mu jakiegoś stanowiska, na którym będzie mógł się wykazać, ale niczego nie zepsuje. :P Jako przykład dam tu siebie: moim chrzestem bojowym była praca jako Wysoki Emil Eldoratu, gdzie obowiązki miałem takie, jakie chcieć miałem, zero ciśnienia na jakiekolwiek wyniki, za to mogłem poznać wszelkie mechanizmy.
Aha, podoba mi się pomysł ze stażami, acz rozszerzyłbym je w ogóle na wszystkich Sarmatów, żeby każdy, kto nie miał okazji sprawdzić się w jakiejś robocie, zobaczył na czym ona polega i ewentualnie później przesiadł się na pełen etat. I można tak zrobić na przykład w administracji rządowej czy Prefekturze, zwłaszcza że od czasu do czasu cierpimy na brak chętnych przy rekrutacji.
Swoją drogą, jeśli chodzi o to, że nowi nie zostają na dłużej, to podejrzewam, że chodzi raczej o fakt, że w Sarmacji jest przerost biurokracji i papierologii, za mało za to zwyczajnego życia, przez co jest po prostu nudno, z punktu widzenia przybysza. No chyba że celujemy w potencjalnych małych Helwetyków, wtedy jest ok.
Otto hrabia von Spee-Asketil
Dyrektor Głosu Pustego ds. Szkalowania, Hucpiarz, Minister Miłości, Podbagieta Generalna
anglov

Post by anglov »

Rihanna wrote:
Dziękujemy za wszystkie głosy. Wszystko dokładnie analizujemy i nie będziemy dążyć jedna do punktu obowiązkowego, przy uzyskaniu obywatelstwa, ale już przy pełnieniu funkcji publicznych - tak.

Droga Carmen. Rozumiem Twoje wątpliwości, jednak materiały w moim zamyśle mają być jak najatrakcyjniejsze. Jak najmniej niepotrzebnej treści, ale bardzo dużo materiałów w formie iknografiki :)

Książka do matematyki (lub czegokolwiek innego) z obrazkami, wciąż w świadomości ucznia zostaje książką do matematyki ;)

Ogólnie rzecz biorąc podzielam odczucia Ottona. Pomysł jak najbardziej ciekawy, a przede wszystkim dający cel dla materiałów i dla ambitnych – pewną opcję sprawdzenia własnych umiejętności. Gdy jednak zacznie się ganiać nowe osoby z kijami, w którymś momencie potkniemy się o własny grób.

Sugeruję zacząć od części ogólnej i wręcz opublikować ją, dopiero wtedy zachęcając samorządy do dołączenia.
Andrzej Fryderyk
Książę Sarmacji
Rihanna

Post by Rihanna »

Przecie zaznaczylam, że nie będziemy jednak dążyć do obowiązkowości. Będzie to jedynie warunek dla osób, które będą chciały pełnić funkcje publiczne.

anglov

Post by anglov »

Warunek do pełnienia funkcji publicznych jest takim samym warunkiem obowiązkowym jak do obywatelstwa. W sytuacji, gdzie niemal każda osoba pełni jakąś funkcję publiczną – w centrali lub w samorządzie.
Andrzej Fryderyk
Książę Sarmacji
Rihanna

Post by Rihanna »

Chodzi tutaj o całkowicie nowe osoby. Zdanie egzaminu spowoduje, że dostaną takie np. staże :)

VAT

Post by VAT »

Rihanna wrote:Chodzi tutaj o całkowicie nowe osoby. Zdanie egzaminu spowoduje, że dostaną takie np. staże

A jakie są przeszkody ku temu by osoby takie dostawały staże bez egzaminu? Tak w ogóle to co nowe osoby będą robić w ramach tych staży?
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste
OvS

Post by OvS »

To chyba oczywiste, że kawa + xero.
Otto hrabia von Spee-Asketil
Dyrektor Głosu Pustego ds. Szkalowania, Hucpiarz, Minister Miłości, Podbagieta Generalna
Joanna Izabela

Post by Joanna Izabela »

Przy obecnych niedoborach kadrowych, wystarczy okazać się ogarniętym człowiekiem i można się dostać na prawie każde stanowisko.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Locked

Return to “Polityka, zagranica”