Kreator Rzeczywistości

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Awatar użytkownika
Jacek Gmoh

Kreator Rzeczywistości

Post autor: Jacek Gmoh » 5 sie 2017, o 18:36

Witam Państwa,

W dniu dzisiejszym opublikowałem artykuł z moimi przemyśleniami na temat Sarmacji.

Znajduje się on dokładnie tutaj: http://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/10293/14

Chciałbym również na forum zaprosić do dyskusji na temat powstania stanowiska Kreatora Rzeczywistości, który mógłby uatrakcyjnić pobyt w Sarmacji.
Pewnie zapytacie Państwo po co zmieniać, jak jest ok.

No to ja powiem od siebie, że mnie jako nowej osobie w Sarmacji dosyć mocno przerosła tutejsza rzeczywistość co spowodowało, porzucenie na jakiś czas Sarmacji. Nie potrafiłem się odnaleźć zbytnio w informacjach bieżących. Nie wiedziałem co się tak na prawdę dzieje, a co jest tylko wyobraźnią osób w pisanych artykułach. Dlatego po powrocie, pomyślałem, że warto jest rozpocząć taką dyskusję.

Dyskusje jak można powolnymi krokami reformować Sarmację. Z tego co widzę w komentarzach pod artykułem, wiele osób zauważa potrzebę pewnego odświeżenia naszej rozgrywki.

Na początek myślę, czymś ciekawym było by stworzenie stanowiska Kreatora Rzeczywistości, który mógłby publikować raz na 2-3 dni komunikaty, dzięki którym mógłby informować graczy o obecnej sytuacji w Państwie, a także kreowałby rzeczywistość.

Dam tutaj przykład takiego komunikatu. Jest to tylko przykład oczywiście:

Komunikat 1:,, Na zachodzie Państwa, zaczyna brakować wody przez ostatnie upały. Czy naszemu krajowi grozi klęska?".

Po takim komunikacie i władze, ale przede wszystkim gracze mogą dyskutować, dodawać na ten temat artykuły. Politycy mogą się wypowiadać co zrobić w takiej sytuacji. Władze powinny podjąć jakąś decyzje w związku z takim komunikatem.

Oczywiście takie komunikaty powinny być tworzone przez osobę całkowicie bezstronną, godną zaufania, dobrze zorientowaną i odpowiadać danym decyzjom władz, polityków, wojska itd.

Zapraszam serdecznie do dyskusji.
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Karolina Aleksandra
Gadu-Gadu: 9870726

Re: Kreator Rzeczywistości

Post autor: Karolina Aleksandra » 5 sie 2017, o 18:56

To jest bardziej skomplikowana kwestia.

#reklama

Jeśli chodzi o brak wydarzeń fabularnych, to właśnie niedawno ogłoszono coś w stylu takowego: klik! ;) Zapraszamy zatem dzisiaj na IRC-a w celu świętowania rocznicy powstania Królestwa Teutonii! To także wspaniała okazja, aby poznać innych Sarmatów „na żywo”.

#koniec_reklamy

Ogólnie dziękuję za to, że podzielił się nam z Pan myślami na temat Księstwa. Zdecydowałam się odpowiedzieć tutaj, nie zaś pod artykułem — mam nadzieję, że nie będzie miał pan za złe utraty należnej tantiemy, ale jednak dyskusje na forum mają nieco dłuższy żywot niż komentarze w artykułach.

Trochę dostrzegam pewną sprzeczność, bo z jednej strony proponuje Pan, że stanowisko Kreatora Rzeczywistości wypełni lukę, a z drugiej zauważa Pan, że jednak jakaś rzeczywistość jest kreowana, ponieważ „nie wiedział Pan, co się dzieje naprawdę, a co jest tylko wyobraźnią”. Czy to ja coś źle rozumiem? :)

Być może problem zatem tkwi w odbiorze, że nie jest jasno określone, co jest fabularne, a co nie. Wiedza tego przychodzi jednak z czasem: starszym Sarmatom już łatwiej określić, co jest tylko narracją. Jednak… w jakiej mierze to tak naprawdę problem? Czy nie jest tak, że fabuła uzupełnia rzeczywiste wydarzenia? :)

Automatyzacja fabuły w formie Kreatora Rzeczywistości może być pomysłem interesującym, ale tak naprawdę…funkcja kreowania narracji nie jest przynależna tylko paru urzędom czy osobom. Każdy może kreować narrację, pisać artykuły fabularne na taki temat, jaki mu się tylko zamarzy, a nawet prowadzić wątki fabularne. Takich narracji, wbrew pozorom, jest jednak całkiem sporo (trzeba kliknąć na nazwę, aby przejść do danego wątku): Labirynt czy tropicańskie zabawy to tylko przykłady. W przeszłości oglaszano katastrofy naturalne czy klęski żywiołowe, zdaje się też, że całkiem niedawno w Teutonii coś było.

Zatem: jeśli ma Pan pomysł na jakieś wydarzenie fabularne — niech po prostu napisze Pan artykuł :) Albo wątek na forum. Inni na pewno wezmą udział :)

Awatar użytkownika
Jacek Gmoh

Post autor: Jacek Gmoh » 5 sie 2017, o 19:52

Karolina pisze:
To jest bardziej skomplikowana kwestia.

#reklama

Jeśli chodzi o brak wydarzeń fabularnych, to właśnie niedawno ogłoszono coś w stylu takowego: klik! ;) Zapraszamy zatem dzisiaj na IRC-a w celu świętowania rocznicy powstania Królestwa Teutonii! To także wspaniała okazja, aby poznać innych Sarmatów „na żywo”.

#koniec_reklamy

Ogólnie dziękuję za to, że podzielił się nam z Pan myślami na temat Księstwa. Zdecydowałam się odpowiedzieć tutaj, nie zaś pod artykułem — mam nadzieję, że nie będzie miał pan za złe utraty należnej tantiemy, ale jednak dyskusje na forum mają nieco dłuższy żywot niż komentarze w artykułach.

Trochę dostrzegam pewną sprzeczność, bo z jednej strony proponuje Pan, że stanowisko Kreatora Rzeczywistości wypełni lukę, a z drugiej zauważa Pan, że jednak jakaś rzeczywistość jest kreowana, ponieważ „nie wiedział Pan, co się dzieje naprawdę, a co jest tylko wyobraźnią”. Czy to ja coś źle rozumiem? :)

Być może problem zatem tkwi w odbiorze, że nie jest jasno określone, co jest fabularne, a co nie. Wiedza tego przychodzi jednak z czasem: starszym Sarmatom już łatwiej określić, co jest tylko narracją. Jednak… w jakiej mierze to tak naprawdę problem? Czy nie jest tak, że fabuła uzupełnia rzeczywiste wydarzenia? :)

Automatyzacja fabuły w formie Kreatora Rzeczywistości może być pomysłem interesującym, ale tak naprawdę…funkcja kreowania narracji nie jest przynależna tylko paru urzędom czy osobom. Każdy może kreować narrację, pisać artykuły fabularne na taki temat, jaki mu się tylko zamarzy, a nawet prowadzić wątki fabularne. Takich narracji, wbrew pozorom, jest jednak całkiem sporo (trzeba kliknąć na nazwę, aby przejść do danego wątku): Labirynt czy tropicańskie zabawy to tylko przykłady. W przeszłości oglaszano katastrofy naturalne czy klęski żywiołowe, zdaje się też, że całkiem niedawno w Teutonii coś było.

Zatem: jeśli ma Pan pomysł na jakieś wydarzenie fabularne — niech po prostu napisze Pan artykuł :) Albo wątek na forum. Inni na pewno wezmą udział :)

Pani Karolino,

Oczywiście, że nie mam za złe, że zdecydowała się Pani odpowiedzieć na forum.

Oczywiście, że można tworzyć artykuły fabularne, nie ma problemu. Tylko wie Pani, ja mogę napisać zaraz artykuł że wybuchła bomba atomowa w Sarmacji i dzięki takiemu artykułowi jakie będą skutki? Czy ktoś z władz się tym przejmie? Czy będą jakieś dyskusje na ten temat co zrobić itd? Czy ludzie będą oceniać tą sytuację? Bardzo wątpliwe jak dla mnie.
A jak byłby taki komunikat odgórny no to wtedy, może się okazać, że właśnie na ten temat ludzie będą żywo dyskutować, oceniać, pisać artykuły itd.

Ja nie jestem tutaj w Sarmacji po to, żeby wywracać coś do góry nogami, bo ogólnie bardzo wiele rzeczy jest w jak najlepszym porządku. Mówię tylko o tym, że moglibyśmy sami sobie uatrakcyjnić czas spędzany tutaj.
Obrazek

Awatar użytkownika
Patryk Vindsor

Post autor: Patryk Vindsor » 5 sie 2017, o 20:18

Jacek Gmoh pisze: Oczywiście, że można tworzyć artykuły fabularne, nie ma problemu. Tylko wie Pani, ja mogę napisać zaraz artykuł że wybuchła bomba atomowa w Sarmacji i dzięki takiemu artykułowi jakie będą skutki? Czy ktoś z władz się tym przejmie? Czy będą jakieś dyskusje na ten temat co zrobić itd? Czy ludzie będą oceniać tą sytuację? Bardzo wątpliwe jak dla mnie.
A jak byłby taki komunikat odgórny no to wtedy, może się okazać, że właśnie na ten temat ludzie będą żywo dyskutować, oceniać, pisać artykuły itd.

Ja nie jestem tutaj w Sarmacji po to, żeby wywracać coś do góry nogami, bo ogólnie bardzo wiele rzeczy jest w jak najlepszym porządku. Mówię tylko o tym, że moglibyśmy sami sobie uatrakcyjnić czas spędzany tutaj.
Zgadzam się całkowicie z Panem Gmohem. Napisać każdy artykuł może, sam osobiście robiłem to nie jeden raz. Tylko co to dało? Jakie były tego skutki? Niewielki i mało znaczące. Ograniczyły się praktycznie do kilku, max kilkunastu komentarzy pod artykułem i tyle. Później artykuł pozostał zapomniany i zaginął w gąszczu baz informatycznych Sarmacji.

Tymczasem sytuacja by się odmieniła w przypadku relacji wydarzeń na forum. Po danym postem można by komentować, dopisywać swoje artykuły, spostrzeżenia itd. Dodatkowo w dyskusję (miejmy nadzieję) włączyłby się władze co jest szczególnie pożądane.

Posty komentujące przecież nie muszą być długie, czasami wystarczy kilka zdań. Będzie to też szansą dla nowych mieszkańców którzy nie mają jeszcze doświadczenia a wpisaniu obszernych artykułów i narracji.

Inicjatywę popieram z całego serca.
Patryk Vindsor

Obrazek

Karolina Aleksandra
Gadu-Gadu: 9870726

Post autor: Karolina Aleksandra » 5 sie 2017, o 20:28

Okej, już rozumiem. To może warto skonsultować się z Dworem Książęcym lub Radą Ministrów, aby w porozumieniu z Wami wprowadzili jakieś nowe wydarzenie? Ja ze swojej strony mogę zadeklarować, że Dwór Książęcy zawsze chętnie pomoże :>

Awatar użytkownika
Patryk Vindsor

Post autor: Patryk Vindsor » 5 sie 2017, o 21:05

Proponuję założyć wątek testowy z jednym wydarzeniem. Zobaczymy jak się to wszystko rozkręci.
Patryk Vindsor

Obrazek

Awatar użytkownika
Konrad Friedman
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Konrad Friedman » 5 sie 2017, o 22:38

Tylko wie Pani, ja mogę napisać zaraz artykuł że wybuchła bomba atomowa w Sarmacji i dzięki takiemu artykułowi jakie będą skutki? Czy ktoś z władz się tym przejmie? Czy będą jakieś dyskusje na ten temat co zrobić itd? Czy ludzie będą oceniać tą sytuację? Bardzo wątpliwe jak dla mnie.
Przypomniała mi się nasza naczelna dyżurna para pilotów KSZ, co to co każdą służbę latała na krańce świata, walczyła na śmierć i życie, strzelali do nich, oni też do kogoś, byli na granicy wielkiej wojny Sarmacji z bodaj Dreamlandem.

A w Sarmacji i w Dreamlandzie nikt o tym nawet nie wiedział.
Obrazek
[gotyk]/—/ Konrad J. bar. Arped-Friedman

Kanclerz[/gotyk]

Awatar użytkownika
ДЯIП
Gadu-Gadu: 0

Post autor: ДЯIП » 6 sie 2017, o 08:44

Zgadzam się całkowicie z Panem Gmohem. Napisać każdy artykuł może, sam osobiście robiłem to nie jeden raz. Tylko co to dało? Jakie były tego skutki? Niewielki i mało znaczące. Ograniczyły się praktycznie do kilku, max kilkunastu komentarzy pod artykułem i tyle. Później artykuł pozostał zapomniany i zaginął w gąszczu baz informatycznych Sarmacji.
A trzęsienie ziemi w Feru? Jihymed o tym napisał maluteńki artykuł, a rozpoczął ogromną narracje! Każdy to będzie pamiętał, nawet ordery nadano za pomoc : :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Jacek Gmoh

Post autor: Jacek Gmoh » 6 sie 2017, o 09:18

Nie wiem, jak Państwo uważacie, ale uważam przynajmniej osobiście, że stanowisko Kreatora powinno być stworzone dekretem, jak i sam kreator powinien zostać takim dekretem powołany. Przynajmniej tak mi się wydaje, że było by w porządku, aby taka osoba miała jakieś umocowanie prawne.

Oczywiście, także jestem ciekaw jakbyście Państwo widzieli takie rozwiązanie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Patryk Vindsor

Post autor: Patryk Vindsor » 6 sie 2017, o 12:00

ДЯIП pisze:
A trzęsienie ziemi w Feru? Jihymed o tym napisał maluteńki artykuł, a rozpoczął ogromną narracje! Każdy to będzie pamiętał, nawet ordery nadano za pomoc : :P
Zgadzam się Panie Arinie że to była świetna inicjatywa. Właśnie o coś takiego mi chodzi, więcej takich wydarzeń.
Jacek Gmoh pisze:Nie wiem, jak Państwo uważacie, ale uważam przynajmniej osobiście, że stanowisko Kreatora powinno być stworzone dekretem, jak i sam kreator powinien zostać takim dekretem powołany. Przynajmniej tak mi się wydaje, że było by w porządku, aby taka osoba miała jakieś umocowanie prawne.
Proponuje powołać prawnie Kreatora na okres próbny. Oczywiście z uprawnieniami do edycji danego wątku na forum.
Patryk Vindsor

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Polityka i społeczeństwo”