Dyskusja ogólna nad Konstytucją

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia
Sereus von Ahabejż
Gadu-Gadu: 0

Re: Dyskusja ogólna nad Konstytucją

Post by Sereus von Ahabejż »

Helwetyk wrote:
RCA wrote:Ale też zawsze byłem zwolennikiem tego by największe państwo polskiego mikroświata, które jest budowane przez dwa królestwa (Baridas, Teutonia), jedno byłem królestwo (Sclavinia) i jedno byłe cesarstwo (Teutonia) nosiło odpowiednią do rangi swojej nazwę. Dlatego będę namawiał Was do tego by zmienić nazwę Sarmacji […].

Od dłuższego czasu uważam, że Rzeczpospolita Sarmacka by rozwiązała problem. ;-)

A czy Princeps, jako tytuł Księcia nie jest uroczy - już pomijając piękno łaciny, Princeps w zasadzie pokrywa się z terminem Książę, jako tytuł (w końcu skądś angielski "prince" się wywodzi). Ale też niesie kilka ciekawych treści:

• Princeps to dosłownie „ten, który zajmuje pierwsze miejsce, pierwszy” (za jakże wielkim źródłem Wiki), czyli ten najważniejszy, główny. Taki tytuł nosił np. Oktawian August. Więc towarzystwo nieliche
  • Princeps, to tytuł nawiązujący do parlamentu, senatu. A więc podkreślający elekcyjność władcy. Tę ideą która kiedyś padła w rozmowie o Sarmacji: "Każdy nosi w plecaku Książęcą Koronę"
  • Princeps jest wreszcie kojarzony z seniorem w realnej Polsce po śmierci Bolesława Krzywoustego.

Te wszystkie elementy dają nam piękny obraz - Rzeczpospolitą Sarmacką, którą włada Princeps, z woli narodu, pierwszy i nadrzędny.
||Wicehrabia Sereus, Ordynat Ahabejż,
w wędrówkach różnych zaprawion
piórem, stopą i liczydłem
Image
Vladimir

Post by Vladimir »

Jestem fanem łaciny i starożytnego Rzymu, ale jednak nie chciałbym, by Sarmacja zamieniła się w drugą Tyrencję. Pozostałbym przy swojskich, polskich tytułach.
[right][img]http://img.sarmacja.org/thumbs/normal/X0U1o9Wb.png[/img][/right](—) Vladimir ik Lihtenštán [size=85]rex sepulcrorum, palatyn Lichtensteinu, baronet Królestwa Nowej Teutonii, arcysenator Złotego Grodu i Teutonii, diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,[/size]
Helwetyk

Post by Helwetyk »

Vladimir wrote:Jestem fanem łaciny i starożytnego Rzymu, ale jednak nie chciałbym, by Sarmacja zamieniła się w drugą Tyrencję. Pozostałbym przy swojskich, polskich tytułach.

Jakkolwiek zgadzam się z Jaśnie Oświeconym, nazewnictwo zdaje mi się rzeczą drugorzędną. Gdyby do przymiotników pierwszego urzędu w państwie dodać kadencyjność, opowiedziałbym się nawet za Wielkim Sołtysem.
(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
Vladimir

Post by Vladimir »

Nie zgodzę się z Waszą Książęcą Wysokością. Tytuły to jeden z filarów klimatu (choć trzeba przyznać, że trudno określić, co jest klimatem Sarmacji; do jakiego znanego nam z reala kręgu pasowałaby Sarmacja).
[right][img]http://img.sarmacja.org/thumbs/normal/X0U1o9Wb.png[/img][/right](—) Vladimir ik Lihtenštán [size=85]rex sepulcrorum, palatyn Lichtensteinu, baronet Królestwa Nowej Teutonii, arcysenator Złotego Grodu i Teutonii, diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,[/size]
Helwetyk

Post by Helwetyk »

Vladimir wrote:Nie zgodzę się z Waszą Książęcą Wysokością. Tytuły to jeden z filarów klimatu (choć trzeba przyznać, że trudno określić, co jest klimatem Sarmacji; do jakiego znanego nam z reala kręgu pasowałaby Sarmacja).

Pozwolę sobie odpowiedzieć obrazkiem z rodzinnego miasta:

Image
Vladimir

Post by Vladimir »

Image
Sereus von Ahabejż
Gadu-Gadu: 0

Post by Sereus von Ahabejż »

Eh... Nazwy Nazwy Nazwy - tak trawestując pewnego człowieka co kontemplował biel zębów przyjaciela. Rzecz jak mówi JKW Helwetyk - drugorzędna (ale już nie trzecio ani dalszorzędna). Doczytałem rozmowę do końca i bardzo żałuję, że wyskoczyłem tak z tematem w nieco innym dziale.

Może już bez rozpisywanie co i jak i gdzie, kto komu rękę by tam umył, spróbuję przybliżyć pomysł który stoi za tamtym tematem, a który faktycznie pasowałby jako coś poruszone przy okazji zmiany konstytucji...

W moim odczuciu Sarmacja dąży często do sformalizowania wielu dziedzin życia. Do sztywnego nałożenia ram. Czasem jest tam za ciasno. Jak kiedyś mi mówiono - pytania zamknięte czynią ludzi nieszczęśliwymi. Wezmę przykład z dzisiaj, który nieco mnie zdziwił, ale jest znamienny. Chodzi mi o sprawę RCA vs Yenn. Abstrahując od słuszności którejkolwiek strony - wydaje mi się, że Asesor użył tu zbyt ostrych ram - w moim rozumieniu, materiały mogły by zmienić klasyfikację czynu dodając coś w stylu "w afekcie". Nie wiem nawet czy prawo KS takie coś przewiduje - ale tu znów rozbijamy się o ciasne ramy. I aby nikt mi nie zarzucił prywaty - nie pałam gorącymi uczuciami do żadnej ze stron konfliktu, co jest powszechnie znane, zwracam tylko uwagę na pewne zjawisko.

Wracając do wątku... To co wydaje mi się, mogłoby uzdrowić takie sytuacje to zapisanie w Konstytucji, lub Ustawach Konstytucyjnych pierwszeństwa mediacji. Także mediacji na poziomie globalnym. Najlepiej gdyby decyzję o tym, lub Opinię (o której to formie pisałem w linkowanym na początku poście), leżącą w gestii ciała równozależnego od wszystkich sił sarmackich.

To dodatkowo powodowałoby ożywienie - bo nowa instytucja, nowy zakres obowiązków, zupełnie nowa jakość w Pollinie. Po drugie, ze względu na ideę osoby które trafiałyby w tryby takiej machiny musiałyby zacząć rozmawiać ze sobą - uczyć się współżyć i rozwiązywać konflikty - to myślę, że generowałoby dodatkową aktywność. Po trzecie i chyba najważniejsze - taka mediacja nie wiązałaby się z normami prawnymi (poza wyjątkami, ale o tym później...), a z sumieniem i dążeniem do konsensusu. Stąd sprawy mogłyby kończyć się absurdalnymi z punktu widzenia prawa wynikami - wzajemna praca społeczna, publiczny całus, czy choćby rozstrzygająca partia w szachy. Popatrzcie jakie bogactwo możliwości...

Ale to tylko efekt uboczny, bo głównym daniem wydaje mi się pomysł Sejmów Ludowych - czyli Sejmów Walnych zwoływanych dla rozpatrzenia konkretnej kwestii w gronie wszystkich Obywateli. Dzięki temu, że nie narzucane by były temu ramy Referendum (nieszczęsne pytania zamknięte) to jeszcze dawałyby wpływ nowym osobom na politykę. Taki Sejm Ludowy byłby idealny do np. wyznaczania następcy Księcia w myśl posta Vladimira. Gdzie na zwołany Sejm Ludowy, po swego rodzaju exposé spośród Kandydatów wybiera się Następcę (lub zatwierdza Następcę wyznaczonego przez Księcia).

I na koniec kwestia samej Konstytucji. Ja widzę ją jako swoisty szkielet, o zdecydowanie prostszej konstrukcji niż jest teraz. I szkielet ten obudowany Ustawami Konstytucyjnymi, które mają rangę większą niż zwykła ustawa, ale są zależne od Konstytucji. Przykładowo:

Art. 0b111
Obywatel
[*]
  1. Obywatelem jest osoba zamieszkująca w Księstwie Sarmacji, która:
    1. spełnia warunki Ustawy o Obywatelstwie,
    2. Została zatwierdzona przez Księcia Sarmacji.
  2. Obywatel ma prawo:
    1. wolności osobistej,
    2. sprawiedliwego procesu,
    3. poszanowania jego osoby,
    4. innych praw regulowanych Ustawą o Wolnościach.
  3. Obywatel ma obowiązek:
    1. Wierności Księstwu,
    2. Wierności Konstytucji,
    3. Wierności Prawu,
    4. Wierności Księciu.
  4. Prawa i Obowiązki mogą zostać ograniczone, rozbudowane lub uszczegółowione na podstawie:
    1. Kodeksie Sprawiedliwości,
    2. Kodeksie Cywilnym,
    3. Ustawie o Wolnościach,
    4. Ustawie o Obowiązkach

Tak skonstruowana Konstytucja daje nam łatwe do intuicyjnego przyswojenia idee i odwołuje się wprost do konkretnych ustaw - które miałyby nieco wyższą ważność niż ustawy zwykłe i koncentrowałyby się na uszczegółowieniu przepisów Konstytucji. Wówczas również, proponowana przeze mnie Ustawa o Mediacji, Kolegium czy jak kto zwał - wpisuje się w ciąg Ustaw Konstytucyjnych, a mediatorzy i same mediacje muszą zwracać uwagę tylko na Konstytucję której prawa są specjalnie zapisane "miękko". Howgh
||Wicehrabia Sereus, Ordynat Ahabejż,
w wędrówkach różnych zaprawion
piórem, stopą i liczydłem
Image
Leszke
Gadu-Gadu: 11062619

Post by Leszke »

Helwetyk wrote:
Vladimir wrote:Nie zgodzę się z Waszą Książęcą Wysokością. Tytuły to jeden z filarów klimatu (choć trzeba przyznać, że trudno określić, co jest klimatem Sarmacji; do jakiego znanego nam z reala kręgu pasowałaby Sarmacja).

Pozwolę sobie odpowiedzieć obrazkiem z rodzinnego miasta:

Image

To a propos tytułów czy klimatu Sarmacji?
Leszek diuk de Ruth
Vladimir

Post by Vladimir »

Interpeluję ten obrazi jako zarzut wobec różnorodności, która uniemożliwia zdefiniowanie klimatu Sarmacji. Swoją drogą nie wiedziałem, że Wasza Książęca Wysokość przeprowadził się do Łodzi.
Helwetyk

Post by Helwetyk »

Vladimir wrote:Interpeluję ten obrazi jako zarzut wobec różnorodności, która uniemożliwia zdefiniowanie klimatu Sarmacji. Swoją drogą nie wiedziałem, że Wasza Książęca Wysokość przeprowadził się do Łodzi.

Nie zarzut, ale owszem — patchworkowość Sarmacji, istotnie, utrudnia jakąś konsekwentną narrację. (Nawiasem pisząc, zdjęcie wyciągnąłem z tego dokumentu; jeżeli to Łódź, może być i Łódź, którą serdecznie z tego miejsca pozdrawiam z okien autobusu).

Mnie by się marzyło więcej spójności w granicach rozsądku, ale — to jak z systemem gospodarczym. Nie łudzę się.
Locked

Return to “Polityka, zagranica”