Czy to już czas na większą zmianę?

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Awatar użytkownika
RCA

Czy to już czas na większą zmianę?

Post autor: RCA » 23 paź 2017, o 10:34

PUK PUK?! Jest tam kto?

Rozpocząłem ten post w taki sposób ponieważ czas wychylić głowy zza wszelkiego rodzaju przeszkód, które obecnie wpływają na naszą komunikację. Po okresie szaleństwa aktywnościowego nie został nawet ślad. Labirynt, bicie smoka (hue hue), odbudowania murów czy nawet budowa infrastruktury i dróg nie pomagają nam na tyle, żebyśmy się wzajemnie nakręcali do dalszych działań. Przyczyn, zapewne, jest wiele, każdy ma nieco inną. Ale nie o nich dziś chcę mówić. To bowiem nic nie pomoże. Musimy mówić o tym co możemy zrobić by coś się zmieniło. To co za moment przedstawię nie jest planem, który musimy realizować. Nic, po prawdzie, nie musimy. Ale to jest jakiś pomysł, to jest jakiś plan. Plan, który dba o dwie rzeczy — o nasze wewnętrzne kanały komunikacji, jak i o to by na zewnątrz nasza aktywność wyglądała na większą (no będzie tak jak będzie większa).

Fakty. Mamy 23 października 2017 roku. Za nami 15 lat i 5 miesięcy istnienia Księstwa. Mamy obecnie 78 obywateli, z czego tylko 28 legitymujących się aktywnością większą niż 20 punktów (3 w tej grupie balansuje na krawędzi). Tylko 7 osób, które mogą się pochwalić mitycznym statusem DOBREGO OBYWATELA. Siedmiu. Aktywność ogólna kraju, z miesiąca na miesiąc, leci na pysk.

Tu nie ma co ukrywać, tu nie ma co się krygować. Trzeba o tym mówić głośno. Jest, jak jest. Pytanie natomiast, czy możemy zrobić cokolwiek by było inaczej.
  • likwidacja Ćwirka — wiadomości na nim publikowane w swej znakomitej większości nic nie wnoszą, a częstokroć są traktowane jako substytut wartościowej aktywności (Napisałem ćwirka to okej, jestem aktywny...);
  • likwidacja komentarzy pod artykułami w DSG — może nie tyle likwidacja co przeniesienie ich w inne miejsce. Wyobrażam sobie taki mechanizm, w którym publikacja artykułu w DSG powoduje wrzucenie jego fragmentu (ileś pierwszych znaków) jako posta na forum do wydzielonego działu "Prasa Sarmacka". Post ma tytuł określający czasopismo i tytuł np. "[Obserwator Sarmacki] Co ten RCA znów wymyślił?", zaś w treści oprócz fragmentu link do całego artykułu. To tu toczy się dyskusja pod nim, o nim, itd. Pod samym artykułem pojawia się zaś systemowo ramka [Podyskutuj na forum] linkująca do działu z prasą ogólnie;
  • zmiana obecnego modelu tantiem i dotacji na następujący: zamiast serc są kciuk w górę i kciuk w dół (oba płatne w ten sam sposób jak na FC - stała kwota, może to być obecne 50 lt, może być 100 czy więcej) - to z konta RM; sztywna dotacja 500 lt zastąpiona polem do podania kwoty jaką chcemy uraczyć twórcę - ta idzie z naszego konta;
  • w związku z przeniesieniem się z komentarzami na forum znika problem komentarzy z tantiemą i bez tantiemy - więc można komentować bez obaw, że "kurde nie dam tantiemy to mnie zjedzą, dam to mu zapłacę... a nie chcę bo to uj złamany...", itd..
Co nam to da. Poza uporządkowaniem kwestii związanych z finansowaniem prasy i likwidacją serc - same serca są odbierane różnie, o tym już dyskutowano, dajemy system oceny - czy też zgadzania się z danymi artykułami. Dodatkowo całość funkcjonowania i dyskusji przenosi się na forum centralne, jako jedyne, główne źródło naszych przemyśleń, agorę, plac na którym wygłaszamy coś, etc. Dzięki temu wszystko jest w jednym miejscu. Dzięki temu nasza aktywność się nie rozmywa. Dzięki temu nie zadowalamy się substytutami w postaci 140 znakowego ćwirka, który nic nikomu nie wnosi. Dyskusje na forum są łatwo znajdowalne, przeszukiwanie FC pod kątem co on powiedział prostsze. Ogólnie zamysł dotyczy koncentracji naszej aktywności. Odejściu od rozmywania jej na obecne trzy kanały.

Czy to uleczy nasz system? Nie mówię, że tak będzie. Ale na pewno może pomóc. Na pewno nie zaszkodzi. Nasz dzisiejszy problem jest taki, że jesteśmy zbyt rozmyci. Zbyt rozciągnięci. Za dużo kanałów, możliwości. A nas za mało. Trudniej wdrożyć nowego, trudniej ogarnąć się po dłuższej nieobecności. Dlaczego więc mamy się nie skonsolidować tam gdzie to możliwe bez większych problemów?

Taka myśl. W wolnej chwili. Zachęcam do komentarzy. Preferuję rzeczowe, ale hejt i bluzgi też łyknę.
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Awatar użytkownika
LdR
Gadu-Gadu: 11062619
Kontakt:

Re: Czy to już czas na większą zmianę?

Post autor: LdR » 23 paź 2017, o 12:43

Niektórzy Sarmaci mają tylko kilka minut w tygodniu, żeby się w to bawić. Wejdą, przeczytaja, skomentuja, zasercuja, zacwirkuja, kupią zupe czy co tam można jeszcze zrobic w 5 minut. I uciekają. Zabierz im te narzędzia, to zabierzesz Sarmacji kolejne kilka procent aktywnosci. Akurat jak wytniesz cwirka, to dosyć dużo zabierzesz.

Poza Tym to przenoszenie komentarze w inne miejsce to absurd. Po to prasa na obecnie taki kształt, zeby właśnie powiększać ruch na stronie, nie go komplikować.
Leszek diuk de Ruth

Awatar użytkownika
Vladimir
Gadu-Gadu: 12360609

Post autor: Vladimir » 23 paź 2017, o 12:57

Różnorodność kanałów komunikacji nie ponosi winy za niską aktywność. Po prostu się nam nie chce. Nawet jeśli ten projekt zostałby wprowadzony, przypuszczam, że byłaby to zmiana dla samej zmiany.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
diuk Abvienolheimu, wicehrabia Tselebormu

Awatar użytkownika
OvS
Gadu-Gadu: 0

Post autor: OvS » 23 paź 2017, o 13:11

Herbata od mieszania nie stanie się bardziej słodka.

Trzeba nam po prostu wincy cegieł.
Otto wicehrabia von Spee-Asketil
Dyrektor Głosu Pustego ds. Szkalowania, Hucpiarz

Awatar użytkownika
RCA

Post autor: RCA » 23 paź 2017, o 13:13

LdR pisze:Niektórzy Sarmaci mają tylko kilka minut w tygodniu, żeby się w to bawić. Wejdą, przeczytaja, skomentuja, zasercuja, zacwirkuja, kupią zupe czy co tam można jeszcze zrobic w 5 minut. I uciekają. Zabierz im te narzędzia, to zabierzesz Sarmacji kolejne kilka procent aktywnosci. Akurat jak wytniesz cwirka, to dosyć dużo zabierzesz.
Serce, ćwirek, kupienie zupy — to żadna aktywność! Państwa tym nie rozwijasz, nie budujesz. Nikt poza tym nie mówi o zabieraniu zupy, czy zabieraniu serc. Serca zastępujemy kciukami - góra, dół. Akceptacja/brak tejże. Proponuję rozszerzenie tego narzędzia, nie jego likwidację. Ćwirek zaś rozprasza, rozmywa, rozciąga. Nie mamy czasu na komentarz na forum? Trudno. Napisanie bzdurnego ćwirka niczego tu nie zmienia, a daje wygodne wyjście "z twarzą" ("bo przecież napisałem ćwirka"). Ćwirki są nam potrzebne jak kolejna dziura w dupie.
LdR pisze:Poza Tym to przenoszenie komentarze w inne miejsce to absurd. Po to prasa na obecnie taki kształt, zeby właśnie powiększać ruch na stronie, nie go komplikować.
Jak komplikować? Co nam daje ruch na stronie? Nic. Co nam daje w ogóle strona? Nic. Dzisiaj większość mikronacji koncentruje się na tym by mieć żywe miejsce, w którym toczy się życie państwa. I ono się toczy na forach, nie na stronach internetowych. Komentarze przeniesione na forum wzbogacają forum, nie zubażają państwa. Dają poczucie większej dynamiki tam gdzie jest ona pożądana, nie tam gdzie wypala się i nic nie wnosi.
Vladimir pisze:Różnorodność kanałów komunikacji nie ponosi winy za niską aktywność. Po prostu się nam nie chce. Nawet jeśli ten projekt zostałby wprowadzony, przypuszczam, że byłaby to zmiana dla samej zmiany.
Oczywiście, że nie ponosi. Nie napisałem, że ponosi. Natomiast daje wygodne wymówki. "Ah, napisałem komcia, już nic więcej nie muszę. Zaćwirkowałem, jestę supęr". Nam się nie chce. Owszem. Ale też dziś np. mnie zniechęca to, że nic się nie dzieje. A nic się nie dzieje, bo forum jest martwe, ćwirek to bzudury, komentarze są niewygodne i niepraktyczne (brak śledzenia, brak powiadomień o kolejnych, etc., plus cała otoczka "nie dam mu tantiemy/dam mu tantiemę"). Odejdźmy od tego co nas rozprasza na rzecz tego co jest ważne — spójnego miejsca do toczenia różnorakich dyskusji!
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn

Awatar użytkownika
Hugo
Gadu-Gadu: 3081508
Kontakt:

Post autor: Hugo » 23 paź 2017, o 13:56

Kciuki w górę i w dół, to bardzo ciekawa sprawa. Ale...
RCA pisze:
LdR pisze:Niektórzy Sarmaci mają tylko kilka minut w tygodniu, żeby się w to bawić. Wejdą, przeczytaja, skomentuja, zasercuja, zacwirkuja, kupią zupe czy co tam można jeszcze zrobic w 5 minut. I uciekają. Zabierz im te narzędzia, to zabierzesz Sarmacji kolejne kilka procent aktywnosci. Akurat jak wytniesz cwirka, to dosyć dużo zabierzesz.
Serce, ćwirek, kupienie zupy — to żadna aktywność! Państwa tym nie rozwijasz, nie budujesz. Nikt poza tym nie mówi o zabieraniu zupy, czy zabieraniu serc. Serca zastępujemy kciukami - góra, dół. Akceptacja/brak tejże. Proponuję rozszerzenie tego narzędzia, nie jego likwidację. Ćwirek zaś rozprasza, rozmywa, rozciąga. Nie mamy czasu na komentarz na forum? Trudno. Napisanie bzdurnego ćwirka niczego tu nie zmienia, a daje wygodne wyjście "z twarzą" ("bo przecież napisałem ćwirka"). Ćwirki są nam potrzebne jak kolejna dziura w dupie.
Myślę, że tu nie chodzi o to czy hołdujemy tej "drobnej" aktywności, ani czy stawiamy na równi z postami i artykułami. Specjalnie zacytowałem także wypowiedź Diuka de Ruth, ponieważ o ile nie będę krytykował w czambuł Hrabiego pomysłu, nawet ciekawy jest, o tyle ja przynajmniej tę wypowiedź odbieram w inny sposób. Sam tak "czuję" tę drobną aktywność - w niej nie chodzi o aktywność jako taką! Jakkolwiek by to nie brzmiało. Przynajmniej nie dla wszystkich. Tu chodzi o kontakt z Sarmacją. Dzięki temu, że ktoś wejdzie na te 5 minut i zrobi to wszystko, o czym napisał Diuk de Ruth, pozostaje w jakimkolwiek kontakcie z nami. Jeśli danie serca, napisanie ćwirka daje komuś satysfakcję, to czemu rezygnować? Bo to "niejakościowa" aktywność? Tym mnie Hrabia raczej nie przekona. Obawiam się czy tacy ludzie z czasem nie przestaną w ogóle wchodzić, bo "tylko" czyta, a wypowiadać przecież też mu się nie chce. A z drugiej strony i dla autora to jakaś satysfakcja, że ktoś się może i nie udziela w Sarmacji, a mi dał serduszko. Nie wiem, może jestem zbytnim idealistą i za bardzo wierzę w ludzi...
RCA pisze:
LdR pisze:Poza Tym to przenoszenie komentarze w inne miejsce to absurd. Po to prasa na obecnie taki kształt, zeby właśnie powiększać ruch na stronie, nie go komplikować.
Jak komplikować? Co nam daje ruch na stronie? Nic. Co nam daje w ogóle strona? Nic. Dzisiaj większość mikronacji koncentruje się na tym by mieć żywe miejsce, w którym toczy się życie państwa. I ono się toczy na forach, nie na stronach internetowych. Komentarze przeniesione na forum wzbogacają forum, nie zubażają państwa. Dają poczucie większej dynamiki tam gdzie jest ona pożądana, nie tam gdzie wypala się i nic nie wnosi.
Nie mówię nie temu przeniesieniu komentarzy na forum, ale czy to nasz problem, że inne mikronacje skupiają się na forum? Zmiana sposobu wypowiedzi nie przyniesie jakościowej zmiany, jeśli ktoś nie ma nic do powiedzenia, ani tym bardziej - gdy się temu komuś nie chce.
RCA pisze:
Vladimir pisze:Różnorodność kanałów komunikacji nie ponosi winy za niską aktywność. Po prostu się nam nie chce. Nawet jeśli ten projekt zostałby wprowadzony, przypuszczam, że byłaby to zmiana dla samej zmiany.
Oczywiście, że nie ponosi. Nie napisałem, że ponosi. Natomiast daje wygodne wymówki. "Ah, napisałem komcia, już nic więcej nie muszę. Zaćwirkowałem, jestę supęr". Nam się nie chce. Owszem. Ale też dziś np. mnie zniechęca to, że nic się nie dzieje. A nic się nie dzieje, bo forum jest martwe, ćwirek to bzudury, komentarze są niewygodne i niepraktyczne (brak śledzenia, brak powiadomień o kolejnych, etc., plus cała otoczka "nie dam mu tantiemy/dam mu tantiemę"). Odejdźmy od tego co nas rozprasza na rzecz tego co jest ważne — spójnego miejsca do toczenia różnorakich dyskusji!
I myśli Hrabia, że "ćwirkomaniakom" zachce się, gdy te znikną? Napisał Hrabia, że komentarzy nie można śledzić, brak o kolejnych powiadomieniach - no to może w tym kierunku? Przecież już mamy odpowiadanie komuś w taki sposób, żeby dostał powiadomienie, mamy powiadamianie o nowych postach w naszym wątku na forum. To może śledzenie artykułu tożsame ze śledzeniem wątku na forum?
A różnorodność kanałów komunikacji niemal od zawsze była znakiem rozpoznawczym Sarmacji.
Tomasz Ivo Hugo
książę Sarmacji, król Baridasu i Sclavinii, pan w Grodzisku, suweren Armerii, Athos, Baraniego Pola, Gellonii, Mirii, Morvanu, Nowicji, Sangii, Teutonii, Tropicany, Trzyczaszkowa, Wagarii oraz Złotego Wybrzeża

gg 3081508

Awatar użytkownika
RCA

Post autor: RCA » 23 paź 2017, o 14:10

Wasza Książęca Mość,
Szanowni Państwo,

zgoda. Rozumiem to o czym mówicie. I Diuk i JKM. Zmiana serc na kciuki to nie jest myślę problem, który trzeba mocniej obgadywać, toteż skupiać się nie będę. Wychodząc z tym pomysłem rzuciłem garść przemyśleń. Jestem gotów odpuścić oranie ćwirka, z powodów, które opisał jasno JKM.

Jak więc byście widzieli zmianę serc na kciuki, komentarzy do artykułów na FCi ruchomych dotacji dla artykułów? Bez ruszania ćwirków?

Mamy tu dwa przeciwstawne elementy — z jednej strony przywiązanie i znak rozpoznawczy. Z drugiej zaś ludzi, którzy są "zapropgramowani" na pewien model komunikacji (jedno forum, jedno pole, koncentracja, dynamika). Nie mówiłem nic o innych krajach jako wzorcu. Miałem na myśli fakt, że odbiorcy się tak uczą i tak potem szukają. Bo znają model. Nasz model jest dobry. Ale gdy jest nas więcej. Gdy jest nas 28 osób na skraju aktywności to trudno szczycić się rozproszonym modelem komunikacji. Czasem by móc zrobić kolejny krok warto zrobić krok w tył - tu skonsolidować kanały komunikacji, wykorzystać to też do przebudowy modelu doceniania twórczości. Dwie pieczenie nad jednym ogniem.
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn

Awatar użytkownika
anglov

Post autor: anglov » 23 paź 2017, o 16:43

Jeśli nie będzie Ćwirka, komentarz który miałby zostać napisany tą drogą nie zostanie napisany.

Jeśli nie będzie komentarzy do artykułów, 3/4 komentarzy nigdy nie powstanie.

Upvote/Downvote to model digga, serce to model Facebooka. Nie do końca rozumiem co zmiana modelu miałaby zmienić.

Podpisuję się pod tym co mówi Otto. Mieszanie herbaty nie zrobi jej słodkiej.
Andrzej Fryderyk
Z woli elektorów król Teutonii zjednoczonej w Rzeczypospolitej Sarmackiej, wielki książę Awii, książę Slavii i Enderasji, książę Sangrii, palatyn Weyr-Benden, hrabia Loardii, lord protektor Nowej Teutonii, pan Srebrnego Rogu i Złotego Grodu, władca wszystkich teutońskich wysp etc. etc.
Obrazek

Awatar użytkownika
RCA

Post autor: RCA » 23 paź 2017, o 16:49

A jednocześnie też nic innego nie proponujesz.

Napisałem kilka razy jaki mi cel przyświeca. Rozumiem, że mam słowotok, że można pominąć/nie zauważyć. Ale kurde... kilka razy.

Jestem przekonany, że umożliwienie pisania komentarzy na forum, które też umożliwia śledzenie nowych/powiadomienia o nowych, zwiększy liczbę interakcji. Obecny model to dusi.

Ćwirki są nic nie warte. Są to OK, nie będzie, świat się nie zawali.

I podkreślę jeszcze raz - celem jest konsolidacja, zbudowanie aktywnego i brzęczącego ula. Nie rozmywanie aktywności na kilka kanałów i kanalików. Bo tak już mamy to zawsze mieć musimy.
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn

Awatar użytkownika
anglov

Post autor: anglov » 23 paź 2017, o 17:20

RCA pisze:A jednocześnie też nic innego nie proponujesz.
Tak.
RCA pisze:Napisałem kilka razy jaki mi cel przyświeca. Rozumiem, że mam słowotok, że można pominąć/nie zauważyć. Ale kurde... kilka razy.
I skomentowałem to. Słowami zamieszczonymi powyżej.
RCA pisze:Jestem przekonany, że umożliwienie pisania komentarzy na forum, które też umożliwia śledzenie nowych/powiadomienia o nowych, zwiększy liczbę interakcji. Obecny model to dusi.
Komentarze w artykułach nie uniemożliwiają śledzenia a wręcz udziału w dyskusji. A wręcz zostało to ostatnio rozszerzone o system oznaczenia.
RCA pisze:I podkreślę jeszcze raz - celem jest konsolidacja, zbudowanie aktywnego i brzęczącego ula.
Więc zaproponuj coś, co pozwoli osiągnąć ten cel.
RCA pisze:Nie rozmywanie aktywności na kilka kanałów i kanalików. Bo tak już mamy to zawsze mieć musimy.
Aktywność jest skonsolidowana wokół systemu artykułów i jednego forum centralnego.
Andrzej Fryderyk
Z woli elektorów król Teutonii zjednoczonej w Rzeczypospolitej Sarmackiej, wielki książę Awii, książę Slavii i Enderasji, książę Sangrii, palatyn Weyr-Benden, hrabia Loardii, lord protektor Nowej Teutonii, pan Srebrnego Rogu i Złotego Grodu, władca wszystkich teutońskich wysp etc. etc.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Polityka i społeczeństwo”