Czy to już czas na większą zmianę?

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Awatar użytkownika
RCA

Re: Czy to już czas na większą zmianę?

Post autor: RCA » 23 paź 2017, o 18:02

Mamy zupełnie inne rozumienie pojęcia konsolidacja :D I na tym zakończę wchodzenie w tę alejkę.
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Awatar użytkownika
LdR
Gadu-Gadu: 11062619
Kontakt:

Post autor: LdR » 23 paź 2017, o 18:29

anglov pisze:Jeśli nie będzie Ćwirka, komentarz który miałby zostać napisany tą drogą nie zostanie napisany.

Jeśli nie będzie komentarzy do artykułów, 3/4 komentarzy nigdy nie powstanie.

Upvote/Downvote to model digga, serce to model Facebooka. Nie do końca rozumiem co zmiana modelu miałaby zmienić.

Podpisuję się pod tym co mówi Otto. Mieszanie herbaty nie zrobi jej słodkiej.
Podpisuje się pod wypowiedzią WKM. Ty nie chodzi o jakość aktywności w ćwirku i komentarzach, tylko o to, że zabranie tych kanałów ma znacznie większa szansę mieć skutek odwrotny do zamierzonego, niż ten pozytywny. Pomyślmy też o tym, że sporo jest takich osób, które wpadają tu raz na kilka tygodni/miesięcy - jeśli zobaczą, że nie ma ruchu na stronie, to nie wysila się na zagłębienie się w obecna sytuację KS, a jeśli nie zabierzemy tych kanalow, o których piszeb Hrabia von Thorn, to zawsze istnieje kilka procent szansy, że taka osoba zostanie na dłużej. Może tylko kilka dni, ale głęboko wierzę w to, że aktywność rodzi aktywność i odwrotnie, więc tych kilka komentarzy, może wygladajacych licho, ale jednak napisanych, to tych kilka komentarzy może jednak przechylic w którymś momencie szale i aktywnośc wzrośnie.
Leszek diuk de Ruth

Awatar użytkownika
RCA

Post autor: RCA » 23 paź 2017, o 18:31

Leszku jak zatem zrobić by znów działało? Jakie proponujesz kroki i działania?

Bo ja rozumiem krytykę, że pomysł nie tego, itd., ale nie rozumiem braku alternatywy w rozmowie.
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn

Awatar użytkownika
Vladimir
Gadu-Gadu: 12360609

Post autor: Vladimir » 23 paź 2017, o 18:57

Wy, Hrabio, proponujecie pomysł dla samej zmiany w nadziei, że to ożywi Sarmację. Konstruktywniej byłoby, gdyby Hrabia i wszyscy, którym na tym zależy, rozruszali Księstwo przez własną aktywność. Jak to zrobić? Nie wiem, ale na pewno nie przez likwidację ćwirków i komentarzy. Obecnie nie mam zbyt dużo czasu na Sarmację i nawet gdyby działy sie tutaj same kreatywne inicjatywy, to się raczej nie zmieni. A już z pewnością nie zmienią tego propozycje Hrabiego.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
diuk Abvienolheimu, wicehrabia Tselebormu

Awatar użytkownika
RCA

Post autor: RCA » 23 paź 2017, o 18:58

Chcesz mi, Vladimirze, powiedzieć, że moja aktywność jest niska? niewystarczająca?

I podkreślę raz jeszcze - nie proponuję likwidacji komentarzy... o.O
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn

Awatar użytkownika
Vladimir
Gadu-Gadu: 12360609

Post autor: Vladimir » 23 paź 2017, o 19:04

Nie napisałem, że twoja aktywność jest niska. Aktywność obecnie jest nieangażująca. I piszę to raczej ogólnie. Dodatkowo Sarmacja nie jest chyba dla nikogo czymś, czemu tylko chce się poświęcać. Każdy z nas ma, a przynajmniej mam taką nadzieję, realne sprawy.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
diuk Abvienolheimu, wicehrabia Tselebormu

Awatar użytkownika
RCA

Post autor: RCA » 23 paź 2017, o 19:06

Vlad ubolewam, że Twoje wypowiedzi koncentrują się jedynie na tym by zdyskredytować pomysł - bo to "pomysł zmiany dla zmiany", "nic nie wniesie". Ale nie pojawia się za tą krytyką alternatywa. Szkoda.

Moja aktywność jest jaka jest. Jeśli za mała - trudno. Jeśli za mało angażująca - trudno. Robię na co mnie dziś stać, tak z powodów realnych, jak i przede wszystkim wirtualnych. Ale robię. Możemy się licytować, ale nie o to w tym wątku i pomyśle chodziło.
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn

Awatar użytkownika
LdR
Kontakt:

Post autor: LdR » 23 paź 2017, o 19:48

RCA pisze:Leszku jak zatem zrobić by znów działało? Jakie proponujesz kroki i działania?

Bo ja rozumiem krytykę, że pomysł nie tego, itd., ale nie rozumiem braku alternatywy w rozmowie.
Ty widzisz problem w A, proponujesz rozwiązanie. Ja nie widzę problemu w A, więc po co miałbym proponować alternatywę?

To co mogę zaproponować, to spojrzenie na temat z trochę innej perspektywy. Bo o ile jestem absolutnie przeciwny likwidacji ćwirka i gmeraniu w komentarzach, o tyle rozumiem co masz na myśli pisząc o rozstroju dyskusji w Sarmacji. Dawniej nie było tyle agencji prasowych, nie każdy mógł pisać w prasie, większość życia toczyła się na forum (lub na liście dyskusyjnej jeszcze wcześniej). Rozumiem co masz na myśli pisząc o utrudnionej dyskusji w komentarzach pod prasą. Czuję to samo, jednak nie zgadzam się z tym, że przeniesienie komentarzy jest rozwiązaniem. Uważam, że nie zlokalizowałeś właściwego źródła problemu, którym, moim zdaniem, jest zbyt łatwy dostęp do prasy. Zbyt łatwo jest założyć własne pismo i dzielić się przemyśleniami tam, aspirując do rangi publicysty. Kiedyś można było pisać tylko na forum/liście dyskusyjnej i było kilka tytułów prasowych, rolę tych dwóch miejsc aktywności się nie mieszały. Prasa zabrała forum sporo, a nie oferuje tego samego dobrego gruntu pod dyskusję, co forum.

Rozwiązaniem mogłoby być np. zdelegalizowanie wszystkich agencji prasowych, skasowanie tych, których właściciele byli nieaktywni w okresie od X do Y (można też dać warunek, że kasujemy te, które nie publikowały w okresie od X do Y), wydanie limitowanej liczby koncesji prasowych, określenie wyraźniejszych granic tego co piszemy w prasie, a co na forum i puszczenie tego w ruch. Poza uzyskaniem efektu, jakiego byś Robercie oczekiwał, czyli ożywienia dyskusji na forum, wzrasta wartość prasy jako motywatora dla nowych mieszkańców (nowych, hehehe...), bo chyba oczywistym jest, że jak ktoś otrzyma koncesję, to nie wpuści byle leszcza do swojego pisma. Ponadto, o ile już znani w naszej społeczności ludzie nie wymagają weryfikacji pod kątem jakości pisania i "bezpieczeństwa publicznego" (czyt. wiemy, którzy mogą odpierdalać w prasie, a którzy nie), o tyle nowy mieszkaniec poza wykazaniem się odpowiednim poziomem będzie musiał się po prostu dać poznać, nawiązać kontakty, żeby ktoś go wpuścił do gazety. Tym sposobem prasa zyskuje aspekt społecznościowy, działa jak narzędzie zacieśniające więzi.

Odezwą się głosy widzące w takiej propozycji zamordyzm i ja takie głosy rozumiem, niemniej nie chodzi tu o mówienia "ty możesz pisać w prasie, a Ty nie", a raczej o dbanie o to, żebyśmy mieli zamiast kilkunastu nieaktywnych pism, tych kilka aktywnych, których tytuły będą czymś więcej niż tylko przylepką do właściciela. Spójrzmy na Gazetę Teutońską czy Gońca Czarnoleskiego - mogą być zarówno platformą prywatnej działalności osób w nich publikujących, ale tez mają marki wykraczające poza to, one funkcjonują też na poziomie ponadosobowym, są ważne z punktu widzenia samorządu i tożsamości regionu. Fantastyczne jest w nich też to, że nie należą do jednej osoby, nawet jeśli z konkretnymi osobami są kojarzone - one mają dzięki temu szanse przetrwać wiele lat nawet podczas nieobecności jednej osoby, co nie jest oczywiste w przypadku innych pism.

Jeżeli chodzi o inne źródła słabości forum to problemem jest chociażby to, że forum jest za nisko. Z punktu widzenia osoby, której zależy na tym, żeby o inicjatywie było głośno, prasa jest lepsza, bo jest wyżej na stronie i ma rotator. Forum w takim starciu traci. Powód trywialny, ekstremalnie trudny do likwidacji, bo wymaga zmian w dizajnie strony głównej, ale w moim odczuciu ma on bardzo mocny wpływ na relację prasa-forum.
Leszek diuk de Ruth

Sierg

Post autor: Sierg » 23 paź 2017, o 20:07

Dzień dobry. Z racji pamięci o podobnych dyskusjach — pozwolę sobie się wtrącić i podrzucić starą myśl.
Zbyt łatwo jest założyć własne pismo i dzielić się przemyśleniami tam, aspirując do rangi publicysty.
Temat głęboko poruszany w 2015 roku. Debatowaliśmy wtedy nad zmianą koncepcji prasy, między innymi po to, aby zwiększyć obieg pieniądza. Między wierszami przebijały się jednak dodatkowe korzyści: podwyższenie jakości publikacji, przeniesienie części dyskusji na forum, budowa odpowiedzialnego społeczeństwa (szanującego wysokiej jakości pracę innych). Wszystko to w ramach wprowadzenia opłat za artykuły (koncepcja z uwzględnieniem opcjonalności, dochód kierowany na konto wydawcy). Pogrzebana przez konserwę i osoby, które nie chciały żadnych utrudnień. Może warto, abyście do tego pomysłu powrócili?
Jeżeli chodzi o inne źródła słabości forum to problemem jest chociażby to, że forum jest za nisko.
To nie ma większego znaczenia. Szczególnie, że z tego skrótu na stronie głównej nie korzysta(li/ją) wszyscy. Ja na przykład, przewijając się przez stronę Księstwa w różnym charakterze od 2013 roku, użyłem tego bodajże raz lub dwa. A był okres, kiedy siedziałem tutaj po ~16h dziennie. (*)
Obrazek

Awatar użytkownika
LdR
Kontakt:

Post autor: LdR » 23 paź 2017, o 21:01

Sierg pisze:
Jeżeli chodzi o inne źródła słabości forum to problemem jest chociażby to, że forum jest za nisko.
To nie ma większego znaczenia. Szczególnie, że z tego skrótu na stronie głównej nie korzysta(li/ją) wszyscy. Ja na przykład, przewijając się przez stronę Księstwa w różnym charakterze od 2013 roku, użyłem tego bodajże raz lub dwa. A był okres, kiedy siedziałem tutaj po ~16h dziennie. (*)[/justify]
A mogę prosić o więcej komentarza? Bo uczciwie powiem - nie kumam :D Jakie znaczenie ma tu link do forum w menu głównym?

Ja miałem na myśli to, że do forum trzeba scrollować więcej niż do prasy, prasa ma bardziej przejrzyste kategorie (te forumowe warto pozmieniać, imo), no i rotator to gigantyczna przewaga prasy. Spójrzmy na liczbę przypadków, gdzie ta sama treść się pojawiała na forum i w prasie (sam tak robiłem!), bo na forum łatwiej przyjmować uwagi i prowadzić dyskusję, ale w prasie lepiej się promuje temat.
Leszek diuk de Ruth

ODPOWIEDZ

Wróć do „Polityka i społeczeństwo”