Jak to jest z tym kanclerzem ?

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia
Locked
Prokrustes

Jak to jest z tym kanclerzem ?

Post by Prokrustes »

Chciabym zeby ktos kompetenty wyjasnil... jak to jest z tym kanclerzem.

Czy Peter West zostal Kanclerzem w momencie desygnowania przez Ksiecia i mimo nie uzyskania wotum w Sejmie jest w pelni legalnym kanclerzem posiadajacym komplet uprawnien ?
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Alex Joe
Gadu-Gadu: 0

Re: Jak to jest z tym kanclerzem ?

Post by Alex Joe »

Z tego, co widziałem JKM pisał o tym na ćwirku.

West jest Kanclerzem do momentu powołania nowego.
Został wybrany, tylko nie ma wotum zaufania, więc trzeba wybrać nowego.

Do momentu wyboru nowego Kanclerza powinien pełnić wszystkie funkcje.
Alex Joe
Alex Joe

Post by Alex Joe »

Piotr III Łukasz @LukaszN - 18:16:21 21.12.2018
@anglov Wasza Królewska Wysokość, powołałem #Kanclerz i choć nie uzyskał wotum zaufania #Sejm, to do momentu #wybory nowego Sejmu i Kanclerza - pozostaje Kanclerzem. Już realizuje #wniosek, rozmawialiśmy o tym wczoraj bodajże.
Alex Joe
anglov

Post by anglov »

Tak. Książę desygnuje Kanclerza, który nim pozostaje. W przypadku braku wotum zaufania, Sejm zostaje rozwiązany, a Kanclerz pozostaje, aż do wyboru nowego.
Andrzej Fryderyk
Książę Sarmacji
KJAF

Post by KJAF »

Nie czytałem dokładnie nowych przepisów więc nie wiem, ale wiem jak to jest w realu na przykładzie Polski.

Rząd i premier to rząd i premier. Jest powoływany i odwoływany przez Prezydenta. Wotum zaufania to nie procedura zatwierdzenia (jak np. w Senacie USA) ale sprawdzenie, czy rząd ma oparcie w parlamencie i będzie mógł działać w przyszłości bez paraliżu. Takie pokerowe "sprawdzam". Premier ze swoimi ministrami działają od chwili ich powołania do chwili ich odwołania, a instytucja wotum zaufania czy nieufności jedynie ogranicza zakres czasowy w jakim osoby będą te pracować. Innymi słowy skoro powiedzmy w tym wypadku, West nie ma zaufania parlamentu i nikt go popierać nie będzie, dało to furtkę rozpisania nowych wyborów, bo kanclerz sobie nie poradzi i trzeba szukać nowego rządu z poparciem Sejmu. Ale nie spowodowało, że go ktoś odwołał ze stanowiska. Po prostu szansy na coś więcej niż czasowe wypełnianie obowiązków do chwili powołania nowego szefa rządu oraz nudną administrację przez ten okres, kanclerz nie ma, gdyż Sejm go nie popiera.

Sprawa nowych wyborów i ograniczenia kadencji Rządu to raczej wentyl bezpieczeństwa, żeby stan jego oderwania od Sejmu się nie przedłużał i nie pogłębiał, niż kwestia zatwierdzania i wyrzucania ze stanowisk. Jest to krojone na zasadzie niedopuszczania do przerw między działaniami danych organów. Tyle, że w Sarmacji jest to robione bez konsekwencji. W RP Rząd i Premier działają od powołania do odwołania, a ktoś rządzi "zawsze". Kadencja Sejmu może zostać w określonych przypadkach skrócona, więc też parlament jest "zawsze", to samo z Prezydentem - zawsze go ktoś zastępuje, nie ma tak ze nie ma głowy państwa. A u nas już np. Sejmowi nie skraca się kadencji, ale się go rozwiązuje, co oznacza iż Sejmu nie ma. Sytuacja raczej średnia. Ja bym to poprawił.

Co do postu wyżej, że Książę desygnuje Kanclerza, to ja bym powiedział że tak średnio jest to prawdą. Utarło się w realu, że desygnacja a powołanie to nie to samo. Desygnacja polega na powierzeniu kandydatowi misji tworzenia rządu (w tym czasie nie jest on premierem), a dopiero jak znajdzie ludzi — prezydent ich powołuje. I od momentu powołania właśnie zaczynają robotę. Niby definicje słownikowe tego nie potwierdzają, ale jednak prawo jako tako to rozróżnia. U nas w Konstytucji też brak słów o desygnacji, teoretycznie wychodziłoby na to samo, ale dla zasady, z racji podpatrywania naszego systemu od realnego systemu Polski, napisałbym, że książę jednak nikogo nie desygnuje, ale powołuje od razu. Skoro w takim znaczeniu desygnacja to wskazanie kandydata, który najpierw musi zostać odrębnie powołany, a następnie ma uzyskać wotum zaufania w Sejmie, to w zasadzie w Sarmacji Kanclerza desygnuje Sejm — w drodze uchwały (Książę powołuje Kanclerza na wniosek Sejmu wyrażony w drodze uchwały). Potocznie może i książę desygnuje, ale jednak nie mieszałbym pojęć.
anglov

Post by anglov »

Ale się czepiacieee. Przecież wiadomo że powołuje, skoro tak jest w Konstytucji, tak?
Andrzej Fryderyk
Książę Sarmacji
Cudzoziemiec
Gadu-Gadu: 66334811

Post by Cudzoziemiec »

No dobrze Książę powołuje Kanclerza, i nim jest, a co z ministrami?
Alex Joe

Post by Alex Joe »

Nie ma bezpośredniego przepisu, który o tym mówi.
Raczej powinniśmy to traktować jednorako z Kanclerzem, bo podał skład rządu, więc niejako go powołał.
Alex Joe
Cudzoziemiec
Gadu-Gadu: 66334811

Post by Cudzoziemiec »

Alex Joe wrote:Nie ma bezpośredniego przepisu, który o tym mówi.
Raczej powinniśmy to traktować jednorako z Kanclerzem, bo podał skład rządu, więc niejako go powołał.

I nie ma przepisu że są automatycznie ministrami, chyba że coś pominąłem.
Cudzoziemiec 1

Post by Cudzoziemiec 1 »

Kanclerz musi zwrócić się do Księcia o powołanie ministrów.
Locked

Return to “Polityka, zagranica”