Mikronacyjne Prawo Humanitarne - postulaty legislacyjne

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia
Brunon Krasnodębski

Re: Mikronacyjne Prawo Humanitarne - postulaty legislacyjne

Post by Brunon Krasnodębski »

kaxiu wrote:
Owszem, jest to trudne - ale tak właśnie wyglądała najpoważniejsza zbrodnia popełniona przez grupę obywateli sarmackich (w większości byłych), którzy w imię własnych, prywatnych interesów dążyli do eksterminacji całego Narodu.
Czy zatem nie była to po prostu zbrodnia ludobójstwa, o jakiej pisałem?

Niemniej, mocno kontrowersyjne wydaje mi się wyciągnięcie konsekwencji po tak długim czasie (bo podejrzewam, Wojciechu, że mówisz o "teutońskim maju", który afaik miał miejsce kilkanaście lat temu). Raczej pozostawiłbym to historii i naukowcom na uniwersytetach, a Konwencja zapobiegałaby niekaralności takich działań w przyszłości.
/-/ dr net. Brunon Krasnodębski
Wicemarszałek Sejmu
Prorektor Akademii Neksjalistycznej
Dyrektor Instytutu Prawa Akademii Neksjalistycznej
Prezes Oak Entertainment
Brunon Krasnodębski

Brunon Krasnodębski wrote:
Drodzy Państwo, zachęcam do podjęcia debaty. Jestem przekonany, że przyjęcie takiego traktatu okaże się ogromną korzyścią dla każdego państwa Pollinu. W związku z tym, uprzejmie proszę Radę Ministrów o podjęcie tego tematu i, w razie uznania tego za stosowne, przedstawienie konwencji innym państwom w celu jej ewentualnego podpisania.
Nawiązując do apelu z pierwszego posta w tym wątku i biorąc pod uwagę odpowiedź Pana Kanclerza:
AJ Piastowski wrote:
W odniesieniu do prośby Szanownego Pana pragnę zauważyć, że niebawem kończy się obecna kadencja rządu, a temat wydaje się być dość złożony i będzie wymagał czasu, oraz współpracy. Dlatego nie będę go podejmował zostawiając decyzyjność dla przyszłej RM.
pozwolę sobie oznaczyć obecnych kandydatów na urząd kanclerski i dopytać, czy widzą potrzebę dla podjęcia próby zawarcia zaproponowanego przeze mnie traktatu.
@Zombiakov @KrzysztofHans
Wicemarszałek Sejmu
Prezes Oak Entertainment
Prokrustes

Post by Prokrustes »

Tak na szybko i nawet bez czytania mogę powiedzieć, że sprawę przedyskutuję na Radzie Ministrów.

Nie ukrywam i powszechnie być to wiadomym powinno, że nie lubię mnożenia ustaw i traktatów w sprawach które od lat sobie świetnie (albo i trochę gorzej) radzą bez tego. Nie mniej również umiem słuchać innych opinii i opinii innych. Nawet nie wykluczam odwołania się do demokracji bezpośredniej w mniej bądź bardziej oficjalnej formie.

Mam otwarty umysł. Wszystko jest możliwe.
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Daniel J. Tauer-Krak
Gadu-Gadu: 0

Post by Daniel J. Tauer-Krak »

Ja bym nieco inaczej podszedł do tematu wojny w mikronacjach. Jakaś konwencja o konfliktach zbrojnych opisująca sposób ich prowadzenia. Np. skonfliktowane strony ustalają, że toczyć będą konflikt w grze forumowej wraz z opisanymi zasadami. Tutaj jest spore pole do popisu, RON - ma ciekawy system wojskowy, acz czasochłonny dla mistrza gry. Tak samo u nas też były gry naracyjne, tylko wymagały one sporo czasu ze strony MG.
Image
Członek Grodziskowej Fundacji Praw Człowieka,
Książę Słowacji,
Karolina
Gadu-Gadu: 9870726

Post by Karolina »

Zastanawiam się, jakie stanowisko zajęłoby Mikronacyjne Prawo Humanitarne (lub jakakolwiek międzymikronacyjna Fundacja Helsińska, która powstanie na bazie tej konwencji) w przypadku, gdy na forum państwa grasuje troll, którego nie można unieszkodliwić w zgodzie z prawem, ale który ewidentnie nie polepsza atmosfery w społeczeństwie.

Wiem, że dla wielu osób to sytuacja problematyczna – część zaczęłaby od dysputowania określenia „troll”, inni wskazaliby, że prawo powinno być lepsze, a jeszcze inni stwierdziliby, że osoby kontrowersyjne powinny z automatu wylatywać. Co na to prawo humanitarne? Bo to nie jest wbrew pozorom łatwy temat. Chyba nikt nie popiera usuwania postów czy hackowania forów. Bardziej kłopotliwe są te kwestie przynależące do tzw. szarej strefy, gdzie jest naprawdę sporo różnych opinii.

Żeby nie było, że dywaguję teoretycznie tylko: było kilka takich case'ów w KS. Jedna sytuacja to na pewno było wtedy, gdy administrator forum zbanował osobę kontrowersyjną, a osoba kontrowersyjna dalej wypowiadała się na różne tematy za pośrednictwem zaufanej osoby (posty były napisane tak, aby wyglądało, że to właśnie ta zaufana osoba wypowiada się w swoim imieniu, ale styl pisania był naprawdę ewidentnie taki, jak tej osoby kontrowersyjnej).
  • Karolina Aleksandra
Marszałek Dworu JKM Andrzeja Fryderyka
Brunon Krasnodębski

Daniel J. Tauer-Krak wrote:Ja bym nieco inaczej podszedł do tematu wojny w mikronacjach. Jakaś konwencja o konfliktach zbrojnych opisująca sposób ich prowadzenia. Np. skonfliktowane strony ustalają, że toczyć będą konflikt w grze forumowej wraz z opisanymi zasadami. Tutaj jest spore pole do popisu, RON - ma ciekawy system wojskowy, acz czasochłonny dla mistrza gry. Tak samo u nas też były gry naracyjne, tylko wymagały one sporo czasu ze strony MG.
Zgadzam się, na pewno warto byłoby to uregulować. Natomiast jestem przekonany, że wymagałoby to po pierwsze szerokich konsultacji, a po drugie odrębnego aktu. Zaproponowana konwencja jedną nogą jest w prawie humanitarnym, ale drugą stoi już w międzynarodowym prawie karnym. Nie wydaje mi się, żeby właściwe było poszerzanie tego traktatu o ogólne zasady prowadzenia konfliktów zbrojnych, ponieważ nie to jest jego przedmiotem.
Karolina wrote:
Zastanawiam się, jakie stanowisko zajęłoby Mikronacyjne Prawo Humanitarne (lub jakakolwiek międzymikronacyjna Fundacja Helsińska, która powstanie na bazie tej konwencji) w przypadku, gdy na forum państwa grasuje troll, którego nie można unieszkodliwić w zgodzie z prawem, ale który ewidentnie nie polepsza atmosfery w społeczeństwie.

Wiem, że dla wielu osób to sytuacja problematyczna – część zaczęłaby od dysputowania określenia „troll”, inni wskazaliby, że prawo powinno być lepsze, a jeszcze inni stwierdziliby, że osoby kontrowersyjne powinny z automatu wylatywać. Co na to prawo humanitarne? Bo to nie jest wbrew pozorom łatwy temat. Chyba nikt nie popiera usuwania postów czy hackowania forów. Bardziej kłopotliwe są te kwestie przynależące do tzw. szarej strefy, gdzie jest naprawdę sporo różnych opinii.

Żeby nie było, że dywaguję teoretycznie tylko: było kilka takich case'ów w KS. Jedna sytuacja to na pewno było wtedy, gdy administrator forum zbanował osobę kontrowersyjną, a osoba kontrowersyjna dalej wypowiadała się na różne tematy za pośrednictwem zaufanej osoby (posty były napisane tak, aby wyglądało, że to właśnie ta zaufana osoba wypowiada się w swoim imieniu, ale styl pisania był naprawdę ewidentnie taki, jak tej osoby kontrowersyjnej).
Hmm. Jest to faktycznie dość problematyczne - nawet nie tyle z punktu widzenia prawa humanitarnego jako takiego, ale w ogóle z punktu widzenia prawa karnego, praw człowieka, gwarancji procesowych i możliwości skutecznego respektowania przestrzegania prawa i porządku publicznego przez organy ścigania. Pamiętam, że swego czasu w Bialenii poradzono sobie z tym poprzez uchwalenie ustawy o tzw. "osobach niepożądanych" - gdzie była ona uchwala tak właściwie z myślą o jednej konkretnej osobie uprzykrzającej mikronautom życie. Wiem, że bialeński dziennik ustaw z jakiegoś powodu jest ukryty przed osobami niezalogowanymi (lol), więc pozwolę sobie ją przekopiować i wrzucić tutaj.
Artykuł 1.
Niniejsza ustawa określa zasady postępowania organów państwowych wobec osób niepożądanych.
Artykuł 2.
Za osobę niepożądaną uznaje się:
a) osobę, która przebywa na terytorium państwa bezprawnie z uwagi na skazanie jej na karę pozbawienia wolności lub karę banicji,
b) osobę, która została skazana na karę pozbawienia wolności lub karę banicji i przebywa na terytorium Republiki Bialeńskiej pod inną tożsamością,
c) osobę lub bota, która przebywa na terytorium Republiki Bialeńskiej wyłącznie lub przede wszystkim w celu reklamowania stron internetowych lub innych treści niezwiązanych z mikroświatem.
Artykuł 3.
1. Osoby niepożądane nie mają prawa przebywać na terytorium państwa pod jakąkolwiek tożsamością.

2. Policja Krajowa w przypadku uznania osoby za niepożądaną ma obowiązek bez zbędnej zwłoki odebrać jej dostęp do wszelkich struktur informatycznych Republiki Bialeńskiej.
Artykuł 3a.
W razie uznania danej osoby za niepożądaną, cały majątek należący do tej osoby staje się własnością Skarbu Państwa.
Artykuł 4.
1. Sąd Ludowy na wniosek osoby niepożądanej może pozbawić ją tego statusu.

2. Obowiązek udowodnienia Sądowi Ludowemu faktu bycia osobą pożądaną spoczywa na osobie uznanej przez Policję Krajową za niepożądaną. Policja Krajowa ma podczas postępowania obowiązek przedstawić Sądowi przesłanki, na których opierała się podczas uznawania danej osoby za osobę niepożądaną.
Artykuł 5.
W trakcie trwania przed Sądem Ludowym postępowania, o którym mowa w art. 4. niniejszej ustawy, Policja Krajowa stosuje wobec osoby niepożądanej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Wydaje mi się, że tego typu regulacje mogą w jakimś stopniu zapobiec sytuacjom, o jakich Jaśnie Oświecona Diuczessa wspomina, przy jednoczesnym poszanowaniu praw i wolności, i gwarancji procesowych.
Wicemarszałek Sejmu
Prezes Oak Entertainment
Post Reply

Return to “Polityka, zagranica”