Pytania do pretendentów do tronu

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia
Prokrustes

Re: Pytania do pretendentów do tronu

Post by Prokrustes »

Zdecydowanie proponuję żeby KTOŚ zorganizował dział na debatę ;)

Ale tym razem z innym układem - wątek per pytanie, przy czym moderator jedynie by te wątki tworzył żeby nie dublować podobnych pytań. Już po dwóch stronach mamy duży mętlik bardzo ważnych tematów.
Kandydaci który być może jeszcze dołączą będą mieli problem z wyłuskaniem elementów debaty.

Co do promocji. Nie sposób się nie zgodzić z przemyśleniami Karoliny Aleksandry.
Dodam od siebie nieco studzącego realizmu - otóż niezależnie od tego jak się nie przygotujemy nie jesteśmy w stanie zaabsorbować dużej liczby nowych użytkowników na raz. Groziłoby to nawet załamaniem systemu politycznego jeżeli pojawiłaby się zwarta grupa (w dobrej lub złej wierze) nowych obywateli chcących przewrócić Księstwo do góry nogami. Mogliby to zrobić "zgodnie z regułami gry" i co wtedy ? Oddajemy takim świeżakom serwery i domenę bo uchwalą takie albo inne prawo ?

To oczywiście teoria ale czuję pod skórą, że we współczesnym niebezpiecznym świecie zanim podjęlibyśmy jakieś konkretne działania promocyjne, powinniśmy wrócić do idei realnie umocowanego stowarzyszenia/fundacji. Przed większymi problemami czy to politycznymi czy "cyber security" broni nas to, że nikt o nas nie wie :D Bez tego pozostają nam mało intensywne działania w mediach społecznościowych.

Natomiast osobiście nie brzydzę się użyciem realnych środków finansowych do promocji. Oczywiście im bardziej soft tym lepiej. Przykładowo konkurs z nagrodami na profilu FB (np. z mądrą książką do wygrania).
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Prokrustes

Post by Prokrustes »

Eugeniusz Maat wrote:Och i jeszcze mi się przypomniało...

Ciekawym pomysłem byłaby aplikacja mobilna „Księstwo Sarmacjii”. Można byłoby ją pobrać z App Store albo google play. Ale nie wiem jak z realizacją tego... prawie kompletnie nie znam się na programowaniu, ale jakby tak tylko przerzucić stronę...
Właśnie chwilę temu pisałem o tym w wątku SOBOS - w kontekście pchania powiadomień na telefon.
Ale fakt faktem... z czym jak z czym ale z apkami na smarfony nie miałem do czynienia. Znając życie łatwiej zrobić niż potem utrzymać :)
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
Ludwik Tomović

Post by Ludwik Tomović »

Eugeniusz Maat wrote:Och i jeszcze mi się przypomniało...

Ciekawym pomysłem byłaby aplikacja mobilna „Księstwo Sarmacjii”. Można byłoby ją pobrać z App Store albo google play. Ale nie wiem jak z realizacją tego... prawie kompletnie nie znam się na programowaniu, ale jakby tak tylko przerzucić stronę...
Pomysł faktycznie ciekawy, ale.....

.... nie wiem czy by się przyjął, mam co do tego poważne wątpliwości.
ImageImageImageImageImage

/-/
dr net. chor. Ludwik Wilhelm diuk Tomović

Gubernator Konfederacji Sclavinii
Prokrustes

Post by Prokrustes »

AFvTD wrote:- Jak powinien wyglądać Dwór Książęcy i jaka powinna być jego rola w działalności Księcia. Czy kandydaci mają odpowiednie zaplecze personalne, aby utworzyć Dwór Książęcy?
Jest to dla mnie pytanie niezwykle trudne. Nigdy nie byłem zaangażowany w prace Dworu a na dodatek jestem bardziej praktykiem niż celebrystą (nie mylić z celebrytą którym tez nie jestem). Dwór powinien być skromny ale aktywny. Tradycyjnie potrzebna jest osoba ogarniająca heraldykę a także osoba/osoby zajmujące się polityką informacyjną ... a przynajmniej pełniąca rolę posła i pośrednicząca.

Potrzebna jest też osoba (tradycyjnie Marszałek Dworu) która jest drugą osobą zaraz po Księciu - a najlepiej jeżeli sama ma ambicję być następnym Księciem. Chociaż nie mam na myśli odejścia od elekcji to nie ma piękniejszej abdykacji niż obserwować jak wskazany następca, z odpowiednim doświadczeniem w ogniu regencji, uzyskuje poparcie w elekcji. Niemal dynastia.

W ramach Dworu powinna działać Rada gromadząca przywódców prowincji i krajów stowarzyszonych a także kluczowych urzędników państwowych jak Prefekt, MTK czy Kanclerz.

Powinna też funkcjonować rada społeczna - w której skład wchodziliby najaktywniejsi mieszkańcy niezależnie od sprawowanych funkcji lub ich braku.

Jeżeli chodzi o zaplecze personalne to odpowiem górnolotnie i wymijająco. Moim zapleczem są wszyscy mieszkańcy naszej federacji :D
- Czy obecny system nagradzania wsiami lennymi i orderami jest odpowiedni. Czy przy zmianach jakie zaszły Książę dalej powinien nadawać wsie lenne, czy powinien tę prerogatywę przekazać głowom państw stowarzyszonych?
Kraje stowarzyszone potrafią bardzo pięknie i kreatywnie rozwijać swoje własne systemy nadań, tytulatur oraz odznaczeń dlatego nie widzę powodu by system Księstwa Sarmacji był delegowany do krajów i prowincji. W praktyce i tak nadania są uzgadniane z liderami poszczególnych społeczności.

Jak z każdym systemem nagród chciałbym by działał on bardziej "w czasie" i dynamicznie niż raz w roku na rocznicy istnienia danego kraju/prowincji/Księstwa. Przykładowo ktoś kończy trudną kadencję poselską albo kanclerską ... i powinien od razu otrzymać nagrodę a nie za pół roku jak może być już nieaktywny albo na dłuższym urlopie.

Nie wyklucza to nadań rocznicowych które często są bardziej za całokształt.
Rolą władcy jest myśleć do przodu. O ile w tym momencie nie idę do elekcji z projektem gruntownych zmian w systemie nadań to zawsze trzeba sobie zadawać pytanie "co dalej". Czy wsie lenne są odpowiedzią na kolejne 5 lat ? Myślę, że nie i powinniśmy wypracować dodatkowe mechanizmy nagradzania zasłużonych dla Ojczyzny - nie mniej nie jest to największy priorytet.
- Jak zapatrują się kandydaci na rolę Księcia w Królestwie Hasselandu, którego mimowolnie stają się Królem obejmując urząd Księcia? Czy jako Książę zamierzają wpływać na życie Hasselandu swoją aktywnością oraz możliwościami związanymi z m.in. prawem do głosowania w Zgromadzeniu Narodowym?
Zdecydowanie moja wizja roli Księcia Sarmacji obejmuje aktywne zaangażowanie w aktywność prowincji Księstwa a Królestwo Hasselandu funkcjonuje na prawach prowincji. Co do zaangażowania politycznego - za równo w przypadku Hasselandu jak i Starosarmacji chciałbym służyć radą i pomocą oraz korzystać z przysługujących mi praw z odpowiednim wyczuciem sytuacji. Nie dopuściłbym na przykład żeby mój głos był decydujący przy poważnych zmianach ustrojowych. Odpowiedź nie jest więc zero jedynkowa.
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
Prokrustes

Post by Prokrustes »

Ludwik Tomović wrote:Pomysł faktycznie ciekawy, ale.....

.... nie wiem czy by się przyjął, mam co do tego poważne wątpliwości.
Wszystko się sprowadza do tego co to ma robić.
Forum i tak się przez taką apkę nie sprzeda a z artykułami itp. jakoś można sobie poradzić przez przeglądarkę.
Powiadomienia można obskoczyć na różne sposoby wymagające chęci mieszkańca.

Da nam numer telefonu do systemu ? Możemy wysłać smsy.
Zintegruje swoje konto Discordowe ? Pewnie da się pchnąć mu prywatną wiadomość (ale z tego co pamiętam 1.5 roku temu nie było to takie oczywiste)
Podobnie pewnie można zrobić z innymi popularnymi komunikatorami.
Są na pewno różne techniczne możliwości - w tym rozwiązania dedykowane właśnie do przepychania powiadomień

No ale apka Księstwo Sarmacji to brzmi dumnie i można mieć takie marzenie :D Tylko musiałaby mieć co robić.
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
OlaChojnacka

Post by OlaChojnacka »

Jakie jest Pretendentów zdanie na temat statusu prawnego wyspy Awary?
(-) mgr Ola Kaarina Isadora Helyanve van Hälsing-Scraw de Cubalibre-Adamas et Marcjan-Chojnacka-Alatristé
Prezydentka Republiki Baridas, Ministra Finansów i Gospodarki w rządzie Prokrustesa, Herold Wielki na dworze Andrzeja Fryderyka.
Kwestorka w Baridasie, Baronessa w Sarmacji
Albert

Post by Albert »

Część druga @leszcz
Jaka waszym zdaniem jest przyszłość mikroświata? Jak powinien wyglądać, a jak będzie wyglądał za 5, 10 lat?
Niesamowicie skomplikowane pytanie. Jaki będzie mikroświat? Jaki powinien być? To bardzo szerokie pytania, na które ciężko postawić wąskie odpowiedzi. Życzyłbym sobie, żeby działał jak najprężniej. Jak to jednak osiągnąć? Wydaję mi się, że słuszną drogą jest uczynienie Sarmacji bardziej grywalną, co wiąże się ze stworzeniem systemu gospodarczego — tego zapewnić Sarmatom nie mogę, ale naturalnie będę wspierał każde działania w tę stronę. Na przestrzeni lat pojawiały się głosy, że powinniśmy iść z duchem czasu i dołożyć cegiełkę do fejsbukizacji Internetu, przenosząc nawet część swojej działalności właśnie na Facebooka. Owszem, na tej platformie działają projekty takie jak Symulator Sejmu, które nawiązują chociaż w części do idei wirtualnego państwa i gromadzą wokół siebie nawet tysiące graczy, ale czy projekt taki jak Sarmacja jesteśmy w stanie przenieść na FB bez utraty klimatu, wizerunku? Wątpię. Złośliwi powiedzą, że takie same opory napotkała zmiana listy dyskusyjnej na forum, ale mam wrażenie że to jednak dwie zupełnie odmienne kwestie. Przyszłość mikronacji to wypadkowa bieżącej działalności, dalekosiężnych planów, rewolucyjnych projektów jednostek (szczerze wątpię w realność stworzenia, czy zmuszenia do wspólnej pracy kilku osób w warunkach mikronacyjnych, nawet w imię tworzenia systemu), sposobu reklamy i tego, jak ją targetujemy. Obiecuję rozwinąć ten wątek, i w związku z tym odpowiedź na pytanie Diuka, w odpowiedzi na pytanie markiza de Limy, a także w przyszłym artykule dot. założeń elekcyjnych.
Pytanie z tezą: dalej brniemy w federację i osłabianie więzi między prowincjami czy może jednak czas na krok w kierunku unitaryzmu i centralizacji, by konstrukcja się nie rozpadła?
Znam poglądy Diuka na ten temat i obawiam się, że Diuka rozczaruję. Pytanie, które często sobie zadaję przy propozycjach centralizacji brzmi „a jak ona dokładnie ma przebiegać?”. Usuniemy teutoński dział na forum? Zabronimy pisać po baridajsku? To pytania nieco karykaturalne, ale istotne. Wszelkie działania samorządów, krajów stowarzyszonych są także działaniami w ramach Sarmacji i pomagają budować aktywność w ujęciu całościowym. Uważam tę różnorodność i mocną identyfikację ze swoimi narodami za spory wyróżnik i pozytyw. Czy powinniśmy brnąć w federację? W tym momencie mam wrażenie, że po podpisaniu traktatów, nasz ustrój znalazł się w lekkim rozkroku i trzeba będzie pewne sprawy przedyskutować i pociągnąć do końca. Traktaty mają w mojej ocenie wartość przede wszystkim symboliczną (przy czym oczywiście ważną i przełomową pod pewnymi względami), ale same w sobie nie prowadzą de facto do federalizacji kraju — w znaczeniu osobnego systemu, discorda, czy forum. Zmiany mają głównie znaczenie tytularne. Nie wiem zresztą jak taka prawdziwa federalizacja miałaby wyglądać i czy nasi partnerzy jakoś szczególnie do niej dążą.
Czy czas monarchii się skończył? czy nie jest tak, że księstwo podtrzymuje już nie tron, a obywatele? czy nie czas zatem na pełną demokrację?
A czy to nie zawsze obywatele podtrzymywali księstwo? Monarchów mieliśmy różnych: mniej lub bardziej aktywnych, charyzmatycznych, ale on jeden nie był nigdy w stanie „podtrzymać” Sarmacji. Zdarzały się oczywiście projekty rewolucyjne i wielkie osiągnięcia inicjowane przez książąt (np. boom aktywnościowy przy Złotej Wolności Piotra II Grzegorza), ale państwo tworzą przede wszystkim obywatele. W roli monarchy upatruję symbol jedności narodu i pewien gwarant, autorytet i możność inicjowania aktywności w ramach umiejętności danego księcia. Nie uważam, że powinniśmy zrywać z tak długą tradycją monarchii, tym bardziej, że niekoniecznie widzę w takiej reformie wartość dodaną — poza chwilowym efektem zmiany.
(–) Albert diuk Felimi-Liderski
Ludwik Tomović

Post by Ludwik Tomović »

Zombiakov wrote:
Wszystko się sprowadza do tego co to ma robić.
Forum i tak się przez taką apkę nie sprzeda a z artykułami itp. jakoś można sobie poradzić przez przeglądarkę.
Powiadomienia można obskoczyć na różne sposoby wymagające chęci mieszkańca.

Da nam numer telefonu do systemu ? Możemy wysłać smsy.
Zintegruje swoje konto Discordowe ? Pewnie da się pchnąć mu prywatną wiadomość (ale z tego co pamiętam 1.5 roku temu nie było to takie oczywiste)
Podobnie pewnie można zrobić z innymi popularnymi komunikatorami.
Są na pewno różne techniczne możliwości - w tym rozwiązania dedykowane właśnie do przepychania powiadomień

No ale apka Księstwo Sarmacji to brzmi dumnie i można mieć takie marzenie :D Tylko musiałaby mieć co robić.
No właśnie, z ostatnim zdaniem się w pełni zgodzę....
Bo oczywiście można stworzyć apkę, będzie się można nią pochwalić na stronie głównej, facebooku.
Tylko... co dalej?
Nie za bardzo widzę sens tworzenia takiej apki, bo po pierwsze podejrzewam że (poza początkowym okresem boomu) mało kto będzie ją używał.

Lepiej byłoby iść imo w kierunku integracji z Discordem
ImageImageImageImageImage

/-/
dr net. chor. Ludwik Wilhelm diuk Tomović

Gubernator Konfederacji Sclavinii
Prokrustes

Post by Prokrustes »

OlaChojnacka wrote:Jakie jest Pretendentów zdanie na temat statusu prawnego wyspy Awary?
Dla mnie sprawa jest jasna. Awara Południowa - Baridas. Awara Północna - Księstwo Sarmacji-Starosaramcja
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
Prokrustes

Post by Prokrustes »

- jaka waszym zdaniem jest przyszłość mikroświata? jak powinien wyglądać w jak będzie wyglądał za 5, 10 lat?
To zależy jak zmieni się real. Jeżeli nie będzie większych wstrząsów i w efekcie ludzie będą żyli tak jak teraz (mniej więcej) i interesowali się tym co teraz... to w wymiarze społecznym zmieni się niewiele.
Na pewno będzie musiał ewoluować od strony technicznej. To czy np. kiedyś opuścimy forum na rzecz czegoś jak fejsbuk (z płaską strukturą). Wierzę, że w końcu dorobimy się elementu symulacji gospodarki vel gry.
Być może dojdzie do bardziej śmiałych eksperymentów ustrojowych.
A może będzie nas 5 osób piszących 1 post tygodniowo.
- pytanie z tezą: dalej brniemy w federację i osłabianie więzi między prowincjami czy może jednak czas na krok w kierunku unitaryzmu i centralizacji, by konstrukcja się nie rozpadła?
Zgadzam się z tezą, że potrzebna jest równowaga. To, że teraz państwa stowarzyszone zachowują się racjonalnie i ich prawo jeszcze nie oddzieliło się od sarmackiego nie daje gwarancji, że tak będzie zawsze. Wystarczy trochę ideologii i jak wiele razy w v-świecie będziemy świadkiem zabójczych podziałów. Nie wiem natomiast czy jest jakakolwiek siła we wszechświecie która w sposób formalny może nas bardziej zjednoczyć. Wychodzi na to, że jest to rola Księcia i odpowiedzialnych seniorów każdego z regionów by tworzyć dynamiczną równowagę.
- czy czas monarchii się skończył? czy nie jest tak, że księstwo podtrzymuje już nie tron, a obywatele? czy nie czas zatem na pełną demokrację?
Odpowiem na to pytanie jak zostanę Księciem 8-)
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
Post Reply

Return to “Polityka, zagranica”