Pytania do pretendentów do tronu

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia
Ludwik Tomović

Re: Pytania do pretendentów do tronu

Post by Ludwik Tomović »

Zombiakov wrote:Zdecydowanie proponuję żeby KTOŚ zorganizował dział na debatę ;)
Wychodzę z inicjatywą ;)

http://fc.sarmacja.org/viewtopic.php?f= ... 40#p333999
ImageImageImageImageImage

/-/
dr net. chor. Ludwik Wilhelm diuk Tomović

Gubernator Konfederacji Sclavinii
Albert

Post by Albert »

Część trzecia @GuedesDeLima
Jak według kandydatów powinna wyglądać promocja Księstwa Sarmacji i jakie mają pomysły na przyciągnięcie nowych mieszkańców w granice Korony?
Słowem wstępu, chciałbym podziękować za wszystkie powyższe głosy w tym temacie. To pokazuje, że ile ludzi, tyle pomysłów i opinii. Promocja to bardzo nośny temat, ładnie wygląda wpisany we wszystkie możliwe programy wyborcze, postulaty, a rzadko niesie za sobą coś konkretnego. Każdy kolejny rząd coś w tym temacie proponuje, nawet podejmuje działania, ale to za mało — brak w tym wszystkim koordynacji i spójnej wizji. Mieliśmy w przeszłości coś takiego jak program BOCIEK, zakończony zresztą bez większych sukcesów. Wyciągam z tego wszystkiego dwa wnioski: 1) należy opracować spójny, długofalowy (ale niekoniecznie opasły) plan działania w tym temacie na poziomie Dworu (co gwarantuje stałość), 2) opracować go w wąskim gronie eksperckim, komunikując efekty pracy społeczeństwu już w końcowej fazie. Koniec z bezsensownymi, nieefektywnymi dyskusjami na forum, które ciągną się tygodniami i nic z nich nie wynika. Zamiast tego współpraca z małą grupą osób chętnych do pomocy, które mają realne pojęcie o sprawie i wypracowanie w jej ramach odpowiedniej strategii. W związku z tym, nie podam tu i teraz gotowej strategii „zainwestujmy 500 zł w to” lub „wyślijmy artykuł do tej i do tej redakcji" — chciałbym takie rozwiązania wypracować w prężnie działającym zespole.
(–) Albert diuk Felimi-Liderski
Prokrustes

Post by Prokrustes »

Albert wrote:Koniec z bezsensownymi, nieefektywnymi dyskusjami na forum, które ciągną się tygodniami i nic z nich nie wynika. Zamiast tego współpraca z małą grupą osób chętnych do pomocy, które mają realne pojęcie o sprawie i wypracowanie w jej ramach odpowiedniej strategii.
Na wstępie chciałbym całkiem bez wyborczej demagogii zaprotestować przeciwko nazywaniu dyskusji na forum "bezsensownymi".

Trzeba przyjąć prostą zasadę - dyskusja na forum powinna mieć miejsce bo cenne pomysły mogą przyjść spoza grona najbliższych zauszników czy też grupy osób postrzeganej jako eksperci. Nie powinna być jednak traktowana jako wymówka dla egzekutywy i nawet jeżeli dyskusja społeczna spełza na manowce to powinnością egzekutywy jest powiedzieć "koniec debaty, zrobimy tak i siak" i to zrobić.
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Albert

Post by Albert »

Oczywiście nie wszystkie dyskusje są bezsensowne, a w moim poście odnosiłem się ściśle do kwestii promocyjnych, gdzie na forum przegadaliśmy już w tym temacie dziesiątki godzin i najwyższy czas zebrać wszystkie wnioski w spójną całość.
Albert

Post by Albert »

Część czwarta @Ola
Jakie jest Pretendentów zdanie na temat statusu prawnego wyspy Awary?
Stan faktyczny jest prosty: północna część wyspy — Starosarmacja, południowa — Baridas. O stanie prawnym można by pisać monografie naukowe, a takie zajęcie wolę pozostawić kompetentnym do tego ekspertom materii prawniczej.
Guedes de Lima
Gadu-Gadu: 6400192

Post by Guedes de Lima »

Ludwik Tomović wrote:
Zombiakov wrote:Zdecydowanie proponuję żeby KTOŚ zorganizował dział na debatę ;)
Wychodzę z inicjatywą ;)

http://fc.sarmacja.org/viewtopic.php?f= ... 40#p333999
Coś trzeba zrobić w tej kwestii i to pilnie, bo faktycznie im będzie więcej wątków poruszanych w tym temacie to tym trudniej będzie się połapać.
GUEDES DE LIMA h. SZACHOWNICA
Ojciec Założyciel - Dumny Sclavińczyk
Właściciel Unicorn Media Corporation

Image

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.
anglov

Post by anglov »

Jako iż jestem kandydatem, postaram się krótko odpowiedzieć na pytania, które padły. Jeśli jakieś pominąłem – przepraszam, nie miałem takiej intencji. Mam nadzieję, ze redakcje zdecydują się przeprowadzić uporządkowaną debatę, zgodnie z zapowiedziami.
- Jak powinien wyglądać Dwór Książęcy i jaka powinna być jego rola w działalności Księcia. Czy kandydaci mają odpowiednie zaplecze personalne, aby utworzyć Dwór Książęcy?
Dwór Książęcy powinien być ciałem doradczo-pomocniczym dla Księcia. Powinien się składać z osób, które mają Książęce zaufanie i będą pomagać Jego Książęcej Mości w sprawowaniu władzy. Co do zaplecza osobowego – nie mam jeszcze skompletowanego całego Dworu, jednak mam już plan na obsadzenie kluczowych urzędów dworskich.
- Czy obecny system nagradzania wsiami lennymi i orderami jest odpowiedni. Czy przy zmianach jakie zaszły Książę dalej powinien nadawać wsie lenne, czy powinien tę prerogatywę przekazać głowom państw stowarzyszonych?
Bardzo ciężko mówić o „obecnym” systemie nagradzania wsiami lennymi i orderami. O ile JKW Tomasz Ivo Hugo i JKW Robert Fryderyk miał dość precyzyjne kryteria nagradzania, tak ciężko powiedzieć, czym kierowali się kolejni książęta. Osobiście chciałbym powrócić do modelu obowiązującego za JKW Tomasza, z medalami nadawanymi częściej, także za zasługi obiektywne oraz orderów – raz w roku. Tutaj chciałbym też model ten nieco zautomatyzować oraz zaprezentować lepiej graficznie. Jako że jednak wymaga to dodatkowej pracy informatycznej, na pewno nie zdarzy się to od razu.

Co do przekazania prerogatywy – nie widzę najmniejszego powodu, by ją przenosić. Prowincje i państwa stowarzyszone mają własne sposoby docenienia pracy dla regionów, Książę powinien jednak patrzeć na Sarmację bardziej całościowo. Nie wykluczam jednak pewnych ustępstw, ale co do zasady uważam że jest to słuszna prerogatywa książęca.
- Jak zapatrują się kandydaci na rolę Księcia w Królestwie Hasselandu, którego mimowolnie stają się Królem obejmując urząd Księcia? Czy jako Książę zamierzają wpływać na życie Hasselandu swoją aktywnością oraz możliwościami związanymi z m.in. prawem do głosowania w Zgromadzeniu Narodowym?
Odpowiem krótko: Hasseland powinien mieć dowolność i swobodę w kreowaniu własnego ustroju wewnętrznego.
- jaka waszym zdaniem jest przyszłość mikroświata? jak powinien wyglądać w jak będzie wyglądał za 5, 10 lat?
Nie wiem :) Mikroświat jest na tyle nieprzewidywalny, że sytuacja może zmienić się z miesiąca na miesiąc. Można zobaczyć to choćby po naszych mikrospołecznościach. Nikt nie spodziewał się, że na przykład bardzo aktywna Sclavinia za kilka miesięcy będzie szukać integracji ze Starosarmacją. A takich sytuacji można szukać w każdej dziedzinie. Wątpię, by ktośkolwiek w 2015 roku spodziewał się, że w 2020 będziemy w tym punkcie co jesteśmy. Tak samo jak nikt w 2012 nie spodziewał się co się stanie rok później.

Zaś odnosząc się do tego jak powinien wyglądać – to możemy snuć tylko marzenia. Byśmy mieli w całym mikroświecie warunki techniczne i zasoby ludzkie na stabilną, dobrą zabawę w kreowanie wirtualnego państwa.
- pytanie z tezą: dalej brniemy w federację i osłabianie więzi między prowincjami czy może jednak czas na krok w kierunku unitaryzmu i centralizacji, by konstrukcja się nie rozpadła?
Tak. Powinniśmy zmierzać w stronę federacji, która zwiększa więzi między prowincjami i zachęca większą ilość osób do udziału w życiu Księstwa Sarmacji.

Chęć aktywności lokalnej budzi chęć zaangażowania centralnego. Nawet osobiście – jestem przekonany że nie zostałbym w Sarmacji na dłużej gdyby nie społeczność Teutonii. A w perspektywie – to zachęcało do udziału w „centrali”. Jestem przekonany, że aktywność lokalna zachęca do budowy aktywności centralnej. Ta z kolei wymaga współpracy i zrozumienia problemów innych regionów.

Mogę się zgodzić z poglądem, że poszczególne regiony mało współpracują ze sobą. Informacje o inicjatywach bardzo często są poukrywane na wewnętrznych forach, gdzie nie każdy wie czy powinien się wypowiadać, czy to zakłóci spokój danego miejsca. Obawiam się jednak, że jest to kwestią przyzwyczajenia, że trzeba budować aktywność lokalną, by samorządowi słupek urósł, nie zaś decentralizacji.
- czy czas monarchii się skończył? czy nie jest tak, że księstwo podtrzymuje już nie tron, a obywatele? czy nie czas zatem na pełną demokrację?
Nie da się ukryć że tkwimy w poważnym kryzysie władzy książęcej. Ja jestem zdanie, że potrzebna jest pojedyncza osoba, która zaproponuje kierunki w jakim chcemy zmierzać i będzie stanowić gwarancje naszej niepodległości. Być tym gwarantem. Gdy jakiś czas temu zaszedł spór prawno-kompetecyjny pomiędzy Marszałkiem Sejmu, a Trybunałem Koronnym to właśnie osoby Księcia zabrakło, by nie eskalował on do problemu o poważnej skali.

Poza tym – Księstwo Sarmacji to pewna marka. Jak zabraknie Księcia, zabraknie też Księstwa. Jak zabraknie Księstwa, zabraknie tej 20-letniej marki. Jeśli kiedykolwiek zdecydujemy się na krok rezygnacji z Księcia (co obecnie uważam za pomysł chybiony), to powinno wiązać się to ze znacznie większą przemianą wizji państwa.
- Jak według kandydatów powinna wyglądać promocja Księstwa Sarmacji i jakie mają pomysły na przyciągnięcie nowych mieszkańców w granice Korony?
Ponieważ planuję się szerzej wypowiedzieć na ten temat w kolejnym artykule wyborczym, powiem hasłowo: grywalność, wydajność struktur, atrakcyjność. Odsyłam też do już opublikowanego programu, gdzie mówię, dlaczego uważam, że promocja w zakresie metod standardowych (jednorazowych akcji promocyjnych) mija się na ten moment z celem.
Jakie jest Pretendentów zdanie na temat statusu prawnego wyspy Awary?
Myślę, że nie jest to kwestia zdania. Stan prawny jest jeden. Część północna jest Sarmacji, w regionie Starosarmacji, zaś południowa należy do Królestwa Baridasu, co nie jest uznawane przez część państw zagranicznych. Wydaje mi się, że jednak nawet wśród większości innych państw dominuje uznanie przynależności południowej części wyspy do Baridasu.
Andrzej Fryderyk
Książę Sarmacji
Post Reply

Return to “Polityka, zagranica”