PIK — dyskusja i koordynacja działań

Dla ducha i oka
Awatar użytkownika
Konrad Friedman
Gadu-Gadu: 0

PIK — dyskusja i koordynacja działań

Post autor: Konrad Friedman » 22 sie 2017, o 23:27

Dzień dobry,

niniejszy wątek stanowi rozwinięcie platformy komunikacyjnej z PK na forum, które jest przystępniejsze i wygodniejsze od poczty.

Jako że jest to kontynuacja wiadomości grupowej, to nie będę pisał o czym tyczy się rozmowa i co jest grane, bo #KtoMaWiedziećTenWie #pozdrodlakumatych

W razie czego wyjaśnieniami służy Minister Kultury.
Obrazek
[gotyk]/—/ Konrad J. bar. Arped-Friedman

Kanclerz[/gotyk]
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Awatar użytkownika
RCA

Re: PIK — dyskusja i koordynacja działań

Post autor: RCA » 23 sie 2017, o 09:26

Dzień dobry,

to ja zacznę. KNP obecnie pracuje, a prace mają się ku końcowi, nad podziałem administracyjnym Konsulatu. Projekt i najbardziej prawdopodobny podział:
Obrazek

Jednocześnie rozmawiamy o nazwach ogólnogeograficznych (nie uwzględniając póki co wysp Thuringen i Valhallijskich), po tym przyjdzie czas nazywać lasy i bagna ;) Najbardziej aktualna wersja projektu:
Obrazek

A zupełnie obok rozpocząłem zabawę z tematem tektoniki płyt, temat szerszy, w tym propozycja nazewnictwa płyt.
Obrazek
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn

Awatar użytkownika
Zombiakov

Post autor: Zombiakov » 23 sie 2017, o 11:54

Zacząłbym od określenia celu tego wątku. Moje zrozumienie jest takie, że celem ostatecznym jest wspólna mapa całego Księstwa osadzona w oficjalnie uznawanej siatce kartograficznej i zawierająca wszystkie informacje jakie tylko ktokolwiek jest w stanie dostarczyć (krainy, nazwy, wysokości, złóż naturalnych itp.).

Z mojej perspektywy zrobienie czystej mapy a nawet z podziałem administracyjnym nie powinno budzić kontrowersji. Jeżeli ktoś będzie chciał się spierać o dokładność położenia miast lub charakterystycznych punktów to rzecz jasna zawsze można dojść do jakiegoś porozumienia.

Jak przyjdzie do nazw to pewnie mapa centralna przyjmie nazewnictwa lokalne - ewentualnie jak będą konflikty to też będzie się pracował nad ich rozwiązaniem.

Widzicie jakieś inne ryzyko, że wszystko zostanie zrobione, poświęcimy dobry kawałek życia na to a potem ktoś powie, że jego prowincja tej mapy nie uzna ?
Diuk Prokrust Zombiakov
... bo śmierć to nie koniec ...

Awatar użytkownika
Orjon
Gadu-Gadu: 52656478
Kontakt:

Post autor: Orjon » 23 sie 2017, o 15:15

Dokładnie o to chodzi.

Z chęcią widziałbym wdrożenie w życie pomysłu, zadeklarowanego przez JO Krzysztofa Czuguł-Chana, czyli interaktywnej mapy KS z możliwością wyłączania poszczególnych warstw (hipsometrycznej, drogowej, administracyjnej etc.) oraz obiektami klikalnymi powiązanymi z DSG. Przy zachowaniu pewnego rygoru, jeśli chodzi o realizację tych map, nie byłoby chyba większych trudności z realizacją takowego projektu.
ObrazekObrazekObrazek
Obrazek
AF972. Archiwizuję stare rzeczy w ramach Galerii von Thorn - i podobno nawet dobrze to robię.

gg 52656478
mail: kacskrz@gmail.com

Awatar użytkownika
Zombiakov

Post autor: Zombiakov » 23 sie 2017, o 16:46

Moze to przerost formy ale jakby Ksiestwo potraktowac jako korporacje a prowincje jako jakies jednostki biznesowe ... to przydaloby sie uzyskac od kazdej z nich jednoznaczna deklaracje ze taka centralna mapa zostanie przyjeta jako punkt odniesienia i wzorzec. Ze wszyscy mniej badz bardziej sa zainteresowani takim narzedziem. No i tutaj kolejna rzecz to okreslenie kto powinien dac swoj "approval" z ramienia kazdej prowincji..

To odpowie na pytanie czy robimy to dla wszystkich i wszystko trzeba konsyliacyjnie uzgadniac czy tez np. od razu bedzie wiadomo ze X ma wspolna mape gdzies i taka relacja bedzie dwustronnie obowiazywal. Niezaleznie najwazniejsza jest deklaracja Rzadu i Dworu ze to co na tej mapie bedzie .. stanowilo bedzie urzedowa prawde.

Nie chcialbym zeby byla to tylko podkladka pod elementy systemu gospodarczego dla klikaczy. A bez powaznych deklaracji tak sie skonczy ;( Chocby przykladowo nadanie lenna powinno sie w przyszlosci wiazac z okresleniem wspolrzednych i naniesieniem na "M"ape.
Diuk Prokrust Zombiakov

Awatar użytkownika
Konrad Friedman
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Konrad Friedman » 24 sie 2017, o 20:27

Ogólnie chodzi też o to, że jedna mapa swoją drogą, ale i tak powstają lokalne. A skoro jednak jesteśmy w jednym państwie, to warto mieć jakieś jednolite standardy.

Nie chodzi o narzucanie czegoś komuś. Ale np prowincja X jakimś cudem wzbogaca się o nową wyspę i uwzględnia to na swojej mapie. Prowincja Y, która na swojej mapie obejmuje obszar kawałka X, już tej wyspy nie ma. Robi się więc trochę zamieszanie.

Więc jakieś wspólne zasady na szczeblu centralnym warto zachować. Dalej, mało osób pamięta, ale mamy podpisaną i ratyfikowaną konwencję w sprawie standaryzacji kartograficznej — KLIK. Pasowałoby więc nie robić dziadostwa, tylko jako tako się do niej stosować w pewnych przypadkach.

I właśnie w tym widziałbym rolę PIKu. Koordynacja działań i określanie wspólnych standardów. A potem, zbieranie map i ich rozpowszechnianie. Będę ożywiał starego BIPa, wsadzę tam różne potrzebne pliki, będzie i miejsce na mapy. I te archiwalne i te nowsze.

Dlatego jak pisałem, mapa całej Sarmacji to jedno — najpierw ustalmy jakieś własne standardy. Czyli o wymianie informacji pomiędzy prowincjonalnymi instytucjami kartograficzno-geograficznymi, jakiejś jednej siatce geograficznej i tak dalej.

Wraz z diukiem Czuguł-Chanem rozmawialiśmy właśnie o jakiejś jednej podstawie do prowadzenia dalszych map. Czy ma to być mapa interaktywna, czy po prostu plik edytowalny w programie graficznym — to się jeszcze ustali, ale chodzi o stworzenie mapy z podziałem na dostępne do wyświetlenia warstwy — podstawa, warstwa komunikacyjna, geologiczna, administracyjna i tak dalej. Potem po prostu w miarę upływu czasu, coś by się zmieniało i dodawało. Nowa nazwa miejscowości czy prowincji, nowa nazwa geograficzna dla miejsca, nowo powstała droga, zmieniony podział administracyjny — kilka klików i jest gotowe. Całość udostępniona w wersji do pobrania z BIPu.
Obrazek
[gotyk]/—/ Konrad J. bar. Arped-Friedman

Kanclerz[/gotyk]

Awatar użytkownika
Zombiakov

Post autor: Zombiakov » 25 sie 2017, o 22:23

Czyli tak w skrócie...

Cel:
Celem projektu jest stworzenie mapy całego Księstwa Sarmacji mającej umożliwić utrzymanie spójności opracować kartograficznych dotyczących Księstwa.

Podstawowe założenia:
1. Prace, zwłaszcza dotyczące merytorycznej zawartości, będą konsultowane z przedstawicielami wszystkich prowincji aby uzyskać powszechną zgodę i akceptację dla zawartości centralnej mapy.
2. Technika realizacji powinna umożliwić łatwe i otwarte korzystanie z mapy lub jej części przez osoby trzecie - przykładowo jako podstawa do tworzenia innych map, określania współrzędnych geograficznych itp.

Strony:
1. Dwór Książęcy (reprezentowany przez ?)
2. Rząd (Kanclerz Konrad Arped-Friedman, MKiDN Orjon von Thorn-Surma)
3. NIA (Krzysztof Czuguł-Chan)
4. Królestwo Baridasu (?)
5. Sclavinia (KNP reprezentowane przez Roberta von Thorn ?)
6. Starosarmacja (?)
7. Teutonia (?)

Akcje:
1. Skompletować listę stron zaangażowanych w projekt (tak czynnie jak i biernie, osób jak i instytucji) - może Minister Orjon von Thorn-Surma mógłby to pociągnąć z autorytetem rządu ?
2. Określić co tak na prawdę trzeba zrobić żeby projekt szedł do przodu :shock:
Diuk Prokrust Zombiakov

Awatar użytkownika
Orjon
Gadu-Gadu: 52656478
Kontakt:

Post autor: Orjon » 28 sie 2017, o 11:14

Jeśli chodzi o Baridas - sądzę, że JKW Wicekról się tu wypowie.
Tak samo w STS JO Namiestnik na przykład, w Teutonii zajmuje się tym Adam Jerzy Piastowski :)

Co trzeba byłoby zrobić? Po prostu określić, jakie przyjmujemy standardy przy tworzeniu map, i skoordynować działania, o czym wspomniał Kanclerz.
ObrazekObrazekObrazek
Obrazek
AF972. Archiwizuję stare rzeczy w ramach Galerii von Thorn - i podobno nawet dobrze to robię.

gg 52656478
mail: kacskrz@gmail.com

Awatar użytkownika
anglov

Post autor: anglov » 28 sie 2017, o 12:16

Orjon pisze:w Teutonii zajmuje się tym Adam Jerzy Piastowski :)
Konstytucyjnym przedstawicielem Królestwa Teutonii jestem ja i to ja zadecyduję, czy wyznaczę jakiegokolwiek jej przedstawiciela, czy będę reprezentował jej interesy osobiście.
Andrzej Fryderyk
Z woli elektorów król Teutonii zjednoczonej w Rzeczypospolitej Sarmackiej, wielki książę Awii, książę Slavii i Enderasji, książę Sangrii, palatyn Weyr-Benden, hrabia Loardii, lord protektor Nowej Teutonii, pan Srebrnego Rogu i Złotego Grodu, władca wszystkich teutońskich wysp etc. etc.
Obrazek

Awatar użytkownika
Zombiakov

Post autor: Zombiakov » 28 sie 2017, o 23:37

anglov pisze:
Orjon pisze:w Teutonii zajmuje się tym Adam Jerzy Piastowski :)
Konstytucyjnym przedstawicielem Królestwa Teutonii jestem ja i to ja zadecyduję, czy wyznaczę jakiegokolwiek jej przedstawiciela, czy będę reprezentował jej interesy osobiście.
Czekamy na decyzje. Żeby dobrze zacząć trzeba fundament projektu oprzeć o powszechną zgodę. Powiedziałbym, że ta zgoda jest ważniejsza od pośpiechu - bo bez niej będziemy mieć taką samą wspólną mapę jak przez poprzednie 15 lat.

Można się z tym nie zgodzić ale historia jest nieubłagana. Romantyczne zrywy padają pod gradem kul rzeczywistości.
Tylko podchodząc do tematu systemowo i projektowo może powstać coś dobrego.
Diuk Prokrust Zombiakov

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kultura i sztuka”