Ruszy Giełda - szukamy spółek

W tym dziale rozmawiamy na wszystkie tematy związane z gospodarką
kaxiu

Ruszy Giełda - szukamy spółek

Post by kaxiu »

Wkrótcę (mam nadzieję że na dniach) ruszy Giełda Papierów Wartościowych w Srebrnym Rogu. Szerzej - wniosek w RM viewtopic.php?p=229108#p229108, można również pytać w niniejszym wątku.

Istotą GPW jest to, że musża być notowane na niej jakieś spółki, w związku z czym takie spółki są poszukiwane. Z góry wyjaśniam, że inicjatywa stanowi formę rozrywki, która nie zmierza do rzeczywistego przeniesienia praw własności. Jest to symulacja z punktu widzenia drobnego inwestora, a nie kogoś kto ma 100 mld USD i chce wykupić całe Kielce.

W każdym razie poszukiwane są spółki, które będą notowane. Mogą to być podmioty istniejące, historyczne, zmyślone całkowicie. Wprowadzenie spółki na giełdę wiązać się będzie z opłatą - jaką to ustalę jak już będzie wiadomo ile jest zainteresowanych i jakie jest dofinansowanie.

Póki co prosze zainteresowanych o zgłaszanie się w niniejszym wątku (zgłoszenie, o ile uznacie wskazaną później kwotę za zbyt wysoką nie będzie wiążące, co chyba jest oczywiste). Jednocześnie z góry uprzedzam, że wycena spółek będzie symulowana przez model, więc trzeba liczyć się z ryzykiem, że spółka będzie tracić na wartości.

Wskazać należy:
Nazwę:
Opis:
Prowincję: (można np wpisać Gellonię, mimo że to już SS);
Proponowaną cenę w libertach przy pierwszym notowaniu:
Branżę:*

*bankowość
energetyka
spożywcza
budownictwo
paliwa
transport
surowce
przemysł ciężki
przemysł lekki
usługi
Wojciech Hergemon
Graf Wilczego Lasu
Książę Zielnyboru
Księstwo Zielnyboru

Gdzieś hen daleko, na wodach Oceanu Mroźnego...
Cudzoziemiec 1

Re: Ruszy Giełda - szukamy spółek

Post by Cudzoziemiec 1 »

O, to zadam pytanie tu: jak będzie kształtowany kurs akcji? co na niego ma wpływać? oczywiście popyt/podaż, ale jak napędzane? czysta narracja? czynniki losowe? pojawi się system gospodarczy?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Ps. inicjatywa godna, zajebista nawet!
kaxiu

Post by kaxiu »

RCA wrote:O, to zadam pytanie tu: jak będzie kształtowany kurs akcji? co na niego ma wpływać? oczywiście popyt/podaż, ale jak napędzane? czysta narracja? czynniki losowe? pojawi się system gospodarczy?

Popyt i podaż same w sobie nie może być w naszych warunkach czynnikiem kształtującym kurs. Polecam udac się chociażby na stronę realnej giełdy słowackiej i zobaczyć jak wygląda wycena przy niskiej płynności (ewentualnie można rzucić okiem na śmieciowe spółki naszego krajowego NewConnectu).

Z uwagi na powyższe symulacja ceny opiera się na takich czynnikach jak:
stan gospodarki
stan przemysłu
ceny paliw
ceny energii elektrycznej
ceny produktów spożywczych
ceny mieszkań i domów
ceny surowców
ceny usług
sytuacja spółki

Niestety, albo mamy tzw. realizm albo grywalność. A moim zdaniem lepiej zapewnić dobra zabawę dla wielu, niż dla paru purystów, którzy i tak się znudzą bo nie będzie komu sprzedać akcji ;).
Wojciech Hergemon
Graf Wilczego Lasu
Książę Zielnyboru
Księstwo Zielnyboru

Guedes de Lima
Gadu-Gadu: 6400192

Post by Guedes de Lima »

Nazwa: Unicorn Media Corporation
Opis: sclavińska korporacja medialna specjalizująca się w działalności medialnej ze szczególnym wyróżnieniem prasy publicystycznej. Najbardziej znana z zarządzania najstarszą sclavińską gazetą opiniotwórczą - Przeglądem Politycznym. Siedziba Unicorn Media Corporation znajduje się w Mieście Stołecznym Eldorat. Korporacja powstała 21 marca 2008 roku w wyniku połączenia się de Lima Media Corporatiom, Forum Sclavinium oraz korporacji medialnej Mateusza Kani.
Prowincję: Konsulat Sclavinii
Proponowaną cenę w libertach przy pierwszym notowaniu: (uzupełnię)
Branżę:* media
GUEDES DE LIMA h. SZACHOWNICA
Ojciec Założyciel - Dumny Sclavińczyk
Właściciel Unicorn Media Corporation

Image

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.
Cudzoziemiec 1

Post by Cudzoziemiec 1 »

Zgłoszę SARCO.

Ale opis, i inne elementa uzupełnię później. Na pewno SARCO jako produkcja wszelaka, głównie energetyka.
Hoenhaim
Gadu-Gadu: 3034307

Post by Hoenhaim »

Może i ja zgłoszę swój Server Sarmackiej Przestrzeni Powietrznej w kategorii Transport, przemysle zobacze jesli to się kwalifikuje :)
David kaw. de Hoenhaim
Gadu-Gadu: 0

Post by KJAF »

Skoro nie można przenosić realnych praw własności, to i kształtowanie ceny będzie inne.

Kilka pytań:

- Jaką ważność będzie miał czynnik losowy?
- Czy pojedynczy obywatel będzie mógł wpłynąć na wycenę akcji, czy może bardziej skupimy się na czynniku z pyt. pierwszego - przypadkowość?
- Czy będzie do tego jakiś system, czy będzie się to odbywać via FC?
- Jeżeli system, to na ile będzie on symulował/naśladował realne rozwiązania? Czy notowania będą ciągłe? Czy zlecenia będą realizowane według arkusza zleceń, z uwzględnieniem woluminu i ceny? Czy będą takie opcje jak "po każdej cenie; z limitem" czy będzie limit aktywacji i termin zlecenia?
- Czy od złożonych zleceń będą pobierane prowizje?
- Czy będzie to bardziej fabularnie czy symulacyjne? Chodzi o to, czy będzie to raczej totolotek, czy może da radę przeprowadzać analizy fundamentalne bądź techniczne?
- Jak z zasadami obrotu na giełdzie? Chodzi mi o takie kwestie, które w realu reguluje prawo, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd czy chociażby KNF - nie o stricte prawnicze paplaniny, ale podstawowe zasady, "mechanikę" funkcjonowania giełdy - czyli czy będą jakieś widełki wzrostu/spadku notowanej spółki (np. w ciągu sesji nie może spaść/wzrosnąć o więcej niż 10%), albo kwestie wykupu jednych spółek przez drugą, przeciwdziałania spekulacjom etc?
- Czy będą jakieś aktywności/ficzery związane może nie tyle ze samą giełdą, ale z czymś co ma z nią wiele wspólnego i w rzeczywistości również wchodzi w skład szeroko pojętej "gry na giełdzie"? Chodzi mi o takie bajery, jak wypłaty dywidendy.

Ogólnie wszystkie pytania można zmieścić w jednym - czy będzie to prosta minigierka a la "giełda" w takim GTA 5, czy coś bardziej zaawansowanego typu wszelkiej maści gry giełdowe?

Problem przenoszenia własności można rozwiązać w ten sposób, że nie negować istnienia takiej zależności. Po prostu, akcjonariat spółki może być w jakiś sposób być ustalonym, a zaledwie część akcji dopuścić do obrotu giełdowego, tak jak ma to miejsce w rzeczywistości (free-float). Dopuszczając do obrotu 5% papierów, nie musimy się nawet martwić o takie rzeczy, bo z reguły nie starcza to nawet na udział w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy a przez to nie możemy wpływać na działalność spółki - więc problem rozwiązany.
kaxiu

Post by kaxiu »

- Jaką ważność będzie miał czynnik losowy?

Bardzo ważny.
- Czy pojedynczy obywatel będzie mógł wpłynąć na wycenę akcji, czy może bardziej skupimy się na czynniku z pyt. pierwszego - przypadkowość?

Nie będzie miał wpływu. Jak już pisałem założenie jest takie, inwestuje inwestor indywidualny.
- Czy będzie do tego jakiś system, czy będzie się to odbywać via FC?

System już jest, czeka tylko aż dobrzy ludzie dorobią mu integracje.
- Jeżeli system, to na ile będzie on symulował/naśladował realne rozwiązania? Czy notowania będą ciągłe? Czy zlecenia będą realizowane według arkusza zleceń, z uwzględnieniem woluminu i ceny? Czy będą takie opcje jak "po każdej cenie; z limitem" czy będzie limit aktywacji i termin zlecenia?

Notowania będą jednolite, raz dziennie. Arkusza zleceń nie będzie, bo system pełni funkcję market makera (czyli obrót działa tak jak w krajowych ETFach minus zlecenia indywidualne i bez spreadu bo realizuje go już prowizja).

I od razu wyjaśniam czemu tak a nie inaczej. Żeby się bawić w arkusz zleceń to trzeba mieć dużą popyt i podaż. Jak nie ma popytu i podaży to arkusz zleceń wygląda potem tak jak na warzywniakach z NewConnectu, tj. że jest za 10 zł można zmienić kurs dnia o 30%. Ewentualnie więc trzeba by napisać skrypt, który by symulował pare tysięcy innych inwestorów, co zresztą chyba zbyt proste nie jest.
Ostatecznie więc przyjąłem, że jak ktoś chce się bawić pro, to może iść i założyć RM w banku, zwłaszcza że dobra zabawa jest tylko za prawdziwe pieniądze. A tutaj chcemy mieć rozrywkowy dodatek do systemu, który zrozumie każdy.

- Czy od złożonych zleceń będą pobierane prowizje?

Tak.
- Czy będzie to bardziej fabularnie czy symulacyjne? Chodzi o to, czy będzie to raczej totolotek, czy może da radę przeprowadzać analizy fundamentalne bądź techniczne?

I tak i nie. System opiera się na procesie stochastycznym jeśli chodzi o zmianę rożnorakich czynników (przykładowo ceny paliw, współczynnik wypłaty dywidendy), jednakże pewną bazę stanowią takie dane jak wartość "księgowa", ilość akcji itd. W sumie więc w ramach zabawy można zrobić i techniczną i fundamentalną analizę, podejrzewam że będą co najmniej równie skuteczne jak realnie.
- Jak z zasadami obrotu na giełdzie? Chodzi mi o takie kwestie, które w realu reguluje prawo, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd czy chociażby KNF - nie o stricte prawnicze paplaniny, ale podstawowe zasady, "mechanikę" funkcjonowania giełdy - czyli czy będą jakieś widełki wzrostu/spadku notowanej spółki (np. w ciągu sesji nie może spaść/wzrosnąć o więcej niż 10%), albo kwestie wykupu jednych spółek przez drugą, przeciwdziałania spekulacjom etc?

Wcześniejsze odpowiedzi chyba już są wystarczające. Regulowane raczej będą jedynie kwestie stricte techniczne, czy też związane z wprowadzeniem nowych spółek, ew. splitem, scaleniem akcji.
- Czy będą jakieś aktywności/ficzery związane może nie tyle ze samą giełdą, ale z czymś co ma z nią wiele wspólnego i w rzeczywistości również wchodzi w skład szeroko pojętej "gry na giełdzie"? Chodzi mi o takie bajery, jak wypłaty dywidendy.

Dywidenda wchodzi w skład systemu, będziemy udawac dojrzały rynek ;p.

Ogólnie wszystkie pytania można zmieścić w jednym - czy będzie to prosta minigierka a la "giełda" w takim GTA 5, czy coś bardziej zaawansowanego typu wszelkiej maści gry giełdowe?

Gta V by mi nie odpaliło, w gry giełdowe nie grałem (zakładam że to wirtualne symulatury prawdziwych giełd). Myślę, że to będzie coś pomiędzy. Jak bawiliśmy się tym systemem swego czasu w Cipro to na 10 przypadków 9 razy najwięcej zarabiali ci co się zastanawiali co kupić, a nie kupowali losowo lub kierując się tym, że wczoraj wzrosło. Wspomnieć jeszcze mogę, że procesy gospodarcze z założenia zachodzą szybciej niż realnie, czyli nie będzie tak że 3 lata cały czas rośnie, a potem 5 lat spada.
Niżej pozwolę sobie dać skrina czego się można spodziewać.
Image

Problem przenoszenia własności można rozwiązać w ten sposób, że nie negować istnienia takiej zależności. Po prostu, akcjonariat spółki może być w jakiś sposób być ustalonym, a zaledwie część akcji dopuścić do obrotu giełdowego, tak jak ma to miejsce w rzeczywistości (free-float). Dopuszczając do obrotu 5% papierów, nie musimy się nawet martwić o takie rzeczy, bo z reguły nie starcza to nawet na udział w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy a przez to nie możemy wpływać na działalność spółki - więc problem rozwiązany.

Pomysł jest fabularnie dobry, może przyda się nam w przyszłości. Póki co i tak najbardziej rozwiniętą gałąź gospodarki stanowi poczta państwowa ;).

Giełda jest w założeniach inna niż by się na pierwszy rzut oka zrobiło, ale w samej Sarmacji przeżyłem już conajmniej 3 giełdy, które miały symulować realną.

Pierwsza jak się pojawiłem w KS już była w rozpadku, pewnie o przyczynach więcej mógłby powiedzieć RCA.

Drugą ktoś (nie pamiętam kto) zrobił w ten sposób, że można było wprowadzić na giełdę przedsiębiorstwo z syriusza i handlować udziałami, system pomocniczo robił jakąś wycenę. W pierwsze 3 dni zbiłem (i paru innych) fortunę, zakładając spółki wydmuszki i opylając je 50x drożej. Po tygodniu nikt już niczym nie handlował, a ludzie zostali z gówno wartymi akcjami.

Trzecia to była giełda Khanda przy kopalniach. Mniej oszukana, ale i tak skończyło się tym, że wciskało się wiele niewarte akcje jakiś wydmuszek, lub akcje normalnych kopalni za kilkukrotną ich wartość.

Także uznałem, że nie chodzi o to, żeby kącik dla jakiś 3 niespełnionych rekinów finansjery, tylko coś co odpowiada wyobrażeniom ogółu o giełdzie, a jednoczesnie zawiera elementy, które sprawiają że można udawać że to prawdziwy parkiet.
Wojciech Hergemon
Graf Wilczego Lasu
Książę Zielnyboru
Księstwo Zielnyboru

suchy

Post by suchy »

Co prawda jestem strasznym laikiem, ale pobawic sie mozna. Mam tylko nadzieje, ze oplata za wprowadzenie spolki na gielde nie bedzie zbyt wysoka, bo moje konto po powrocie do KS swieci pustkami ;)

Nazwa: Unisławowska Spółka Wydobywcza
Opis: Spółka z siedzibą na terenie mojego lenna Unisławów, zajmujące się wydobyciem węgla i rudy żelaza. Przedsiębiorstwo o gellońskich korzeniach.
Prowincja: Gellonia
Proponowana cena w libertach przy pierwszym notowaniu: szczerze mowiac - pojecia nie mam. Do uzupelnienia.
Branża: surowce
kontradm. Mateusz von Thorn-Chojnacki, diuk Unisławowa
Rihanna

Post by Rihanna »

Nazwa: Puls Sarmatów

Opis: Spółka znana z wielu cykli wydawniczych. Twórcy Pulsu News, Instytutu Statystyk Sedrowskiej. Wydawca Spisku, Zemsty, Krwawej Yenn oraz O szukanych. Zajmujący się szeroko pojętymi usługami medialnymi.

Prowincja: Teutonia

Proponowana cena w libertach przy pierwszym notowaniu. - od czego jest to zależne?

Branża: uslugi
Rihanna dssa Aureliuš-Sedrovski

Asesor Trybunału Koronnego
Niezależna i niepoprawna dziennikarka
Właściciel Pulsu Sarmatów
Locked

Return to “Gospodarka”