Oświadczenie Prezesa GPW

W tym dziale rozmawiamy na wszystkie tematy związane z gospodarką
Awatar użytkownika
kaxiu

Oświadczenie Prezesa GPW

Post autor: kaxiu » 14 paź 2016, o 15:55

Srebrny Róg, 14 października 2016 r.

W związku z licznymi wątpliwościami tyczącymi prowadzenia Giełdy Papierów Wartościowych w Srebrnym Rogu, które narastały w zasadzie już od chwili jej powstania, w szczególności związanych z brakiem zaufania wobec mojej osoby, ciągłą zmianą otoczenia prawnego, w którym Giełda działa, a wreszcie z uwagi na prozaiczny fakt, iż planowałem być tutaj jedynie dla przyjemności oświadczam, że z dniem 22 października 2016 r. ustępuję ze stanowiska Prezesa GPW. W tym dniu zostanie także opublikowany raport finansowy, możliwe że ostatni.

Mimo mojego odejścia inicjatywa będzie kontynuowana, notowania nie zostaną zawieszone, być może nawet znajdzie się kto będzie posiadał stosowną wiedzę i będzie na tyle odpowiedzialny i naiwny, aby zająć moje stanowisko. Istotna będzie natomiast zmiana odnośnie gwarantowania wypłat środków – otóż Giełda od dnia 23 października do czasu powołania nowego Prezesa nie będzie dawała już gwarancji wypłaty środków wpłaconych, a zwłaszcza zarobionych.

Wpłacone pieniądze będą traktowane więc formalnie jako koszt korzystania z usługi, z możliwością lecz nie gwarancją ich wypłaty. Do niewypłacenia środków dojdzie przy wystąpieniu takiej sytuacji, że Giełda nie będzie już posiadać odpowiednich zasobów. Nie jestem bowiem w stanie gwarantować wypłacalności inicjatywy, którą już nie będę się zajmować. Wynika to z samej istoty systemu, który ma możliwość generowania zysków z powietrza, a musi mieć na nie realne pokrycie w libertach. Wiele razy było już to wyjaśniane – każdy kto chciał, zrozumiał już jak Giełda działa i dlaczego taka istotna jest nadwyżka finansowa nad posiadane przez inwestorów środki (tzw. rezerwa na ryzyko i pozostałe środki wykazywane w raportach).

Nie oznacza to, że środki te nie będą wypłacane. Giełda posiada obecnie środki istotnie przewyższające kwoty zgromadzone i środki te pozostaną własnością Giełdy jako instytucji. Natomiast nie ulega wątpliwości, że przyjdzie taki moment, kiedy pozornie ogromna nadwyżka środków zostanie zeżarta. Albo przez zyski inwestorów (dla przeciwwagi których Zarząd powinien pozyskiwać przychody, chociażby z debiutu spółek), albo przez podatek przekraczający opłaty dzienne, albo też nowe regulacje – jaki będzie podatek za miesiąc nie jestem w stanie przewidzieć, a wątpliwie jest to, czy opłaty będą jeszcze zmieniane.

Nie wiem kiedy taki dzień nadejdzie – może za tydzień, może za pół roku, a może za 5 lat. Krótko mówiąc każdy może się bawić od 23 października na własne ryzyko. Uprzedzając, oświadczam także, że mój osobisty majątek jest na tyle marny, że nawet jak z pomocą organów państwa wierzytelności zostaną ściągnięte prosto z mojej osoby – wiele to nie da. Jednakże, żeby nie było aż tak smutno – zakładając brak zmian prawych w najbliższym czasie, Giełda powinna sprawnie wypłacać środki przez kolejny rok – ale tego już nie będzie gwarantować.

Od 23 października Giełdą interesować się będę jedynie jako inwestor oraz formalny właściciel. Czyli poza usunięciem jakiś nadzwyczajnych defektów technicznych i ewentualnym powołaniem nowego Zarządu – inwestorzy nie mają co na mnie liczyć (może jeszcze ktoś mnie namówi na wprowadzenie nowej spółki – ale pewnie już nie będzie chętnych). Od biedy mogą jeszcze na mnie powieszać sobie psy, ale średnio mnie to będzie wtedy ruszać. Nadal nie przewiduję pobierania jakiekolwiek zysku, innego niż osiągnięty jako inwestor.

Wreszcie pora na odrobinę refleksji. Samego utworzenia Giełdy nie uważam za błąd. Cały czas interesuje się nią co najmniej kilka osób, dociera do mnie wiele pozytywnych wypowiedzi. Już samo to oznacza, że trud nie poszedł na marne. Nawet jeżeli wkrótce Giełda padnie od śmierci naturalnej – było warto. Błędem był natomiast ambitny plan połączenia Giełdy z „prawdziwymi” libertami (jak się to mówi na internetach – Grażyna, to jebnie).

Od początku wywoływało to licznie problemy. Najpierw z autoryzacją systemu. Później z opracowaniem mechanizmu gwarancji wypłaty środków. Wreszcie pojawiła się całkiem spora liczba zarzutów o różnorakie przewały, oszustwa i szwindle. Dodam, że stawiane przez więcej osób i nie tylko w ciągu ostatniego tygodnia. Od absurdalnych, takich jak ucieczka z wpłaconymi środkami (ta, wypłacę sobie w bankomacie w Samundzie) po całkiem poważne, takie jak przedstawianie nieprawdziwych danych finansowych.

Może trzeba było w miejsce libertów wprowadzić fikcyjną walutę, jakiegoś teutońskiego guldena i utworzyć inicjatywę całkowicie oderwaną od systemu pieniężnego, pozornie pozbawioną sensu, ale jakże bez problemową. Nikomu by raczej nie stawał na myśl o teutońskich guldenach, więc byłby spokój. A może od początku musiało się to zakończyć tak, a nie inaczej z uwagi na zaangażowanie mojej osoby. Cóż nie pierwszy, i znając mój brak umiejętności uczenia się na własnych błędach, nie ostatni raz.

Tak czy inaczej, wyszło zupełnie inaczej niż planowałem. Na inicjatywę poświęcam coraz więcej czasu, co nie ma niestety nic wspólnego ani z jej bieżącą działalnością, ani z jej rozwojem. Raczej z jakąś nieudolną próbą utrzymania status quo. Do tego zacząłem zbyt poważnie odbierać projekt, przez co przestało mi być wszystko jedno. To już jest poważny błąd, który trzeba jak najszybciej naprawić. Niewątpliwie - już od przyszłej soboty będą mógł sobie pozwolić na zdecydowanie mniejszą aktywność.

Decyzja jest odroczona do 22 października nie z uwagi na jakąś wolę dramatyzmu, tylko żeby każdy kto uważa, że na nowych zasadach nie ma to sensu – mógł spokojnie sprzedać akcje i wypłacić swoje pieniądze oraz żeby domknąć najważniejsze sprawy. Jeżeli ktoś uważa, że pokrzywdzony jest koniecznością zapłaty prowizji od sprzedaży akcji z uwagi na zmianę zasad działania – niech po wycofaniu środków napisze do mnie via PK – oddam mu prowizję z własnego konta.

Wierzę, że mimo zmian, które niniejsze oświadczenie wywołuje, Giełda będzie nadal działać. Trudno przewidzieć w jakiej formie, mam nadzieję, że w miarę zbliżonej do obecnej. Sam swoje 50 tysięcy libertów pozostawiam na Giełdzie i mam cichą nadzieję, że nie będę jedynym.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.
Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Awatar użytkownika
Remigiusz L.
Gadu-Gadu: 0

Re: Oświadczenie Prezesa GPW

Post autor: Remigiusz L. » 14 paź 2016, o 16:02

Kurczę, ja przed chwilą kupiłem nowe akcje, a tu szykuje się kompletny krach... Kaxiu nie rób tego!
Remigiusz Vladimirowicz Lwowski von Hochenhaüser
El Dictatore del Distrito de Tropicana

Awatar użytkownika
kaxiu

Post autor: kaxiu » 14 paź 2016, o 16:03

Remigiusz L. pisze:Kurczę, ja przed chwilą kupiłem nowe akcje, a tu szykuje się kompletny krach... Kaxiu nie rób tego!

Myślę, że kompletny krach jest mimo wszystko jeszcze bardzo odległą perspektywą.
Wojciech Hergemon
Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Awatar użytkownika
Wespucci

Post autor: Wespucci » 14 paź 2016, o 16:17

Szkoda, a tak dobrze się zapowiadało. Miejmy nadzieję że prezes się jeszcze zastanowi... Jeśli jednak nie zmieni zdania, trudno. Trzymamy kciuki za giełdę, by jej notowania trwały do końca świata i o jeden dzień dłużej!
/-/ bosman Henryk Wespucci

Awatar użytkownika
Laurencjusz
Gadu-Gadu: 0
Kontakt:

Post autor: Laurencjusz » 14 paź 2016, o 17:37

Proponuję jeszcze raz się zastanowić i trzymć z tymi co dobrze życzą Giełdzie. Mam nadzieję, że inicjatywa, w którą włożono tyle pracy i czasu ni zniknie. Chętnie też zobaczę raport, bo trzeba wyciągnąć wnioski z tego co się dzieje dookoła.

Pozdrawiam

(-) Laurencjusz mar. MaHi at Atera

Awatar użytkownika
kaxiu

Post autor: kaxiu » 14 paź 2016, o 18:02

Laurencjusz pisze:Proponuję jeszcze raz się zastanowić i trzymć z tymi co dobrze życzą Giełdzie. Mam nadzieję, że inicjatywa, w którą włożono tyle pracy i czasu ni zniknie. Chętnie też zobaczę raport, bo trzeba wyciągnąć wnioski z tego co się dzieje dookoła.

Jak już pisałem, moje odejście z funkcji nie będzie skutkować likwidacją Giełdy. Zmienią się jedynie zasady gwarantowania środków. Ale przy znaczkach nikt nie gwarantuje, a ludzie kupują, więc w czym problem? ;)

A aktualny raport dostępny jest tutaj - http://www.gielda.sarmacja.org/R/R6.pdf .
Wojciech Hergemon

Awatar użytkownika
Hugo
Gadu-Gadu: 3081508
Kontakt:

Post autor: Hugo » 14 paź 2016, o 22:43

Nie uważa Pan, że decyzją o dymisji, zwłaszcza przy takiej motywacji, daje Pan satysfakcję tym oskarżającym? W ogóle jestem w szoku, że, jak pisze Pan, tych oskarżających jest tak liczne grono. Nie chcę tutaj żadnego sporu rozstrzygać, nie stanę po niczyjej stronie. Zacząłem dzisiaj grać na giełdzie - jestem nawet jednym z większych kupujących :) Traktuję to jako zabawę, więc nawet z upływem czasu jakoś nie mam zamiaru sam się doszukiwać niecnych mechanizmów.

Czy jest sens się wycofywać, spierać, nawet obrzucać oskarżeniami? Nie lepiej wyjaśnić to sobie, może nawet na priv, a nie publicznie? Nie wiem co chce Pan osiągnąć tą decyzją, bo nie wierzę, że akurat Pan się ugiął pod tymi oskarżeniami, skoro wie Pan, że wszystko jest ok. Nie znamy się za długo, nie mieliśmy nigdy żadnych bliższych kontaktów, ale z tego co zaobserwowałem, to nie mogę uwierzyć, że się Pan ugina, bez dochodzenia prawdy, skoro uważa Pan, że wszystkie zarzuty są nieprawdziwe. Ja już ze 100 razy powinienem abdykować ;)

A zdaje się podatki nie są zagrożeniem. Nawet jeśli kiedyś by miały być, to wtedy można się wycofać.
Tomasz Ivo Hugo
książę Sarmacji, król Baridasu i Sclavinii, pan w Grodzisku, suweren Armerii, Athos, Baraniego Pola, Gellonii, Mirii, Morvanu, Nowicji, Sangii, Teutonii, Tropicany, Trzyczaszkowa, Wagarii oraz Złotego Wybrzeża

gg 3081508

Awatar użytkownika
kaxiu

Post autor: kaxiu » 14 paź 2016, o 23:20

Wasza Książęca Mość,

Nie jest to kwestia ugięcia się pod oskarżeniami, ani tym bardziej ich prawdziwości (gdyby było to coś więcej niż bujna wyobraźnia autorów - nie wątpię, że by dawno już uczciwie donieśli). Jest to kwestia tego, że mając tylko jedno życie staram się spędzać je przyjemnie. I zamiast wdawać się codziennie w polityczne gierki, w które inicjatywa Giełdy mimo mojej głębokiej niechęci do polityki mnie wplątała, mogę sobie poczytać książkę, zwłaszcza że sterty jeszcze nieprzeczytanych zamiast maleć cały czas rosną. To po pierwsze.

Po drugie, szkoda żeby Giełda cierpiała na tym, że moja osoba jest obiektem personalnych ataków. I tutaj najprostszym rozwiązaniem jest rezygnacja z osobistego dzierżenia sterów. Decyzja jest więc, wbrew pozorom, skrajnie pragmatyczna - i mnie i Giełdzie dobrze zrobi rozstanie, w obu przypadkach awantura nie jest pożądana.

Równocześnie życzę dobrej zabawy na Giełdzie, choć moment na rozpoczęcie inwestycji nie jest najlepszy - obecnie jest to najgłębszy kryzys w historii Giełdy. Jednak, podobnie jak większość inwestujących wierzę, że już lada moment dojdzie do długo oczekiwanego odbicia ;).
Wojciech Hergemon

Awatar użytkownika
Hugo
Gadu-Gadu: 3081508
Kontakt:

Post autor: Hugo » 14 paź 2016, o 23:27

kaxiu pisze:Nie jest to kwestia ugięcia się pod oskarżeniami, ani tym bardziej ich prawdziwości (gdyby było to coś więcej niż bujna wyobraźnia autorów - nie wątpię, że by dawno już uczciwie donieśli). Jest to kwestia tego, że mając tylko jedno życie staram się spędzać je przyjemnie. I zamiast wdawać się codziennie w polityczne gierki, w które inicjatywa Giełdy mimo mojej głębokiej niechęci do polityki mnie wplątała, mogę sobie poczytać książkę, zwłaszcza że sterty jeszcze nieprzeczytanych zamiast maleć cały czas rosną. To po pierwsze.

To może tak prowokacyjnie - to po co w ogóle było wracać ;) :P

kaxiu pisze:Po drugie, szkoda żeby Giełda cierpiała na tym, że moja osoba jest obiektem personalnych ataków. I tutaj najprostszym rozwiązaniem jest rezygnacja z osobistego dzierżenia sterów. Decyzja jest więc, wbrew pozorom, skrajnie pragmatyczna - i mnie i Giełdzie dobrze zrobi rozstanie, w obu przypadkach awantura nie jest pożądana.
Giełda uciepi? Giełda obroni się sama ;) Nie szkoda jednak porzucać swego dziecka, dzieła?

kaxiu pisze:Równocześnie życzę dobrej zabawy na Giełdzie, choć moment na rozpoczęcie inwestycji nie jest najlepszy - obecnie jest to najgłębszy kryzys w historii Giełdy. Jednak, podobnie jak większość inwestujących wierzę, że już lada moment dojdzie do długo oczekiwanego odbicia ;).
Po każdej bessie przychodzi hossa, czy jakoś tak ;)
Tomasz Ivo Hugo
książę Sarmacji, król Baridasu i Sclavinii, pan w Grodzisku, suweren Armerii, Athos, Baraniego Pola, Gellonii, Mirii, Morvanu, Nowicji, Sangii, Teutonii, Tropicany, Trzyczaszkowa, Wagarii oraz Złotego Wybrzeża

gg 3081508

Awatar użytkownika
kaxiu

Post autor: kaxiu » 15 paź 2016, o 10:55

Hugo pisze:To może tak prowokacyjnie - to po co w ogóle było wracać ;) :P

Niewątpliwie jest to dobre pytanie. Nie wszystko musi być racjonalne. :)
Giełda uciepi? Giełda obroni się sama ;) Nie szkoda jednak porzucać swego dziecka, dzieła?

Dziecko jest już dorosłe, bo swoją historią sięga gdzieś do 2012 r. - da więc sobie świetnie radę. Póki co mimo zmian w gwarantowaniu środków mamy nadal około 90-95%.
Po każdej bessie przychodzi hossa, czy jakoś tak ;)

I tego się trzymamy ;).
Wojciech Hergemon

Zablokowany

Wróć do „Gospodarka”