Śmigłowce

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z realną polityką
Awatar użytkownika
Serieus Ahabejż
Gadu-Gadu: 0

Śmigłowce

Post autor: Serieus Ahabejż » 30 kwie 2015, o 11:26

Nie chce mi się przytaczać wszystkich argumentów, ale przede wszystkim MON właśnie zarzyna nam jedyne istniejące lotnicze biuro projektowe w Polsce i jedno z siedmiu na świecie :/
||Pan Serieus Ahabejż,
w wędrówkach różnych zaprawion
piórem, stopą i liczydłem
Obrazek
Panny Sclavińskie, Diuczessy Wspomożycielki!
Pokornie prosimy!
Błogosławione Owoce Wasze
Raczcie zesłać!
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Awatar użytkownika
Sławomir

Re: Śmigłowce

Post autor: Sławomir » 30 kwie 2015, o 14:36

Dawno temu kiedy sprzedawano nasze firmy w ręce konsorcjów, trzeba było o tym myśleć co będzie za kilka lat. Niestety dziś tak jak i wtedy nikt o tym nie myśli...a teraz wielkie oburzenie że jak to czemu kupujemy za granicą a nie u siebie. A podobno zbrojeniówka napędza PKB, pewnie nie na takim procencie jak w USA ale zawsze to rozwój we własnym Kraju własnego potencjału militarnego. A co wygranej maszyny zobaczymy jak sobie poradzi w naszych warunkach i jak zostanie wykorzystana...
gen.broni Gotfryd Slavik diuk de Ruth
D-ca Wojsk Bojowych KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii

Awatar użytkownika
Serieus Ahabejż

Post autor: Serieus Ahabejż » 30 kwie 2015, o 14:54

Ale jedno z drugim nie ma nic do rzeczy - Świdnik jest obecnie firmą prywatną, która projektuje śmigłowce - AW149 był projektem, który od początku był częściowo tworzony w WSK. Poza tym, mamy kolejną fabrykę lotniczą w Mielcu. Mamy dwa ośrodki, które można wspierać. Zaś MON w ostatniej chwili zmienił warunki przetargu i nikogo nie powiadomił o zmianie oferentów. Dziwnym trafem zmienił je tak, że tylko Caracal się dostał.
||Pan Serieus Ahabejż,
Obrazek
Pokornie prosimy!
Raczcie zesłać!

Awatar użytkownika
Axinus

Post autor: Axinus » 30 kwie 2015, o 17:53

W ogóle według mnie błędem jest to, że Polska nie inwestuje w przemysł zbrojeniowy. W latach 90-tych były dobre warunki, żeby przejść z przemysłu ciężkiego do zbrojeniowego, a nie go likwidować. Rynek militarny jest obecnie bardzo dużo warty, a zwłaszcza w czasach kryzysu we wschodniej Europie. Dużo krajów się zaczęło zbroić i kupują śmigłowce od USA, okręty od Francji, a od Polski nikt nic poważnego nie kupuje :)
(-) Peter Axinus
ObrazekSzukasz pracy?

Awatar użytkownika
MSchlesinger

Post autor: MSchlesinger » 30 kwie 2015, o 19:34

Marnowanie szans i dbanie o cudzy interes bardziej, niż o własny, to dla nas nie pierwszyzna.
(—) Martin hr. Schlesinger-Asketil

Awatar użytkownika
Guedes de Lima
Gadu-Gadu: 6400192

Post autor: Guedes de Lima » 30 kwie 2015, o 21:25

Axinus pisze:W ogóle według mnie błędem jest to, że Polska nie inwestuje w przemysł zbrojeniowy. W latach 90-tych były dobre warunki, żeby przejść z przemysłu ciężkiego do zbrojeniowego, a nie go likwidować. Rynek militarny jest obecnie bardzo dużo warty, a zwłaszcza w czasach kryzysu we wschodniej Europie. Dużo krajów się zaczęło zbroić i kupują śmigłowce od USA, okręty od Francji, a od Polski nikt nic poważnego nie kupuje :)

Bo tak na prawdę nie mamy co do zaoferowania. Wszystko wyprzedane.
GUEDES v–hr. DE LIMA h. SZACHOWNICA
Dyrektor Sclavińskiego Instytutu Historycznego
Właściciel Unicorn Media Corporation
Akademik Kolegium Nauk Przyrodniczych Konsulatu Sclavinii

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.

Awatar użytkownika
Serieus Ahabejż

Post autor: Serieus Ahabejż » 30 kwie 2015, o 21:52

Mamy Świdnik, Mielec, Bumar. I one sobie dobrze radzą, więc jak rozumiem należy przyciąć...

Bo! Zanim ktoś podniesie "Caracale mają być produkowane w Łodzi" - To niemożliwe. Pierwsze dostawy mają być w 2017, tym czasie NIE DA SIĘ stworzyć zakładu lotniczego, choćby montowni. Nie uzyskasz certyfikatów, nie wyszkolisz załogi. Nawet na podstawie zakładu remontowego, jakim jest WZL Łódź.
||Pan Serieus Ahabejż,
Obrazek
Pokornie prosimy!
Raczcie zesłać!

Awatar użytkownika
Ruudi

Post autor: Ruudi » 1 maja 2015, o 00:56

Na początku lat 90 było kilka tzw. WZMotów (3-4 zakłady w Polsce) typowo nastawione na realizację potrzeb armii, produkcja, lecz głównie naprawa pojazdów. Aktualnie chyba żaden z nich nie żyje. Znam osobiście przypadek, w którym z przetargu jeden z takich zakładów nabył Pan Sobiesław Zas.da - nabył za 1/4 wartości samych maszyn i materiałów umieszczonych w fabryce. W jej miejsce przez krótki czas Mercedes coś robił, po czym zawinął się do Azji, a wielkie budynki fabryczne budowane jeszcze przez Żydów w XIX wieku, prześliczne budynki, stoją puste i marnieją.

Oczywiście, że powinniśmy stawiać na rozwój wojskowej technologii, własnej technologii. Dlaczego przed II WŚ mogliśmy wymyślić najlepszy ówczesny samolot "Łoś", niesamowite "Vis'y" i wiele innych elementów uzbrojenia, których nam zazdroszczono, a których niestety nie mieliśmy wystarczająco dużo by skutecznie się bronić?

Z resztą myśląc już zupełnie chłodno. Ok, jesteśmy w NATO, robimy Amerykanom łaskę... ale dlaczego 100% naszego uzbrojenia ma być Amerykańskie, względnie francuskie? Przecież w razie ewentualnej zmiany stron i naszego konfliktu z USA jesteśmy, mówiąc krótko w d*pie. Przecież oni te swoje sprzęty znają lepiej od nas i wiedzą też jakie mają słabe strony i jak to roz...walić. Czy nie lepiej byłoby mieć coś swojego, czym można zaskoczyć (tak, ja wiem, szpiedzy, satelity... - ale wszystkiego się nie dowiedzą). Kurczę... Nikt z naszych niemiłosiernie panujących nie martwi się o nasz kraj.

Mam nadzieję, że pójdę kiedyś do nieba, bo siedzieć w piekle z tymi politykami, to nie chcę za nic na świecie...
Z poważaniem,

Antoni Rudnicki

Awatar użytkownika
Serieus Ahabejż

Post autor: Serieus Ahabejż » 1 maja 2015, o 02:28

Kluczem są tu słowa XIX wieki i KIEDYŚ. W początkach XX wieku było parcie do tego by każdy kraj projektował własne bronie, ale nie zdało to egzaminu.

Jesteśmy w bloku NATO i jeśli nie będzie zamachu stanu nie będzie ani czegoś takiego, to przeciw NATO nie wystąpimy, ani oni przeciw nam. Zresztą państwa NATO starają się wymieniać środkami obrony. Włosi na przykład sprzedają samoloty treningowe. My mieliśmy szansę na własne projekty, ale wraz z brakiem środków na Irydę (i de facto brakiem pomysłu, bo to był ni szkolny ni bojowy) pogrzebaliśmy możliwość tworzenia samolotów odrzutowych.

Mielec sobie poradził modernizując i rozwijając An28 w Bryzę, która jest naprawdę fajnym materiałem eksportowym i Mielec ma świetnych inżynierów od płatowców. Świdnik ma za to śmigłowce i mamy naprawdę fajne możliwości, bo Agusta ma sporo planów związanych z zakładem i to planów projektowych, na razie jednak stoi wszystko pod znakiem zapytania.

Za to nie mamy zakładów produkcji czołgów i raczej nie będziemy ich robić, bo nie mamy tradycji - opuściliśmy 76 lat ich produkcji i uczenie się tego to absurd uważam - pomijam, że tradycyjny czołg odchodzi do lamusa. Dlatego czołgi kupujemy od Niemców, a Anders jest w zasadzie platformą, na którą można zamontować wiele różnych wersji wyposażenia. Widzę go raczej jako zamiennik BWP (KTO to jednak nie to), ale do tego daleko i pewnie będziemy chcieli pogadać tu z Czechami.

Mamy BUMAR który produkuje uzbrojenie osobiste i mają fajne pomysły, ale np. dalej są duże problemy z amunicją, która jest po prostu kiepska. Jej stan się poprawia, na tyle, że dopuszczono ją ostatnio do strzelania ćwiczebnego (sic!).

Mamy kupę pojazdów specjalistycznych i to działa. Ale o tym się nie mówi, nie wiedzieć czemu. I boli mnie w tym kontekście, że wśród tych perełek rozwoju, próbuje się uciąć jaja przemysłowi lotniczemu. A wszystko w imię zacieśniania więzi z Francją. Nie wiem, czemu nie kupujemy od Francuzów OPL, przecież sami nie produkujemy, a i nowszy to sprzęt niż amerykański. Od USA kupiliśmy C-130, F-16... styknie. Powinniśmy to co mamy i w czym jesteśmy dobrzy (na naszym sprzęcie lata pół Azji, z zasady nie kupują od USA, a W-3 był jedynym w tej klasie śmigłowcem, teraz lukę zapełni pewnie nowszy AW139 i AW149 - mam nadzieję, że będą to wersje produkowane w Polsce).
||Pan Serieus Ahabejż,
Obrazek
Pokornie prosimy!
Raczcie zesłać!

Kamil Warior

Post autor: Kamil Warior » 2 maja 2015, o 13:26

Ja jestem zdania, że powinniśmy być poza WNP, i poza NATO i UE. W razie wojny: Sprzęt wojskowy: Czołgi - 500 w miarę dobrych twardych i leosiów ( OCZYWIŚCIE ze starymi działami, które mogą przebić co najwyżej T-80 bez ERA.)
Samoloty - Około 110 nadających się do walki (mig-29, F16 i samoloty szturmowe których nazwy nie pamiętam.).
Broń piechoty - W większości AK-47 i 74, wypierane stopniowo przez beryle. Broń ppanc - PPK Spike, RPG-7. ( Chyba jedyna "dziedzina" która wygląda znośnie.
Dalej - Marynarka Wojenna - trzy okręty desantowe, ze dwadzieścia podwodnych, dwie Hamburgerowe fregaty, kutry, tankowce i kilka niszczycieli. I tu też nie jest źle.
Obrona plot - wyrzutnie GROM, Białe ( modyfikacja szyłki ).
Broń masowego rażenia - bomby kasetowe produkcji radzieckiej z lat 60-tych. Bez komentarza, bo to żałosne. XD
(-) Kamil Warior
Kapral Królewskiej Gwardii Baridasu,
Starszy szeregowy KSZ,
Dyrektor ds. Eksploracji i użytku kosmosu w MaHi ASTRO

Zablokowany

Wróć do „Realna polityka”