Polska Obrona Terytorialna

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z realną polityką
Awatar użytkownika
Juarez
Kontakt:

Polska Obrona Terytorialna

Post autor: Juarez » 15 cze 2016, o 19:17

Szanowni Sarmaci i Sarmatki,

W ostatnim czasie MON zaczął zajmować się obronnością naszego państwa co ja z zaciekawieniem śledziłem. Macierewicz postanowił wzmocnić Obronę Terytorialną, stanowiącą fundament bezpieczeństwa lokalnego.Tutaj macie link do jednego z artykułów, który dotyczy O.T.

Co o sądzicie na temat działań MON-u w tej kwestii? Czy to coś da?

Czytałem kiedyś na jednym z for proobronnych o koncepcji przygotowania społeczności lokalnych na wypadek agresji zbrojnej. Pomysł wyglądał tak. Państwo za pośrednictwem samorządów raz do roku organizuje szkolenia w każdym z województw z zakresu posługiwania się bronią oraz taktyki pododdziałów piechoty. W każdej miejscowości znajdowałby się zabezpieczony skład broni kbk AK, z której korzystano by w razie zagrożenia atakiem. Z tego co wiem to podobny system funkcjonuje w Szwajcarii. Mieszkańcy nawet najmniejszego samorządu przechodzą podstawowe szkolenie, a w prawie każdej miejscowości takowy arsenał istnieje. Wątpię czy wówczas ktokolwiek chciałby atakować państwo, którego obywatele stanową armię partyzantów. Co o tym myślicie? W Polsce by się to sprawdziło?

Zapraszam do dyskusji. :)
Obrazek

Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Awatar użytkownika
AJ Piastowski
Gadu-Gadu: 0

Re: Polska Obrona Terytorialna

Post autor: AJ Piastowski » 15 cze 2016, o 21:15

Niedawno jadąc do pracy słuchałem mojego ulubionego radia TOK FM i w zasadzie podchodziłem do tego pomysłu jako coś naprawdę fajnego, coś co sprawiłoby że moglibyśmy czuć się bezpieczniej, coś co wypełniałoby czas wszystkim, którzy chcą i potrzebują takich jednostek i organizacji...

Jednakże, w radiu pojawił się jeden argument, który zaszczepił mi do głowy myśl, że teoretycznie źle skonstruowane przepisy regulujące taką "zabawę" w armię mogą mieć bardzo daleko idące konsekwencje kiedy jednostki tego typu zostaną wykorzystane w niewłaściwym celu. Bo może się tak zdarzyć, trzeba zdawać sobie z tego sprawę, a czasy mamy bardzo dynamiczne i nieprzewidywalne.

Załóżmy, że zapisujemy się do OT. Jesteśmy normalnymi ludźmi z poczuciem obowiązku i chęci odnalezienia się w nowym hobby. Co najczęściej powoduje, że kiedy np: znajdujemy nową pracę to decydujemy się w niej zostać? (Nie licząc zarobków) Odpowiedź brzmi - LUDZIE! Jeśli będzie z dupy atmosfera, wszyscy będą mówić dziwnym językiem i będą mieć jakieś dziwne wartości z którymi nam nie po drodze to sprawa prędzej czy później wydaje się prosta - Adios Amigos. A teraz załóżmy, że ludzie ze skrajnymi poglądami założą sobie paramilitarną jednostkę, to jak się wam wydaje czy odnajdą się w niej np osoby o innej orientacji seksualnej, ateiści, ludzie z goła odmienni? NIE - integrować się ze sobą będą tylko Ci, których poglądy można przypasować do danej grupy. I tm sposobem, mamy OT ze Śląska zwolenników walki o niepodległość tego regionu... Z drugiej strony mamy np.: ludzi sympatyzujących z ONR... A żeby za daleko nie szukać, sympatyków PiS, czy zwolenników PO?

Pytanie brzmi - Jak zapanować nad tym wszystkim?

Struktury armii są bardzo jasno zorganizowane, jest rygor, dyscyplina, są pieniądze na szkolenie pod okiem fachowców, jest klarowna struktura, są prawa i obowiązki. Można nad tym zapanować, choć jak pokazuje historia różne rzeczy także się działy.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Juarez
Kontakt:

Post autor: Juarez » 18 cze 2016, o 17:00

Przedstawiony przez Pana obraz jest możliwy, ale...
Tacy ludzie mogą i bez wstępowania do O.T. założyć jakąś zorganizowaną grupę paramilitarną o powiedzmy... charakterze proobronnym. Moim zdaniem ta koncepcja jest dość chybiona, lecz możliwa. A co do śląskich zwolenników walki o niepodległość i fanatycznych radykałów z ONR to myślę, że jest to dość podkoloryzowane. O.T. to nie jest armia zawodowa, ale rygor i dyscyplina i tak panuje jak to w organizacji wojskowej. Nikt tam u góry nie pozwoliłby sobie na wyhodowanie jakiś bojówek pod samym nosem. To właśnie po to MON chce wprowadzić do O.T. wyszkolonych dowódców aby Ci nieco umocnili i zreorganizowali struktury wojsk obrony terytorialnej.
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Orjon
Gadu-Gadu: 52656478
Kontakt:

Post autor: Orjon » 18 cze 2016, o 19:02

Why not?
Jeśli będzie to dobrze zrobione, a nie tak jak wychodzi to w większości przypadków to może coś się z tego udać.
ObrazekObrazekObrazek
Obrazek
AF972. Archiwizuję stare rzeczy w ramach Galerii von Thorn - i podobno nawet dobrze to robię.

gg 52656478
mail: kacskrz@gmail.com

Awatar użytkownika
Sławomir
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Sławomir » 19 cze 2016, o 16:08

Bardzo prawdopodobne że zabraknie sprzętu dla tej formacji, lub z jednostek I rzutu odpłynie sprzęt do tego typu formacji. Inna sprawa czy za 4 -lata jak sytuacja się zmieni na scenie politycznej to czy znowu OT nie znikną jak było to już kilka tal temu. Co do idei to czemu nie taka formacja powinna istnieć, tylko warto się głęboko zastanowić jaki jest jest cel. Bo jeśli to ma być tzw. partyzantka na tyłach wroga to ja tego nie widzę. Bo nasi ewentualni wrogowie mają tendencje do silnego pacyfikowania terenów zajmowanych...A jeśli mają to być jednostki do wsparcia regularnej armii, to lepiej mniej a w lepszym stanie i uzbrojeniu.
gen.broni Gotfryd Slavik diuk de Ruth
D-ca Wojsk Bojowych KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii

Zablokowany

Wróć do „Realna polityka”