Trump Wygrał

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z realną polityką
User avatar
KJAF
Posts: 3251
Joined: 12 Dec 2014, o 12:34
Gadu-Gadu: 0
Location: Márivar

Re: Trump Wygrał

Post by KJAF »

To że prezydent nie rządzi sam, a ma ludzi do pomocy, agendy, urzędy, instytucje i agencje, to wiadomo. Ale tego nie można mylić z kolegialnością. Ostatecznie może on wszystkich odwołać i rządzić samodzielnie. Podpowiedzi i wskazówki nie są dla niego wiążące. Nie mogą go odwołać z urzędu za ich nierespektowanie. Warto też zwrócić uwagę, że ludzi przecież też sam sobie dobiera.

Akurat co do Trumpa to tutaj nie ma za bardzo o czym mówić. Nie będzie większych nacisków ze strony osób, którym coś obiecał za kasę na kampanię. Czy to stołki, czy jakieś decyzje. Ludzi też swoich ma przy sobie, trochę z rodziny, trochę ze znajomych.

Gdzieś czytałem analizę bodajże departamentu sprawiedliwości, w której wyszło im, że de facto uprawnienia i pozycja prezydenta USA w kraju, są porównywalne do cesarza w Rzymie (nie pamiętam tylko czy chodziło o okres pryncypatu czy dominatu, ale to akurat szczegół w tym przypadku).

Mówienie, że urząd prezydenta USA jest kolegialny, przy porównaniu do sytuacji politycznej chociażby w Polsce, to jednak trochę przegięcie. Gabinet nie ma władzy i jest uzależniony od Prezydenta.

Pewnie chodziło o to, że jest silny lobbing i bardzo rozbudowana administracja, z czego Prezydent de facto nie kontroluje wszystkiego, a posiada od tego pełnomocników którzy podejmują czasami istotne decyzje, bez przymusu uzyskania zgody bezpośrednio u Prezydenta, czy nawet bez jego wiedzy. Ale to działa na tyle, na ile pozwala na to prezydent. Kolegialny urząd byłby wtedy, gdyby wszyscy razem musieli się zgadzać co do każdej decyzji, bez względu na swoją właściwość.

Tak jest przecież w Polsce. Rządzi cała RM, nie premier czy minister. Uchwałę w sprawie stricte militarnej musi przyklepać również minister kultury i minister edukacji narodowej, a obaj mogą przyblokować stanowisko MON. Bo tak.

Tak też jest przecież w Sarmacji.
User avatar
Pawel2005
Posts: 152
Joined: 21 Jan 2017, o 11:00

Re: Trump Wygrał

Post by Pawel2005 »

Trump wygrał
Image
User avatar
Pawel2005
Posts: 152
Joined: 21 Jan 2017, o 11:00

Re: Trump Wygrał

Post by Pawel2005 »

Ale przecie ludzie go nie chcieli! To elektorzy go wybrali.
Image
User avatar
Michal_Feliks
Posts: 2361
Joined: 19 Jan 2010, o 22:07

Re: Trump Wygrał

Post by Michal_Feliks »

Pawel2005 (AG533) wrote:Ale przecie ludzie go nie chcieli! To elektorzy go wybrali.Troche mi sie w glowie zakrecilo od tej teczy, ale tak - w uproszczeniu mozna tak powiedziec, skoro przerznal 3 milionami glosow.

Dlatego tez dyskusja o zmianie systemu wyborczego jest zywa. I pewnie zakonczy sie niczym.

Natomiast coz, wybrano go zgodnie z prawem, i zostal prezydentem.

Odnoszac sie zas do wypowiedzi Auscencjusza Butodzieja-Witta, ktory uzyl mojego "ulubionego" argumentu o tym, ze "demokracja jest dobra jak wygrywaja nasi" - otoz spiesze drogiego Pana poinformowac, ze "demokracja" nie odnosi sie tylko do komponentu wyborczego - ten jest tylko jej czescia. Jest tez inny komponent pojecia "demokracja", odnoszacy sie do wolnosci obywatelskich i praw politycznych; jesli te dwa komponenty wzajemnie sie bilansuja, to mamy do czynienia z demokracja. Jesli wybory powszechne wygrywa kandydat czy partia, ktory - jak w niektorych krajach Europy, np. Polsce - demontuje jeden z komponentow, udajac ze w demokracji chodzi tylko o wybory, to protest jest rzecza oczywista.
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Image
Locked

Return to “Realna polityka”