Praca dla nieletnich

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z realną polityką
Locked
Goglez Pajzano
Gadu-Gadu: 5751663

Praca dla nieletnich

Post by Goglez Pajzano »

Spotkałem się z pojęciem Pracownik młodociany i tu moje pytanie, czy uczenie się w zawodówce jest konieczne aby dostać pracę przed ukończeniem 18lat?
Jakie są ewentualnie inne ograniczenia (np godziny pracy, od ilu)?
Nie chodzi mi o robotę w polu czy na czarno, jeśli jest taka opcja to nie musi być nawet ten status.
Będę wdzięczny za pomoc.

Mam 17lat, LO
kpr. Goglez v-hr. Pajzano
Camel
Gadu-Gadu: 4370528

Re: Praca dla nieletnich

Post by Camel »

Jak się dobrze orientuje pracodawca może zatrudni osoby w wieku 16 lat na chyba nie jestem pewny na 20 godzin w tygodniu. No i oczywiście stawka jest mniejsza dla takich osób
Zyriusz - RADOŚĆ TWORZENIA
"Złota Wolność" kobieta system

Hrabia Szafranowego Targu
Jan "Camel" Magov-Zaorski
piwniczak
Gadu-Gadu: 1872511

Post by piwniczak »

http://www.pip.gov.pl/html/pl/doc/k0000009.pdf

Chyba najrzetelniejsze źródło :P
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Image
Leszke
Gadu-Gadu: 11062619

Post by Leszke »

Goglez Pajzano wrote:Spotkałem się z pojęciem Pracownik młodociany i tu moje pytanie, czy uczenie się w zawodówce jest konieczne aby dostać pracę przed ukończeniem 18lat?
Jakie są ewentualnie inne ograniczenia (np godziny pracy, od ilu)?
Nie chodzi mi o robotę w polu czy na czarno, jeśli jest taka opcja to nie musi być nawet ten status.
Będę wdzięczny za pomoc.

Mam 17lat, LO

Praca do 6 godzin na dobę, tylko do godziny 22., praca na określonych stanowiskach (ciężkich robót nie możesz wykonywać, konkretny wykaz jest w ustawie, poszukaj), nie możesz pracować chyba w weekendy (acz tu mogę się mylić). I nie musisz uczyć się w zawodówce :) Generalnie jedynym warunkiem jest chyba ukończenie 16 lat. Przez dwa lata, do osiągnięcia pełnoletniości pracujesz jako młodociany, ale tu też mogę się mylić :D W McDonald's przyjmują od 16 roku życia, ale tylko do zmiatania i na kasę itd (warunki jak wymienione wyżej).
Leszek diuk de Ruth
suchy

Post by suchy »

Leszek Żółtowski wrote:Praca do 6 godzin na dobę, tylko do godziny 22., praca na określonych stanowiskach (ciężkich robót nie możesz wykonywać, konkretny wykaz jest w ustawie, poszukaj), nie możesz pracować chyba w weekendy (acz tu mogę się mylić). I nie musisz uczyć się w zawodówce :) Generalnie jedynym warunkiem jest chyba ukończenie 16 lat. Przez dwa lata, do osiągnięcia pełnoletniości pracujesz jako młodociany, ale tu też mogę się mylić :D W McDonald's przyjmują od 16 roku życia, ale tylko do zmiatania i na kasę itd (warunki jak wymienione wyżej).

Jeszcze lepiej ;)
Cytując Kodeks Pracy:

Kodeks Pracy wrote:§ 2. Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie
może przekraczać 12 godzin. W dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych wymiar czasu pracy
młodocianego nie może przekraczać 2 godzin.
§ 3. Wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7
godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Dobowy wymiar czasu pracy młodocianego w wieku do 16
lat nie może jednak przekraczać 6 godzin.

I dalej:
Kodeks Pracy wrote:§ 2. Czas pracy młodocianego w wieku powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę.
§ 3. Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z
obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach
pracy.
§ 31. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny,
pracodawca jest obowiązany wprowadzić przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut,
wliczaną do czasu pracy.

Jakoś czarno widzę, żeby jakikolwiek pracodawca zdecydował się zatrudnić na takich warunkach...
kontradm. Mateusz von Thorn-Chojnacki, diuk Unisławowa
Goglez Pajzano
Gadu-Gadu: 5751663

Post by Goglez Pajzano »

Dziękuje za link i info :)

W moim przypadku to by była robota w domu przy komputerze 4 godziny na dobe przez sobotę i niedziele i to 3tyg, czwarty wolny.
4h*2(sob&nedz)*3(tyg)=24h miesięcznie
Tyle że
§ 3. Młodocianemu przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 48 godzin
nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.

Czy to przejdzie?
kpr. Goglez v-hr. Pajzano
Simon Liberi
Gadu-Gadu: 0

Post by Simon Liberi »

No skoro obowiązuje prawo do wzięcia urlopu, to nie jest to obowiązek wzięcia tego urlopu. Jeśli będziesz chciał w niedzielę pracować to pracować będziesz - chyba (nie jestem autorytetem prawnym, myślę że lepiej wypowiedziałby się JKM).
Z wyrazami szacunku,
Simon Peter Liberi
Minister Promocji i Informacji
Poseł na Sejm LVII kadencji
Markiz Rychtowic
Leszke
Gadu-Gadu: 11062619

Post by Leszke »

Suszku, prawda jest taka, że na rynku zatrudnienia młodocianych jest McDonald's, długo długo nic, potem jakieś popłotki, długo znowu nic i szara strefa. Właśnie przez warunki, które są zbyt łagodne dla pracowników, zbyt wymagające dla pracodawców.
Leszek diuk de Ruth
Michal_Feliks

Post by Michal_Feliks »

Goglez Pajzano wrote:Dziękuje za link i info :)

W moim przypadku to by była robota w domu przy komputerze 4 godziny na dobe przez sobotę i niedziele i to 3tyg, czwarty wolny.
4h*2(sob&nedz)*3(tyg)=24h miesięcznie
Tyle że
§ 3. Młodocianemu przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 48 godzin
nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.

Czy to przejdzie?

A musisz to robic na umowe o prace?

Nie mozesz podpisac dziela? Wtedy mozesz sobie robic co Ci sie podoba i kiedy Ci sie podoba.
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Image
Locked

Return to “Realna polityka”