[Pomysł] Sclaviński Fundusz Pożyczkowy

Dział archiwalny administracji lokalnej Sclavinii
Locked
Cudzoziemiec 1

[Pomysł] Sclaviński Fundusz Pożyczkowy

Post by Cudzoziemiec 1 »

Jak już niestety wiemy, pojawiły się, ze strony tzw. bratniego Baridasu, głosy, iż naszych braci sclavińskich, którzy mają fajne pomysły nie ma co wspierać, bo to, bo tamto. Trudno się mówi, tak to już bywa. Natomiast zawsze jest tak, że natura nie znosi próżni i wpadłem na pewien pomysł. Do przedyskutowania, do uzgodnienia, jak sądzicie, itd.

Powołanie do życia Sclavińskiego Funduszu Pożyczkowego. Organizacji non-profit, która udzielałaby, na wniosek mieszkańca Sclavinii, nieoprocentowanych pożyczek np. na start instytucji. Oczywiście aby móc uzyskać taką pożyczkę należałoby spełnić kilka warunków:
- zamieszkiwać w Sclavinii,
- chcieć w Sclavinii i wokół Sclavinii działać,
- podpisać stosowną umowę,
- zgodzić się na wprowadzenie do instytucji pełnomocnika finansowego (w praktyce osoby, która od strony Konsulatu miałaby uprawnienia do konta danej instytucji, by np. odzyskać pożyczkę w razie "czego").

Okres pożyczkowy nie przekraczałby 3 m-cy, przy czym jeśli w tym okresie dana instytucja działałaby bez większych przerw, była aktywna, robiła fajne rzeczy, to na wniosek zainteresowanego możliwe by było zwolnienie pożyczkobiorcy ze zwrotu kwoty pożyczki, lub ustalenie jakiejś mniejszej części do oddania. Po okresie pożyczkowym pełnomocnik oczywiście by z instytucji odfruwał.

Co Wy na to?
OvS
Gadu-Gadu: 0

Re: [Pomysł] Sclaviński Fundusz Pożyczkowy

Post by OvS »

Otto hrabia von Spee-Asketil
Dyrektor Głosu Pustego ds. Szkalowania, Hucpiarz, Minister Miłości, Podbagieta Generalna
Cudzoziemiec 1

Post by Cudzoziemiec 1 »

OvS wrote:http://prawo.sarmacja.org/akt,8751.html

No tak, baza jest ;) Ale może troszkę zmian w niej wprowadzimy. Tych, o których piszę wyżej, jak zwolnienie. Natomiast ograniczyłbym wysokość pożyczki do kwoty maksymalnie 100 000 lt, i dookreślił czas na jaki mogą być udzielane.
OvS

Post by OvS »

A mi się niedookreślenie tego wszystkiego podoba.

Z jednej strony, dosyć liberalne podejście miało być pomocą w bezproblemowym zyskaniem funduszy na rozpoczęcie swojej działalności przez Sclavińczyków, ewentualnie skłonić do zamieszkania tutaj tych, którzy chcieliby zyskać taki przywilej. Zwłaszcza, że Konsulat na brak hajsu nigdy nie narzekał.

Z drugiej strony, opierało się to na założeniu, że Prokuratorem, czyli osobą odpowiedzialną za rozdawanie tych pożyczek, będzie osoba w miarę ogarnięta, która będzie wiedziałam, że pożyczanie ćwierć miliona na 10 lat to słaby pomysł.

Ogólnie, elastyczność tych pożyczek jest chyba ich największym plusem, a na pewno lepszym niż poprzednie rozwiązanie, gdzie uzależniano procent jak i wysokość pożyczki od tytułu szlacheckiego/arystokratycznego.

A co do jeszcze większych ułatwień dla nowych mieszkańców, to tu akurat się zgadzamy.

Aha, jeszcze jedno: wiem, że my wszyscy żyjemy w 2017 roku, podczas gdy sclavińska szkoła legislacyjna jest już w 3017, ale czasem warto zostawić pewne rzeczy praktyce.
Dyrektor Głosu Pustego ds. Szkalowania, Hucpiarz, Minister Miłości, Podbagieta Generalna
Cudzoziemiec 1

Post by Cudzoziemiec 1 »

Dobrze, przekonałeś mnie :) Tak też uczynimy i niech to działa!

Co prawda środków nam ubyło, w tej chwili KScl dysponuje środkami w wysokości około 1,1 mln. Nie ma dramatu, ale też trzeba patrzeć co będzie za pół roku np.
OvS

Post by OvS »

Milion to nadal dużo, sam byłeś pomysłodawcą systemu zakładającego dużo mniejsze sumy na kontach samorządów, jeśli dobrze nie pamiętam?

A co za pół roku? Après nous, le déluge. :P

A tak na serio, trzeba będzie się rozejrzeć za jakimś źródłem dochodu, skoro chcemy wydawać.
Cudzoziemiec 1

Post by Cudzoziemiec 1 »

Jasne, że to nadal dużo, i jasne, trzeba z tego schodzić. Ale docelowo potrzebny jest balans na poziomie ok. 500 tys lt -> co by łapać się na zastrzyk z centrali, oraz by być bezpiecznym.

Myślę, że w tej kadencji zastanowimy się. Jeszcze dziś powołam Prokuratora.
Helwetyk

Post by Helwetyk »

OvS wrote:http://prawo.sarmacja.org/akt,8751.html

To ja jeszcze dorzucę: http://prawo.sarmacja.org/akt,7648.html. Zainteresowanie było śladowe, monitorowanie i egzekwowanie udzielonych pożyczek jest zawsze dość problematyczne.
(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
OvS

Post by OvS »

Zwłaszcza że tamto było mocno przekombinowane.
Ogólnie, obecny system pożyczkowy traktuję (i z takim zamiarem powstał) jako środek finansowania jakichś większych aktywności Sclavińczyków. I nawet jeśli taki ktoś nie będzie skory do spłaty, to Konsulat i tak zyskuje, zakładając że dana aktywność będzie realizowana. :P

A że nie ma chętnych to trudno, nikomu istnienie takiej możliwości chyba nie przeszkadza, a zawsze to argument dla nowego mieszkańca, szukającego samorządu.
Locked

Return to “Archiwum samorządowe”