Wniosek o nakaz sądowy

Sąd Koronny rozpoznawał pozostałe sprawy
Awatar użytkownika
KCS
Gadu-Gadu: 0

Wniosek o nakaz sądowy

Post autor: KCS » 28 paź 2013, o 22:45

Wysoki Sądzie,
Składam wniosek, o nakaz sądowy zapłaty 2000 libertów kary, dla tow. Czuguł-Chana. Kara ta, została nałożona 26.10.2013 o godzinie 8:42 przez cenzora MW, za czyn, o którym mowa w Ustawie Churału Ludowego numer cztery. Pieniądze należało wpłacić na konto Kasy Ludowej do 28.10, 9:42. Po niewpłaceniu pieniędzy, upomniałem się o nie drogą prywatną. Napisałem tam, że pieniądze należy przelać do godziny 20:00 dnia dzisiejszego. Dodatkowo upomniałem, że jeżeli pieniądze dalej nie zostaną wpłacone, sprawa trafi do sądu. Pieniądze jednak, nie zostały przelane.

Czyn ukarany: viewtopic.php?f=275&t=12050#p122140
Wymierzona kara: viewtopic.php?f=275&t=12050#p122156

(-) tow. Kim Ciąg Sut
AF310 | Krzysztof Kura | KCS
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Awatar użytkownika
Helwetyk

Re: Wniosek o nakaz sądowy

Post autor: Helwetyk » 28 paź 2013, o 23:04

Na podstawie art. 5 ust. 4 pkt 3 Ustawy o Sądzie Koronnym zwracam wniosek w związku z brakiem przesłanek do nadania biegu sprawie.

Uzasadnienie

Przyjęta przez Churał Ludowy Ustawa Churału Ludowego nr 4 o karaniu szkodnictwa społecznego z dnia 23 czerwca 2013 r. wykonywała dyspozycję zawartą w art. 2 ówcześnie obowiązującej Ustawy o prefektach.

Na mocy ustawy z dnia 2 października 2013 r. przepis ten, przewidujący właściwość terytorialną prefektów powoływanych na wniosek władz krajów Korony i prowincji, został uchylony. Według stanu prawnego obowiązującego w dniu 26 października 2013 r. jedynym funkcjonariuszem publicznym upoważnionym do wymierzenia kary był Prefekt Generalny (lub powołany na jego wniosek i odpowiednio do tego umocowany prefekt; takowych jednak do dnia dzisiejszego nie powołano).

Nakaz zapłacenia „kary” wymierzonej przez nieupoważnionego do tego funkcjonariusza publicznego stanowiłby oczywiste pogwałcenie obowiązującego porządku prawnego, wobec czego postępowanie sądowe jest oczywiście bezprzedmiotowe. Jednocześnie uprzejmie informuję, że na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Pierwszego Asesora.

Łączę wyrazy szacunku,

(—) Helwetyk Romański,
Regent.
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański, chyba dyrektor Mennicy Eldorackiej,
były funkcjonariusz publiczny

Awatar użytkownika
KCS

Post autor: KCS » 28 paź 2013, o 23:07

Ja pragnę zauważyć, że przestępstwo zostało popełnione na terenie MW, gdzie obowiązuje prawo wandejskie. Prefektem terytorialnym, w rozumieniu prawa sarmackiego nie jestem, co jednak nie zmienia faktu, że pozostaję cenzorem. Wnoszę o ponowne rozpatrzenie wniosku.

Awatar użytkownika
MAP
Gadu-Gadu: 6611720

Post autor: MAP » 28 paź 2013, o 23:42

Ustawa Churału Ludowego nr 4 pisze:
Art. 7. [Procedura karania]

Kary za wymienione wykroczenia wymierza Cenzor. Karanemu przysługuje możliwość złożenia do Kolektywu Mandragorskiego protestu od kary w ciągu 48 godzin od jej wymierzenia. W takiej sytuacji wykonanie kary wstrzymuje się do czasu wydania przez Kolektyw postanowienia podtrzymującego lub anulującego karę. Kolektyw podejmuje decyzję jednomyślnie, jego postanowienie jest ostateczne. Kolektyw może, w przypadku rażąco niesprawiedliwej kary, zalecić Cenzorowi samokrytykę i nakazać finansowe zadośćuczynienie na korzyść niesłusznie ukaranego, do wysokości miesięcznej pensji Cenzora. Przez Cenzora każdorazowo rozumie się Prefekta Mandragoratu Wandystanu. Cenzora powołuje Książę Sarmacji na wniosek Prezydenta Mandragoratu Wandystanu na 3 miesięczną kadencję. Po upływie czasu kadencji, jest ona automatycznie przedłużana do momentu, w którym na wniosek Prezydenta Książę Sarmacji powoła kolejnego Cenzora."

Cały art. 7 przywoływanej ustawy Churału stracił moc obowiązującą wraz z wejściem w życie nowelizacji Ustawy o prefektach, która zniosła urzędy prefektów prowincjonalnych. Ustawa Churału ludowego "tworzy" alternatywny względem ustawy o prefektach tryb karania za wykroczenia popełnione na obszarze prowincji.

Wróć do art 2 Konstytucji. Wynika z niego, że choćby skały srały Churał Ludowy nie ma takiej mocy sprawczej, żeby uchylać przepisy aktów prawnych o wyższej randze niż ustawa Churału Ludowego (w tym przypadku chodzi o akt rangi ustawowej - ustawę Sejmu Księstwa.

Mam nadzieję, że teraz sytuacja jest jasna.
Mikołaj Torped
diuk Awary Południowej, markiz Sierpca
król-senior Baridasu

Awatar użytkownika
Hugo
Gadu-Gadu: 3081508
Kontakt:

Post autor: Hugo » 28 paź 2013, o 23:44

Oddalam zażalenie i podtrzymuję w mocy postanowienie JKW Regenta o zwrocie wniosku.

UZASADNIENIE

W pełni zgadzam się argumentacją użytą w postanowieniu o zwrocie wniosku. Jednakże dla uściślenia słów JKW Regenta dodam, że art. 7 ustawy Churału Ludowego nr 4 o karaniu szkodnictwa społecznego z dnia 23 czerwca 2013 r. stanowi m.in., że "[przez] Cenzora każdorazowo rozumie się Prefekta Mandragoratu Wandystanu.". Cenzor nie jest funkcją samoistną. Była to wandejska nazwa dla Prefekta MW. Jak wspomniał w uzasadnieniu JKW - przepis przewidujący właściwość terytorialną prefektów powoływanych na wniosek władz krajów Korony i prowincji, został uchylony.

Swoją drogą - gdzie można znaleźć powołanie Ob. Kim Ciąg Suta na tzw. Cenzora? Bo na pewno nie w Dzienniku Praw
Tomasz Ivo Hugo
książę Sarmacji, król Baridasu i Sclavinii, pan w Grodzisku, suweren Armerii, Athos, Baraniego Pola, Gellonii, Mirii, Morvanu, Nowicji, Sangii, Teutonii, Tropicany, Trzyczaszkowa, Wagarii oraz Złotego Wybrzeża

gg 3081508

Awatar użytkownika
KCS

Post autor: KCS » 28 paź 2013, o 23:50

Teraz to nie pozostaje mi nic innego, niż przyjąć moim zdaniem niesprawiedliwy, lecz jak najbardziej zgodny z prawem wyrok. A ja cenzorem zostałem tu:
viewtopic.php?f=372&t=11757#p119493
http://prawo.sarmacja.org/akt,6132.html

Awatar użytkownika
Helwetyk

Post autor: Helwetyk » 28 paź 2013, o 23:55

Towarzyszu,

Podaliście odsyłacz do aktu powołania na funkcję prefekta właściwego terytorialnie dla Mandragoratu Wandystanu. Macie to zarówno w nagłówku, jak i treści aktu powołania. Ta funkcja przestała istnieć 2 października 2013 r. Na cenzora zostaliście powołani tylko w tym sensie, że było to wandejskie określenie funkcji prefekta („Przez Cenzora każdorazowo rozumie się Prefekta Mandragoratu Wandystanu”). Nie jesteście cenzorem dlatego, że od 2 października 2013 r. nie ma takiego urzędu, jak „prefekt [właściwy terytorialnie dla] Mandragoratu Wandystanu”.

Skupcie się i ogarnijcie. Wątek zamykam.
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański, chyba dyrektor Mennicy Eldorackiej,
były funkcjonariusz publiczny

Awatar użytkownika
Hugo
Gadu-Gadu: 3081508
Kontakt:

Post autor: Hugo » 28 paź 2013, o 23:55

Proszę przeczytać jeszcze raz to, co napisał w uzasadnieniu JKW Regent (i ewentualnie ja) i podane (zalinkowane) przez Towarzysza postanowienie. Jeszcze raz uzasadnienia Regenta skupiając się na ustawie z 2 października br. i postanowienie przytoczone przez Towarzysza. Jeszcze raz uzasadnienie JKW wraz z moim skupiając się na tym, co napisałem o Cenzorze i postanowienie przytoczone przez Towarzysza.

A potem odwiedzić mnie w Tworkach i powiedzieć czy Towarzysz zrozumiał.
Tomasz Ivo Hugo
książę Sarmacji, król Baridasu i Sclavinii, pan w Grodzisku, suweren Armerii, Athos, Baraniego Pola, Gellonii, Mirii, Morvanu, Nowicji, Sangii, Teutonii, Tropicany, Trzyczaszkowa, Wagarii oraz Złotego Wybrzeża

gg 3081508

Zablokowany

Wróć do „Sąd Koronny”