[MI]Rodzaje siłowni okrętowych

Dział archiwalny
Locked
User avatar
nospheratu
Posts: 517
Joined: 26 Feb 2010, o 13:27
Gadu-Gadu: 879787

[MI]Rodzaje siłowni okrętowych

Post by nospheratu »

CODAD - COmbined Diesel And Diesel

Siłownia w której znajdują się dwa zespoły silników wysokoprężnych, umożliwiająca jednoczesną pracę obu zespołów. W celu osiągania prędkości marszowej (ekonomicznej) pracuje pierwszy, słabszy zespół. W celu osiągnięcia prędkości maksymalnej należy uruchomić drugi zespół i oba, pracując wspólnie, rozpędzają okręt do pożądanej prędkości. System stosowany najczęściej w układzie jednej pary silników na każdą linię wału. Silniki mogą, ale nie muszą różnić się mocą. Rozwiązanie to służy oszczędności paliwa podczas prędkości ekonomicznych. Siłownie takie stosowane są zwłaszcza na okrętach wojennych (np. fragaty MEKO 200 TN Track I - Yavuz), ale spotykane również na promach np. m/f Jan Heweliusz (cztery jednakowe silniki pracujące parami na dwóch liniach wałów) oraz większych jednostkach rybackich (układ ojciec-syn z dwoma niejednakowymi silnikami).

CODAG - COmbined Diesel And Gas turbine

Siłownia w której znajduje się zespół silników wysokoprężnych i zespól turbin gazowych, które mogą pracować wspólnie. Zespół silników wysokoprężnych pozwala osiągnąć prędkość marszową (ekonomiczną). W celu osiągnięcia prędkości maksymalnej należy włączyć zespół turbin spalinowych i oba zespoły, pracując wspólnie rozpędzą okręt do pożądanej prędkości. W systemie tym są stosowane różne metody przeniesienia napędu oraz kombinacje pędników, np. na każdą z dwu śrub napędowych może przypadać jeden zespół silnik-turbina, lub jeden silnik napędzający obie śruby oraz po jednej turbinie na każdą ze śrub, lub turbina obsługująca trzecią śrubę itp. System CODAG stosowany na jednostkach pływających wymagających zarówno dużego zasięgu jak i doraźnej dużej mocy. Służy oszczędności paliwa. Wykorzystywany w jednostkach służby patrolowej/ZOP (fregaty typu F-310 Fridtjof Nansen) oraz lekkich okrętach wojennych.

CODLAG - COmbined Diesel - eLectric And Gas turbine

Siłownia w której znajduje się zespół silników wysokoprężnych napędzających prądnice, zespół silników elektrycznych i zespół turbin gazowych, mogących pracować wspólnie. W celu osiągnięcia prędkości marszowych lub prędkości trałowania (holowania itp.) uruchamia się silniki wysokoprężne, wytwarzające poprzez prądnice prąd do napędu silników elektrycznych, które napędzają wał śrubowy. W celu osiągnięcia prędkości maksymalnej należy uruchomić również turbiny gazowe, i wszystkie te zespoły napędowe, pracując wspólnie rozpędzają okręt do pożądanej prędkości.

CODOG - COmbined Diesel Or Gas turbine

Siłownia okrętowa w której znajduje się zespół silników wysokoprężnych i zespół turbin spalinowych, a oba zespoły nie mogą pracować wspólnie.
Dla osiągnięcia prędkości marszowej (ekonomicznej) wystarcza praca zespołu silników wysokoprężnych. W celu osiągnięcia prędkości maksymalnej należy silniki wysokoprężne wyłączyć, i włączyć potężną turbinę gazową (spalinową) mocy szczytowej. System CODOG stosowany jest na jednostkach pływających wymagających zarówno dużego zasięgu jak i doraźnej dużej mocy. Służy oszczędności paliwa. Wykorzystywany jest we współczesnych okrętach wojennych średniej wielkości, np. fregatach rakietowych typu Barbados, Vasco da Gama, Hydra czy Horizon/Orizzonte.

COGAG - COmbined Gas And Gas turbine

Siłownia w której znajdują się dwa zespoły turbin spalinowych, które mogą pracować wspólnie. Zespół pierwszy pracując samodzielnie pozwala osiągnąć prędkość tzw. marszową (ekonomiczną). W celu osiągnięcia prędkości maksymalnej należy włączyć drugi zespół turbin spalinowych, a
wspólne działanie obu zespołów rozpędza jednostkę do pożądanej prędkości. System z reguły stosowany jest na okrętach wojennych średniej wielkości oraz podobnej wielkości statkach transportowych i pasażerskich. Wyjątkami są tutaj amerykańskie krążowniki typu Ticonderoga oraz niszczyciele typu Arleigh Burke. Zapewnia maksymalną wydajność we wszystkich przedziałach prędkości. System stosowany najczęściej w układzie jednej pary turbin na każdą śrubę napędową. Turbiny mogą różnić się mocą.

COGOG - COmbined Gas Or Gas turbine

Siłownia w której znajdują się dwa zespoły turbin spalinowych, które nie mogą pracować jednocześnie. Pierwszy zespół, o mniejszej mocy zapewnia prędkość marszową (ekonomiczną). W celu osiągnięcia większych prędkości należy go zatrzymać i uruchomić zespół turbin mocy szczytowej, które same zapewniają rozpędzenie okrętu do pożądanej prędkości. System stosowany jest w układzie jednej pary turbin na każdą ze śrub napędowych. Służy oszczędności paliwa. Używany jest głównie na współczesnych okrętach wojennych średniej i dużej wielkości, np. fregatach rakietowych
i niszczycielach rakietowych.

CONAS - COmbined Nuclear And Steam turbine

Ten typ siłowni zastosowano tylko na rosyjskich krążownikach typu Kirow (projekt 1144, 1144.1, 1144.2). Siłownia składa się z dwóch reaktorów atomowych o mocy cieplnej po 300 MW ustawionych w jednej linii, dwóch kotłów opalanych olejem napędowym oraz dwóch zespołów turbin parowych. Reaktory służą do pływania ze stałą, wysoką prędkością krążowniczą 24 w., natomiast siłownia konwencjonalna jest wykorzystywana do osiągania prędkości maksymalnej - 32 w. Sumaryczna moc siłowni wynosi 140 000 KM.

COSAG - COmbined Steam And Gas turbine

Siłownia w której znajduje się zespół turbin parowych i turbin spalinowych, i umożliwia ona jednoczesną, wspólną pracę obu zespołów. Zazwyczaj jeden z nich (parowy) ma mniejszą moc i służy do osiągania prędkości marszowej, a silniejszy (spalinowy) dodaje mocy w celu osiągnięcia prędkości maksymalnych. System COSAG stosowany był na niektórych okrętach wojennych budowanych od lat 50. do 70. XX wieku (m.in. brytyjskich niszczycielach rakietowych i fregatach). W stosunku do siłowni turboparowej, umożliwiał uzyskiwanie większych prędkości kosztem stosunkowo niewielkiej masy dodatkowej siłowni turbogazowej, ponadto turbiny gazowe szybciej uzyskiwały gotowość w razie konieczności szybkiego wyjścia z portu.
Emanuel mar. Śmigło
Locked

Return to “Książęca Marynarka Wojenna”