Wniosek o zwrot zamku

Miejsce na ogłoszenia Króla Teutonii, a także pytania do Jego Królewskiej Wysokości.

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

Awatar użytkownika
von Lichtenstein
Posty: 2095
Rejestracja: 2 wrz 2008, o 20:29
Lokalizacja: Zamek Królewski Craegen w Złotym Grodzie
Kontakt:

Re: Wniosek o zwrot zamku

Post autor: von Lichtenstein » 19 paź 2017, o 11:10

kaxiu pisze:
Tak było, aż do przepadu, kiedy to zamek przejęło państwo, a następnie zalągł się tam Namiestnik von Lichtenstein. Nie będę szerzej opisywać jakie plugawe rzeczy się tam działy, ale np. w sali balowej Namiestnik powiesił portret swojego ojca.
Zaiste! Bale były jeszcze bardziej huczne i rozwiązłe, niźli miało to miejsce w pamiętnym Domu Górnika! :mrgreen:
kaxiu pisze:
Znikła za to srebrna zastawa.
Ostatni raz widziałem jak śniadał na niej Diuk Kościński, w ostatnim dniu swych odwiedzin na zamku.
Myślę, że powinien przeprosić za jej zniknięcie!

W każdym razie - ponieważ sięgam pamięcią do czasów "przedprzepadowych" - to zaświadczam, iż zamek w Zielnyborze był onegdaj w istocie własnością Kaxia :)
Michael ik Lihtenštán,
úr Gewerded Kong ik Teutonies
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Awatar użytkownika
anglov
Posty: 1498
Rejestracja: 17 lis 2013, o 00:44

Re: Wniosek o zwrot zamku

Post autor: anglov » 22 paź 2017, o 22:47

Jak to z takimi sprawami bywa, nic nie może być prosto. A niżej, w skrócie przytoczę cały przebieg historii.

Albowiem okazało się, że nie jest możliwa reprywatyzacja zamku, wszak zamek nie figuruje w dobrach należących do Teutonii. Po długich poszukiwaniach, urzędnicy znaleźli jednak stosowne dokumenty, udowadniające, iż ziemia pod zamkiem faktycznie jest państwowa, a przypadkowo nie zostało to stosownie udokumentowane. Urzędnicy dworscy szybko więc oddali sprawę do rozpatrzenia przez Gminę Zielnybor.

Wydawało się że wszystko pójdzie sprawnie, lecz dostaliśmy odpowiedź odmowną gdyż zgodnie z papierami, zamek w Zielnyborze nie istnieje! Przepychanki listowe trwały bardzo długo i dopiero list opatrzony bezpośrednio moją pieczęcią przyniósł jakikolwiek postęp w sprawie. Albowiem zgodnie z papierami, ziemia na której stoi zamek, jest polem kartofli. Mimo najszczerszych chęci jedyne dokumenty jakie znaleziono, dotyczyły budowy kurnika. Nic nie dawały zdjęcia oraz wiedza historyczna. To co w papierach było święte.

Konieczne zatem było złożenie oświadczenia o zmianie sposobu użytkowania, na zabudowę warowno-mieszkalną i zarejestrowanie zamku w papierach. Odpowiednie pisma zostały złożone. Kiedy przyszła odpowiedź, o pozytywnym zarejestrowaniu zamku, wydawało się, że sprawa zmierza do pozytywnego rozwiązania. Jednakże tydzień później przyszło drugie pismo informujące o odmownej decyzji o zmianie typu użytkowania terenu, ze względu na drastyczną niezgodność z planem zagospodarowania przestrzennego miasta Zielnybor. Architekci wyrazili zdecydowaną odmowę i oczywiście nie trafiały do nich argumenty, że jest to uwzględnienie stanu faktycznego. Żeby było tego mało wraz z pismem odmownym przyszedł nakaz rozbiórki budynku niezgodnego z planem zagospodarowania przestrzennego, wraz z karą za jego umiejscowienie, a także informacja o karach w przypadku uszkodzenia zabytkowej architektury.

Oczywiście, jako iż było to dla Teutonii niedopuszczalne, od decyzji o nakazie rozbiórki się odwołaliśmy, a po konsultacji, wniosek o zmianę sposobu użytkowania budynku zmieniliśmy na zabudowę warowno-mieszkalną z miejscami magazynowymi na potrzebę produkcji rolnej. Jako iż zamek posiada rozbudowaną spiżarnie było to możliwe do zaakceptowania, a taki rodzaj zabudowy jest już dozwolony na terenach przeznaczonych do użytku rolnego. Dzięki temu zmiana ta została zaakceptowana i papiery w Gminie Zielnybór były prawidłowe.

Prawie. Okazało się, że zmiany te są na tyle duże i specyficzne, że do pełni mocy potrzebują podpisu stosownego urzędnika w Slavii. Ponieważ zielnyborska długo nie otrzymała odpowiedzi, wysłane zostało pismo oficjalne do Rejenta, o wyjaśnienie sprawy. Dostaliśmy odpowiedź, że sprawą się zajmą jak najszybciej i faktycznie wkrótce została załatwiona. Nieco zaniepokojeni poprosiliśmy o raport z urzędu, gdzie okazało się, że prezes wydziału do spraw terytorialnych nie żyje od dwóch lat (zmarł na zawał w szpitalu), czego nikt nie odnotował. Dotychczasowy wiceprezes, stwierdził "Myślałem że jest na urlopie. Nie kazał się zastępować, to nie zastępowałem". Wydział ma dwuletnie opóźnienie w wykonywaniu wniosków. Wiceprezes nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, czym zajmował się przez ten czas urząd.

Wracając jednak do sprawy zamku, ze strony Gminy Zielnybór nie było dalszych przeszkód do reprywatyzacji. Jednakże w takich sytuacjach konieczne są konsultacje społeczne. Są one co prawda formalnością, jednakże są potrzebne. Zastrzeżenia złożyła między innymi Pani Hania, która stwierdziła, że nowy właściciel to "pijak i przestępca". Oczywiście nie stanowiło to żadnego problemu w procesie, gdyż obecnie znajduje się pod zarządem państwowym, a tam jak każdy wie są sami pijacy i przestępcy. Gorsza sytuacja była z panią Elżbietą, która stwierdziła, że zdjęcie załączone przez Arcyksięcia, przedstawia jej córkę bawiącą się z nią w chowanego w piwnicach zamku, dołączając 100 stron dokumentów poświadczających ten stan rzeczy. Dwa dni od tego zdarzenia zmarła z przyczyn naturalnych. Ilość dokumentacji (która z niewiadomych przyczyn zawierała m. in. historię jej chorób) oraz śmierć stanowiła kolejne komplikacje i przeciągnięcia czasowe. A to tylko dwie z wielu wątpliwości w sprawie.

Ostatecznie jednak, po jeszcze wielu bojach mogę z radością ogłosić, iż zamek w Zielnyborze nie jest już własnością państwową, a należy do Arcyksięcia Wojciecha Hergemona.
Andrzej Fryderyk
Z woli elektorów król Teutonii zjednoczonej w Rzeczypospolitej Sarmackiej, wielki książę Awii, książę Slavii i Enderasji, książę Sangrii, palatyn Weyr-Benden, hrabia Loardii, lord protektor Nowej Teutonii, pan Srebrnego Rogu i Złotego Grodu, władca wszystkich teutońskich wysp etc. etc.
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sala Tronowa [Úre Thronenkamere]”