Trybunał Koronny w składzie:
ATK JKW Defloriusz Dyman Wander (przewodniczący)
ATK Konrad Jakub Arped-Friedman
ATK JKM Tomasz Ivo Hugo
rozpoznawszy na wniosek Kanclerza Księstwa Sarmacji sprawę ustrojową, w której Kanclerz na podstawie art. 22. § 3 pkt 3 k.p.s wniósł o ustalenie powszechnie obowiązującej wykładni przepisów w zakresie niżej przedstawionych pytań:
1. Czy pracownik działu WIO, który zajmuje się realizacją wniosków mieszkańców, może odmówić realizacji wniosku, jeśli tak to na podstawie jakich kryteriów?
2. Czy możliwe jest odmówienie rejestracji kilku, złożonych w tym samym czasie przez tę samą osobę, partii politycznych, których nazwa lub inne elementy jednoznacznie wskazują na "happeningowy" charakter wniosków, pewien rodzaj manifestacji czy zwykłego "zaspamowania" rejestru partii?
ORZEKA IŻ
Odmawia udzielenia jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytania, wskazując na konieczność każdorazowego dokonania oceny konkretnego przypadku przez pracownika WIO, w zgodzie z prawem, zwyczajem, dobrym obyczajem i zdrowym rozsądkiem.
UZASADNIENIE
Kanclerz Księstwa Sarmacji wskazał, że żadne przepisy nie precyzują procedury postępowania przy rejestracji instytucji.
Wnioskodawca podniósł, że "pracownik działu WIO winien mieć prawo odmówić rejestracji instytucji, zwracając oczywiście opłaconą wcześniej kwotę, kiedy w sposób ewidentny dochodzi do spamowania wnioskami — nazwy instytucji jednoznacznie wskazują na trolling, jedna osoba zgłasza wiele wniosków o rejestrację partii (w tym samym momencie), itd".
Trybunał jednogłośnie ocenił, że wskazanie jednoznacznej procedury postępowania w sprawie rejestracji wniosków wykroczyłoby poza kompetencje Trybunału. Organem właściwym do stanowienia przepisów powszechnie obowiązujących jest bowiem Sejm. Nadto każdy pracownik administracji publicznej ma w wykonywaniu swoich obowiązków pewien zakres swobody. Nie da się szczegółowo uregulować każdego aspektu pracy urzędowej. Nie ulega wątpliwości, że swoje obowiązki pracownicy WIO muszą wykonywać w zgodzie zarówno z prawem, jak i zdrowym rozsądkiem. Jeśli uznają, że wykonanie czynności służbowej naruszyłoby obowiązujące przepisy, bądź doprowadziłoby do utrudnienia funkcjonowania państwa, mogą w ramach autonomii służbowej podejmować decyzje, które uznają za stosowne. Trybunał Koronny może zaś, w razie gdyby sprawa takiej decyzji trafiła pod jego obrady, badać ewentualne przekroczenia prawa przez pracowników WIO. Wydaje się, że jest to jednak możliwe tylko w ramach badania konkretnych spraw, nie zaś w formie generalnych wytycznych udzielanych w ramach sprawy ustrojowej.
Mając na uwadze powyższe, Trybunał orzekł jak w sentencji.
Wyrok niniejszy zapadł jednogłośnie, jest ostateczny i nie przysługuje od niego środek odwoławczy.
Na mocy art. 1 ust. 3 Ustawy Sejmu nr 35 o Dzienniku Praw Księstwa Sarmacji Trybunał zarządza niezwłoczną publikację wyroku w Dzienniku Praw.
(-) Defloriusz Dyman Wander ATK (przew. skł)
(-) Konrad Jakub Arped-Friedman ATK
(-) JKM Tomasz Ivo Hugo ATK