Srebrny Róg, 17 maja 2017 roku
Wasza Książęca Mość,
Szanowny Panie Marszałku,
Działając na podstawie art. 11. § 3. pkt 3. Ustawy Sejmu nr 317 z dnia 4 lutego 2017 roku — Kodeks postępowania przed Trybunałem Koronnym, wnoszę do Wysokiego Trybunału o rozpoznanie i rozstrzygnięcie sprawy ustrojowej, w zakresie
zbadania zgodności
art. 3. ust. 1. Ustawy Sejmu nr 146 z dnia 11 grudnia 2011 roku o prefektach (Dz. P. poz. 4993)
z przepisami
art. 1. ust. 3. Ustawy Konstytucyjnej z dnia 27 października 2016 roku o Sejmie Wielkim (Dz. P. poz.
8980).
U Z A S A D N I E N I E
art. 3. ust. 1. Ustawy Sejmu nr 146 z dnia 11 grudnia 2011 roku o prefektach (Dz. P. poz. 4993)
z przepisami
art. 1. ust. 3. Ustawy Konstytucyjnej z dnia 27 października 2016 roku o Sejmie Wielkim (Dz. P. poz.
8980).
U Z A S A D N I E N I E
Ustawa Sejmu nr 301 z dnia 6 października 2016 roku o zmianie ustawy o prefektach
(Dz. P. poz. 8922), zmieniła tryb wyboru Prefekta Generalnego. Poprzednie przepisy dawały uprawnienia do obsadzania tego urzędu Kanclerzowi. Zmiana prawa polegała na scedowaniu tego uprawnienia na rzecz Sejmu Wielkiego.
W opinii Rady Ministrów, jest to sprzeczne z postanowieniami artykułu 1. ust. 3. Ustawy Konstytucyjnej o Sejmie Wielkim, który stanowi iż do kompetencji Sejmu należą ustawodawstwo oraz kontrola nad Radą Ministrów.
W podanym przepisie — ani w żadnym innym równorzędnym Konstytucji akcie prawnym — nie wpisano w skład uprawnień Sejmu funkcji kreacyjnej. Obecny stan prawny w sposób jednoznaczny stwierdza, że rolą Sejmu jest stanowienie prawa oraz nadzór polityczny nad Radą Ministrów.
W Konstytucji znajdują się co prawda przepisy dotyczące procedury wyboru Asesorów Trybunału Koronnego, jednak ta instytucja wywodzi się bezpośrednio z przepisów Konstytucji, a nie ustawy niższej w hierarchii ważności, stąd nie można łączyć tych dwóch różnych spraw — Konstytucja nie może być siłą rzeczy niezgodna z samą sobą. Można natomiast zadać pytanie o logiczny sens współistnienia sprzecznych przepisów, jednak nie można mieć wątpliwości, że w tamtym akurat przypadku taka konstrukcja jest zgodna sama ze sobą, oraz że nie ma przełożenia na przedmiot niniejszego wniosku.
Intencją ustawodawcy nie było przekazanie uprawnień do obsadzania urzędów państwowych na Sejm Wielki, skoro wprost przyznał, iż ta kompetencja nie leży w jego uprawnieniach. Spośród całego katalogu funkcji parlamentu jakie wyróżnia prawo konstytucyjne, Sejmowi przyznano jedynie funkcje ustawodawcze i kontrolne. Trzecią funkcją jaką można wyróżnić, jest właśnie funkcja kreacyjna. Brak wzmianki na ten temat jest wystarczającą przesłanką do tego aby uznać wspomniane przepisy Ustawy o zmianie ustawy o prefektach za niezgodne z Konstytucją.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że podobne rozumowanie przyjął już swego czasu Trybunał i wątpliwości przedstawione w niniejszym wątku są w zgodzie z praktyką i orzecznictwem sarmackiego sądownictwa. Powołam się tutaj na Wyrok Trybunału Koronnego z dnia 21 stycznia 2017 roku, w sprawie ustrojowej o sygnaturze TK U 16/12/05.
Trybunał uznał wtedy, że odwoływanie się do Sejmu w sprawie nałożonej przez Prefekturę kary jest niezgodne z Konstytucją, właśnie ze względu na to, że Sejm posiada jedynie dwie funkcje, tj. ustawodawcza i kontrolna, a nie sądownicza. Można więc z całą pewnością uznać, że wątpliwości stawianie w niniejszym wątku są zgodne z rozumowaniem i praktyką sądową. Pozwolę sobie zacytować fragment uzasadnienia z wspomnianego wyroku:
Podobnie należy traktować kwestię konstytucyjnych uprawnień Sejmu. Zgodnie z zasadą legalizmu, organy władzy mogą działać jedynie na podstawie i w granicach prawa. Na podstawie Konstytucji, Trybunał Koronny między innymi rozpoznaje odwołania od kar wymierzonych przez inne organy (art. 32b ust. 6). Ustawa Konstytucyjna o Sejmie Wielkim stanowi natomiast, że do kompetencji Sejmu należy ustawodawstwo oraz kontrola nad Radą Ministrów (art. 1 ust. 3). Jest to nie do pogodzenia z artykułem 9 ustęp 4 Ustawy o prefektach, który mówi, iż od decyzji w sprawie wydalenia przysługuje odwołanie do Sejmu (...).
Wysoki Trybunale, w opinii Rady Ministrów przepisy o jakich mowa są w oczywisty sposób niezgodne z Konstytucją, wobec czego Rząd przekłada na ręce Marszałka Trybunału niniejszy wniosek.
KANCLERZ KSIĘSTWA SARMACJI
/—/ Konrad J. bnt Arped-Friedman
/—/ Konrad J. bnt Arped-Friedman
