TRYBUNAŁU KORONNEGO
Roland hrabia Heach-Romański
Prześwietny Panie Marszałku.
Na podstawie art. 11. § 3. pkt. 1. Ustawy Sejmu nr 317 Kodeks postępowania przed Trybunałem Koronnym z dnia 4 lutego 2017 r. (t.j. DP poz. 9186 z późn. zm.) zwracam się do Pana Marszałka i Wysokiego Trybunału z wnioskiem o ustalenie powszechnie obowiązującej wykładni prawa (sprawa ustrojowa) i określenie w jej wyniku właściwego, i zgodnego z Konstytucją Księstwa Sarmacji, trybu procedowania w sprawach zawierania i wypowiadania umów międzynarodowych.
Wnioskodawca: Książę Robert Fryderyk, A0062
Przepisy będące przedmiotem sprawy:
- art. 9. ust. 8. pkt. 1. Konstytucji Księstwa Sarmacji z 24 stycznia 2011 r. (t.j. DP poz. 8360 z późn. zm.)
- art. 19. ust. 2. Konstytucji Księstwa Sarmacji z 24 stycznia 2011 r. (t.j. DP poz. 8360 z późn. zm.)
- art. 22. ust. 1. pkt. 3. Konstytucji Księstwa Sarmacji z 24 stycznia 2011 r. (t.j. DP poz. 8360 z późn. zm.)
Uzasadnienie: W myśl przepisu art. 9. ust. 8. Konstytucji Książę Sarmacji prowadzi politykę zewnętrzną (zagraniczną) Księstwa Sarmacji. Przepis ten, w kolejnych punktach wymienia uprawnienia Jego Książęcej Mości w zakresie tej polityki, i między innymi w pkt. 1. mówi, iż [Książę] "zawiera, ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe". Jednocześnie jednak art. 19. ust. 2. Konstytucji przyznaje Sejmowi Księstwa Sarmacji uprawnienia dotyczące wyrażenia zgody na zawarcie albo wypowiedzenie umowy międzynarodowej, co de facto stanowi właśnie akt ratyfikacji. Należy także zauważyć, iż art. 22. ust. 1. pkt. 3. Konstytucji stanowi, że możliwe jest zarządzenie (przez Marszałka Sejmu) referendum (na wniosek obywateli) w sprawie "umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Księcia".
Za słownikiem JP: [ratyfikacja] "zatwierdzenie umowy międzynarodowej przez upoważniony do tego organ". Oczywistym jest, że "wyrażenie zgody" to to samo co "zatwierdzenie" i wobec tego nie mam żadnych wątpliwości. Dwukrotnie jednak sarmacka Konstytucja mówi o procesie ratyfikacji umów międzynarodowych będącym prerogatywą Księcia, a jednocześnie raz Ustawa Zasadnicza sugeruje, iż ratyfikacja taka odbywa się w ramach Sejmu, poprzez wyrażenie (w drodze uchwały) zgody na zawarcie lub wypowiedzenie stosownej umowy międzynarodowej. Powodem złożenia niniejszego wniosku jest właśnie ta nieścisłość i potrzeba dookreślenia któremu organowi władzy publicznej przynależą uprawnienia ratyfikacji umów międzynarodowych. O co uprzejmie wnoszę do Prześwietnego Pana Marszałka i Wysokiego Trybunału.
(—) Robert Fryderyk