[Konsultacja Resortu Skarbu] Podatki prowincjonalne

Obywatele mogą kierować swe zapytania i wnioski (nawet skargi!) do Postępowych Władz
User avatar
Cudzoziemiec 1
Posts: 8782
Joined: 3 Oct 2013, o 13:19

[Konsultacja Resortu Skarbu] Podatki prowincjonalne

Post by Cudzoziemiec 1 »

Kochani,

1. WSTĘP

faktem jest, że podatkiem 0% obłożone jest u nas żywienie, podatkiem 0% obłożone są u nas również tantiemy. I dobrze. Mamy też górę środków finansowych z dawnych dni. I dobrze. Górę tę sukcesywnie niwelujemy i w tempie w jakim to robimy dość szybko zniwelujemy. Dlatego też warto pomyśleć nad wprowadzeniem mechanizmów podatkowych, które zapewnią nam w przyszłości płynność, a chwilowo pozwolą na np. większe wypłaty. Dlatego chciałbym zaproponować Wam wprowadzenie mechanizmu podatków prowincjonalnych, pobieranych raz, na początku każdego miesiąca, w wysokości określonego % ze środków zgromadzonych na rachunku opodatkowanego. Opodatkowane by były osoby, jak i instytucje, mające konta w Starosarmacji, plus dodatkowo, stałą kwotą, lennicy, którzy mają w STS lenna, ale nie prowadzą ich narracyjnie (wątek na forum, udział w Tygodniu z Lennem, etc.).

Podobny mechanizm funkcjonuje (chociaż nieco odmiennie) w Teutonii i sprawdza się. Poniżej prezentuję Wam projekt dekretu, oraz wyliczenia ile moglibyśmy mieć środków co m-c w zależności od różnych stawek podatku.

2. PROJEKT

Dekret Namiestnika Starosarmacji
o podatkach i opłatach prowincjonalnych

Art. 1. [Cel dekretu]

Celem dekretu jest uregulowanie kwestii daniny należnej prowincji, która został określona w art. 6 Ustawy Sejmu nr 229 z dnia 20 sierpnia 2014 r. o finansach publicznych.

Art. 2. [Pojęcia i definicje]

Ilekroć mowa w dekrecie o:
 1. Podatku — jest to publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie na rzecz Starosarmacji.
 2. Podatniku — są to osoby zamieszkujące na terenie Starosarmacji, w Księstwie Sarmacji bądź instytucje mające siedzibę na terenie Starosarmacji jak i również instytucję, która posiada osobowość prawną.
 3. Opłacie — jest to obowiązkowe świadczenia pieniężne na rzecz Starosarmacji, które wynika z przepisów określających płatników, którzy mają takie świadczenie uiścić.
 4. Płatnik — są to osoby zamieszkujące na terenie Starosarmacji, w Księstwie Sarmacji bądź instytucje mające siedzibę na terenie Starosarmacji, jak i również instytucję, która posiada osobowość prawną lub osoby posiadające lenna na terenie Starosarmacji.
Art. 3. [Podatki prowincjonalne]

Podatek majątkowy od osób fizycznych — jest to podatek pobierany co miesięcznie do 10 dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedzający. Podatkowi podlegają podatnicy, którzy zamieszkują Starosarmację lub mają w Starosarmacji siedzibę.

[tu wskazanie stawek podatku]

Art. 4. [Zwolnienie z podatku]

 1. Zwolnienie z pobieranego podatku stosuje się do kont których właścicielem jest Starosarmacja, Czarnolas lub Księstwo Sarmacji.
 2. Podatku nie pobiera się od osób których stan konta wynosi mniej niż jeden tysiąc libertów.
Art. 5. [Opłaty prowincjonalne]

Opłata za posiadanie lenna — jest to opłata, która pobierana jest comiesięcznie, do 10 dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedzający. Opłacie podlegają płatnicy, którzy posiadają lenno na terenie Starosarmacji. Wyróżnia się następujące stawki:
 1. 1500 lt — dla płatników, którzy aktywnie, na forum Starosarmacji, prowadzą narrację wokół swego lenna,
 2. 3000 lt — dla płatników, którzy aktywnej, na forum Starosarmacji, narracji wokół swego lenna nie prowadzą.
Art. 6. [Osoby uprawnione do poboru podatków i opłat]

Osobą właściwą do poboru podatków, określonych art. 2, i opłat określonych w art. 5, jest Kierownik Resortu Skarbu Starosarmacji i lub powołani przez niego Poborcy Starosarmaccy.

Art. 7. [Przepisy końcowe]

 1. Dekret wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia
 2. Pierwszy pobór podatków następuje w miesiącu następującym po miesiącu wejścia w życie dekretu.


3. WYLICZENIA/SYMULACJA

Podstawa wyliczeń: mieszkańcy i instytucje mieszkający i mający siedzibę na terenie Starosarmacji, bez kont rządowych i samorządowych (w tym bez kont miasta prywatnego), z rozróżnieniem aktywności systemowej i jej braku, nie brane pod uwage rachunki z saldem <1 000 lt.
Saldo wszystkich w/w kont na dzień dzisiejszy, czyli baza wyliczeń to: 7 679 936,29 lt.
Rozważyłem różne warianty. Oto one:
 • wariant "teutoński", czyli aktywni 1.5%, nieaktywni 3% — ściągnięte podatki: 128 343,43 lt;
 • wariant aktywni 1.0%, nieaktywni 4.0% — ściągnięte podatki: 103 125,48 lt;
 • wariant aktywni 1.0%, nieaktywni 5.0% — ściągnięte podatki: 111 907,08 lt;
 • wariant liniowy 1.0% — ściągnięte podatki: 76 780,69 lt;
 • wariant liniowy 1.5% — ściągnięte podatki: 115 171,03 lt;
 • wariant liniowy 2.0% — ściągnięte podatki: 153 561,38 lt.
Dodatkowo z opłat dotyczących lenn (obecnie 23 lenna, 2 lenna prowadzone narracyjnie na FC: Czarnolas i Czekany): 63 000 lt.

Obecne wydatki Starosarmacji, miesięcznie: ok. 265 000 lt (i to nie licząc stypendiów Namiestnika oraz programu Gibki Kopacz).
Obecna subwencja centralna 0 lt.
Subwencja prawdopodobna (na dziś): 128 500 lt (po 10.08 wracają przepisy subwencji, bez progu minimum, więc każdy dostaje, my tyle jeśli struktura aktywności wśród mieszkańców się zachowa; pierwsza subwencja we wrześniu).

Jak więc widać... jeśli nasze wydatki utrzymają się na poziomie 250-300 tysięcy libertów/miesięcznie,
a nasze wpływy z subwencji będą oscylować na poziomie 120-130 tysięcy libertów/miesięcznie,
to nasza dziura budżetowa wyniesie: 120-180 tysięcy libertów/miesięcznie.

Wprowadzenie podatków i opłat miesięcznych pozwoli w znacznym stopniu dziurę tę zniwelować i zapewnić zbliżenie się prowincji do płynności finansowej, a w najlepszym przypadku do balansowania w okolicach 0. Pomocne w tym będzie również zmniejszenie subwencji jaką wypłacamy miesięcznie Trybunie Diuków (60 000 lt), a z drugiej strony być może możliwe będzie nawet subwencji tej podniesienie co dodatkowo zachęci autorów do publikacji w ramach Trybuny Diuków.

Jak więc myślicie... czy jesteśmy gotowi na poświęcenie się naszej prowincji? Ja jestem, i na tym etapie opowiadam się na mechanizmie prostego, płaskiego 1,0% dla każdego, niezależnie od aktywności czy jej braku, dla kont z saldem >= 1 000 lt., da nam to zastrzyk miesięcznie ok. 70 000 lt, plus 65 000 lt z lenn, więc dziura budżetowa, powinna wynosić okolo 20-30 tysięcy libertów, co już pozwoli nam spokojnie funkcjonować bez obawy o zbyt szybkie wyschnięcie źródła. Docelowo, gdy będzie taka potrzeba, stopniowo będzie można podatek zwiększać, ale maksymalnie liniowo bym go widział na poziomie 2%, a w ogóle to zróżnicowany na np. 1.5% aktywni, 5.0% nieaktywni.

Temat do konsultacji, żadne decyzje nie zapadły!
User avatar
Julian FER
Posts: 3128
Joined: 24 Oct 2014, o 15:16

Re: [Konsultacja Resortu Skarbu] Podatki prowincjonalne

Post by Julian FER »

Szanowni Rodacy!

No cóż. Jak trza to trza. Stawiam na razie na wariant minimum.

(-) Julian v-hr. Fer at Atera
User avatar
Cudzoziemiec 1
Posts: 8782
Joined: 3 Oct 2013, o 13:19

Re: [Konsultacja Resortu Skarbu] Podatki prowincjonalne

Post by Cudzoziemiec 1 »

Julian FER wrote:Szanowni Rodacy!

No cóż. Jak trza to trza. Stawiam na razie na wariant minimum.

(-) Julian v-hr. Fer at Atera

Trzeba, nie trzeba. IMO warto. 1) mieszkańcy poczują dodatkową odpowiedzialność za kraj, 2) umożliwimy sobie działanie bez ryzyka nagłego wydrenowania naszych zasobów.

Nie jest moim celem zbieranie kasy na "nie wiadomo co i później". Jeśli taka sytuacja będzie to obniżymy podatki, ale jakieś IMO być powinny. A kasa musi krążyć.

Zauważę, że obecnie dla aktywnych mieszkańców, podatki centralne to ok. 2.9% miesięcznie, wiec nasz podatek, w wariancie minium, jest 3 krotnie niższy.
User avatar
Tytus
Posts: 1335
Joined: 24 Feb 2013, o 18:44
Gadu-Gadu: 2422117

Re: [Konsultacja Resortu Skarbu] Podatki prowincjonalne

Post by Tytus »

Generalnie zawsze jestem zwolennikiem zabierania moich pieniędzy na użyteczniejsze cele, więc projekt popieram. Co do wariantu, to opowiadam się za tym, który przyniesie najwięcej zysków prowincji
(—) adm. Tytus markiz Aureliusz-Chojnacki
Szef Sztabu KSZ
Ostatni Premier Gellonii i Starosarmacji
User avatar
piwniczak
Posts: 5595
Joined: 13 Oct 2008, o 18:01
Gadu-Gadu: 1872511
Location: Czarnolas

Re: [Konsultacja Resortu Skarbu] Podatki prowincjonalne

Post by piwniczak »

Nie wiem czy to nie jest przekombinowane. Wszystko brzmi fajnie na papierze, ale koniec końców ktoś to musi wykonać. Robert pójdzie na urlop czy stwierdzi, że chce się poudzielać na innym polu i Sclavinia.
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Image
User avatar
Cudzoziemiec 1
Posts: 8782
Joined: 3 Oct 2013, o 13:19

Re: [Konsultacja Resortu Skarbu] Podatki prowincjonalne

Post by Cudzoziemiec 1 »

christosza wrote:Nie wiem czy to nie jest przekombinowane. Wszystko brzmi fajnie na papierze, ale koniec końców ktoś to musi wykonać. Robert pójdzie na urlop czy stwierdzi, że chce się poudzielać na innym polu i Sclavinia.

Hm, podatki prowincjonalne, jak wiesz, są niestety tylko panelem IPN, i to bez automatyzmu jakiegokolwiek. Pytanie jest, czy bazując na uprawnieniach nadanych na ID, możliwe jest skonstruowanie mechanizmu uniezależniającego nas od... urlopów i innych pól aktywności? :)

Bo Krzysiek masz rację, może nie tyle przekombinowane (bo spis kont, osób i instytucji weźmiemy z dostępu otwartego, wyliczenie w excelu podatków to pikuś), ale wredne bo czasochłonne (ok. 100 przelewów robionych ręcznie!). Jak to się da obejść to super opcja. Chyba, że są inne mechanizmy, jakieś np. automaty, które pobierałyby przelew automatycznie w zadanej wysokości salda w ostatnim/pierwszym dniu miesiąca dla zadanej grupy ID.

Każde rozwiązanie jest dobre. Od razu dodam, że podatki z tantiem i żarełka nie dadzą nam takiej kasy.
User avatar
Orjon
Posts: 1248
Joined: 19 Feb 2015, o 14:01
Gadu-Gadu: 52656478
Location: Czarnolas
Contact:

Re: [Konsultacja Resortu Skarbu] Podatki prowincjonalne

Post by Orjon »

No cóż, podatki jakieś trzeba wprowadzić.
Sądzę, że wyjściem najlepszym byłby podatek 1,5%, niezależnie od tego, czy osoby są aktywne, czy nie.
ImageImageImage
Image
AF972. Archiwizuję stare rzeczy w ramach Galerii von Thorn - i podobno nawet dobrze to robię.
User avatar
Cudzoziemiec 1
Posts: 8782
Joined: 3 Oct 2013, o 13:19

Re: [Konsultacja Resortu Skarbu] Podatki prowincjonalne

Post by Cudzoziemiec 1 »

Orjon wrote:No cóż, podatki jakieś trzeba wprowadzić.
Sądzę, że wyjściem najlepszym byłby podatek 1,5%, niezależnie od tego, czy osoby są aktywne, czy nie.

Czyli jakieś 110-120k miesięcznie. To zapewne pozwoliłoby na wypracowanie jakiejś górki finansowej, a więc pozwoliło na zwiększenie pensji i dotacji dla TD.
User avatar
Laurẽt
Posts: 6977
Joined: 13 Aug 2014, o 22:40
Gadu-Gadu: 0
Location: Gidena
Contact:

Re: [Konsultacja Resortu Skarbu] Podatki prowincjonalne

Post by Laurẽt »

Orjon wrote:No cóż, podatki jakieś trzeba wprowadzić.
Sądzę, że wyjściem najlepszym byłby podatek 1,5%, niezależnie od tego, czy osoby są aktywne, czy nie.

Również uważam, że wprowadzenie podatków jest nieuniknione, bo wy wydać liberty np. na pensje, dofinansowania itp. to skądś trzeba je pozyskać.

(-) Laurencjusz MaHi at Atrera
User avatar
Cudzoziemiec 1
Posts: 8782
Joined: 3 Oct 2013, o 13:19

Re: [Konsultacja Resortu Skarbu] Podatki prowincjonalne

Post by Cudzoziemiec 1 »

Zauważam raczej powszechną zgodę na wprowadzenie podatków. Oczywiście w głowie mam cały czas zastrzeżenia techniczne złożone przez Diuka Czuguł-Chana, myślę, że skoro nigdzie się nie wybieram możemy spokojnie pracować nad ich zaspokojeniem jak już rozwiązanie zacznie funkcjonować. Warto zatem zdecydować się nad tym jaką wysokość podatków wprowadzimy.

Na tę okoliczność zapraszam do oddania głosu w tym miejscu, w sondzie, co pozwoli nam na uniknięcie podejmowania decyzji przez wraże siły z nieżywych prowincji. Na czas tego głosowania uprawnienia do głosowania w Sejmiku nadałem wszystkim obywatelom prowincji. Serdecznie zapraszam do głosowania.

GŁOSUJ TU
Locked

Return to “Rada Konsultacyjna”