Relacje pomiędzy STS a Partią

Obywatele mogą kierować swe zapytania i wnioski (nawet skargi!) do Postępowych Władz
User avatar
KJAF
Posts: 3251
Joined: 12 Dec 2014, o 12:34
Gadu-Gadu: 0
Location: Márivar

Relacje pomiędzy STS a Partią

Post by KJAF »

Naszło mnie kilka pytać do władz STSu, zapraszam więc na moje gorzkie żale.

Czy Partia Monarchofaszystowska jest oficjalnym organem STSu? W ustawach jest mowa o Sejmiku czy Radzie Koronnej, w nazwie działów jest już samowolka. Czy wobec tego Partia i Starosmarmacja jest powiązana w sposób ścisły?

Po prostu to już trochę nudne się robi, wszędzie nawiązywania do ustroju komunistycznego i jego realiów. W każdej mikronacji jest partia komunistyczna czy też nawiązująca do niej, jest Wandystan, gdzie indziej znowu "Trud", w STSie Komitety Centralne i Trybuna Diuków.

Już nawet nie chodzi o wrodzoną niechęć do komunizmu. O ile coś jest stosowane z umiarem, to nawet ciekawie i śmieszne. Ale jak już któryś raz widzę powitanie "Towarzyszki i Towarzysze!" to mnie taka mała kurwica bierze. Mało tutaj oryginalności, takie zabiegi to chyba standard w mikronacjach.

Jestem monarchofaszystą, chętnie udzielałbym się w Trybunie Diuków i działał w Partii. Sęk w tym, że takie mieszanie narracji średnio wychodzi. Z jednej strony przedstawianie Starosarmacji w świetle starych legend, nastrojowy styl pisania praw prowincji, lekkie nawiązania do takiej szlacheckiej Polski, tło na FC w tym temacie, nazwy do tego nawiązujące jak Rada Koronna, Sejmik, Namiestnik, kiedyś Gildie, teraz próba tworzenia Bractwa czy Zakonu.

Z drugiej strony Dom Partii, Komitety Centralne, Trybuny Diuków, nazwa nawiązująca do PZPR, parodiowanie stylu wypowiedzi z PRL, hasła propagandowe w tym samym stylu na stronie prowincji.

Jest Kowen Czarownic, Wiedunów i Szeptunów, a obok Budowniczowie Kraju, Przodownicy Pracy, Akord mają na drugie imię.

IMO jedno do drugiego pasuje raczej średnio, a do tego jest mało oryginalne i już nudne. Kolejna kalka komuny w mikronacjach.

W żaden sposób nie protestuję czy nie chcę zmieniać profilu Partii. Nie wiem jaki jest stan faktyczny, stąd pytam, czy jedno z drugim musi być sprzężone, czy może raczej niech działa obok siebie. Niechże dział Rady Koronnej nazywa się po prostu Rada Koronna, władze prowincji niech będą jej władzami a nie Komitetem Centralnym i tak dalej.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby faktycznie partia rządziła STSem, żeby Namiestnik był Przewodniczącym KC etc.

W związku z tym dwa pytania:

1) Czy STS = Partia i vice versa?
2) Jeżeli nie, to może nie mieszajmy jednego z drugim? Jeżeli jednak tak, to jak napisałem wyżej, papugowanie i któreś już z kolei nawiązywanie do socjalizmu robi się najzwyczajniej w świecie nudne.
User avatar
Orjon
Posts: 1248
Joined: 19 Feb 2015, o 14:01
Gadu-Gadu: 52656478
Location: Czarnolas
Contact:

Re: Relacje pomiędzy STS a Partią

Post by Orjon »

I to jest kwestia dyskusyjna.
Kiedy powstawała SZPM, nie było mnie w STS, w SZPM nic nawet nie robię, bo do niej nie należę, więc na pierwsze pytanie odpowiedziałbym NIE, i Partia mogłaby działać oddzielnie. Ale, żeby nie było, że robię to autorytarnie... JO Henryku, można prosić tutaj też o odpowiedź? Jaki był tego zarys?
ImageImageImage
Image
AF972. Archiwizuję stare rzeczy w ramach Galerii von Thorn - i podobno nawet dobrze to robię.
User avatar
leszcz
Posts: 2304
Joined: 2 Sep 2008, o 18:28
Location: Czarnolas

Re: Relacje pomiędzy STS a Partią

Post by leszcz »

to na początek uporządkujmy sprawy.

zapraszam najsamwprzód do zapoznania się z dwoma tekstami:

1) http://fc.sarmacja.org/viewtopic.php?p=216569#p216569
2) http://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/8790

Gdy Umiłowany Namiestnik sobie te teksty przypomni, a Poważany Pan przeczyta, zapraszam do dalszej dyskusji:)

I jeszcze dwie luźne uwagorefleksje.

Nieco bawi mnie, ale i przy tym martwi, wynikające zapewne z klimatu realowego uczulenie na wszystko, co na lewo od centrum. Jasne, że komunizm był zły, że to ustrój totalitarny i zbrodniczy, ale dlaczego odniesienia na prawo nie sprawiają generalnie takich problemów? I nie mówię, że mają sprawiać, jesteśmy w mikronacjach, bawimy się konwencjami i póki poruszamy się w szerokich ramach dobrego smaku i prawa, proponuję wyjąć kije z odbytów. Tak, takie wyjmowanie kija może boleć. Ale później jaka ulga!

Generalnie cała maskarada z łączeniem monarchofaszyzmu i jakichś zapożyczeń z ustroju komunistycznego ma mieć charakter prześmiewczy, o czym wcześniej nie wspominałem. Bo i nie wiem, czy komukolwiek do śmiechu. Wiele rzeczy u nas może dziwić, Poważany Pan wskazuje na współwystępowanie Kowenów Czarownic, feniksów, kukułów, gellońskich chat i Komitetów Centralnych. Taka jest nasza spuścizna, taka historia. To co, żeby postawić Komitet Centralny, miałem Czarownice na pal nabić, feniksy oskubać, kukuły wypatroszyć, chaty gellońskie spalić? Nie, tego robić nie będę. Wręcz przeciwnie.
Henryk ex-ciast. Leszczyński
User avatar
Cudzoziemiec 1
Posts: 8782
Joined: 3 Oct 2013, o 13:19

Re: Relacje pomiędzy STS a Partią

Post by Cudzoziemiec 1 »

Pytania Drogiego Kolegi są doskonałe, i fajna z tego wyjdzie dyskusja! Nie obrażajmy się jednak i prowadźmy ją z sensem.

Generalnie - dobrze jest określić obecny klimat. To co zostało stworzone dotąd powstało jako samoistny wyrzut w atmosferę, stąd też trochę klimat komuny, rozumianej jako wspólne dzieło. A, że nomenklatura? Nomenklatury nie bolą. Mnie przynajmniej. Czy jest sens robić twardą narrację w kierunku określonym? Nie jest. Im więcej luzu tym więcej funu (w ustroju, co by nie było, elo!).

Warto sobie odpowiedzieć - czym jest dziś monarchofaszyzm, czym jest monarchofaszyzm oświecony. Tu pomocne będą oba teksty zacytowane przez Wspaniałego (ex)Namiestnika Henryka. To też fajny temat do dalszych rozpraw, bo w oświecony monarchofaszyzm jest wpisany nade wszystko nieskrępowany grajdół.

Będę czytał, czasem coś wtrącę, na pytania Konradzie Twoje nie ma jasnej odpowiedzi, bowiem tak - dziś się tak może wydawać, ale nie jest to narzucone na siłę. Po prostu jest, może się zmienić, nie musi się zmieniać. Kwestia woli społecznej.
User avatar
leszcz
Posts: 2304
Joined: 2 Sep 2008, o 18:28
Location: Czarnolas

Re: Relacje pomiędzy STS a Partią

Post by leszcz »

absolutnie nic nie jest narzucone, w linkowanym tekście piszę, że to szkielet, który sami mamy wypełniać treścią. probem chyba w tym, że opornie to wypełnianie idzie i szkielet wciąż widać. szansą była fuzja ze sclavinią, ale nie wyszło. więc działajmy, zmieniajmy, kreujmy!

a to, że namiestnik nie jest członkiem SZPM, to moim zdaniem skandal. nie wiem, jak do tego doszło...
Henryk ex-ciast. Leszczyński
User avatar
KJAF
Posts: 3251
Joined: 12 Dec 2014, o 12:34
Gadu-Gadu: 0
Location: Márivar

Re: Relacje pomiędzy STS a Partią

Post by KJAF »

Ten artykuł w TD czytałem.

I napiszę jeszcze raz, dla zrozumienia — moje obiekcje nie odnoszą się do samego skrętu w czerwoną narrację. Po prostu zwracam uwagę, że to już jest wyświechtany pomysł i z tego powodu nudny.

Co rusz można się potknąć w mikronacjach o takie komuno-żarty i drwiny z komunizmu przez jego parodiowanie. I w tej sytuacji, na pytanie "co zrobić ze Starosarmacją?", pada odpowiedź, że może... sparodiować komunizm?

Towarzyszy, mandragorów, postępowych władz, rządów ludowych to już jest wszędzie na pęczki. Nie chodzi o jakieś osobiste sympatie z reala, po prostu zwracam uwagę na wtórność i małą kreatywność.

Gdyby w mikronacjach tak powszechne były odniesienia do przykładowo kapitalizmu, a potem w STS ktoś wpadł na taki sam pomysł, to również bym na to zwrócił uwagę, ot co.

Odpalam stronę Bialenii, na dzień dobry w rotatorze dwa obrazki a la plakaty PRLu, z równie ciekawymi hasłami w tym temacie, stolica Wolnograd etc;
Dreamland — od początku na stronie głównej przoduje "Trud" z wiadomymi treściami i tematyką;
Dalej Zjednoczone Socjalistyczne Królestwo Hirshbergii i Weerlandu - nie trzeba nawet wchodzić głębiej;
Wandystanu nawet nie trzeba wyjaśniać;
dodatkowo praktycznie wszędzie siedzą jacyś Towarzysze, wesoło postulując łączenie się owych person z całego świata.

Brak takich rzeczy występuje chyba tylko w takich krajach, gdzie siłą rzeczy jest to niemożliwe, jak RON lub Rotria.
User avatar
Orjon
Posts: 1248
Joined: 19 Feb 2015, o 14:01
Gadu-Gadu: 52656478
Location: Czarnolas
Contact:

Re: Relacje pomiędzy STS a Partią

Post by Orjon »

Do manifestu zaglądałem, do pierwszego nie. Ale dzięki, zobaczę to jeszcze raz :) Z samą ideą monarchofaszyzmu oświeconego się jak najbardziej zgadzam.
Obecnie nie mam możliwości bardziej się rozpisać, bo jestem w szkole, ale zajmę się tym, co tu wykazano, pod wieczór.

Do SZPM się zapisałem, deklaracja czeka ;)
ImageImageImage
Image
AF972. Archiwizuję stare rzeczy w ramach Galerii von Thorn - i podobno nawet dobrze to robię.
User avatar
leszcz
Posts: 2304
Joined: 2 Sep 2008, o 18:28
Location: Czarnolas

Re: Relacje pomiędzy STS a Partią

Post by leszcz »

deklaracja przyjęta, diuk zapłać!

a co do wątpliwości Poważanego Pana Friedmana. no jasne, być może narracja socjalistyczno-komunistyczna jest wyświechtana. ale jaka wobec tego nie jest wyświechtana? narracje rycersko-arystokratyczne? jest baridas i teutonia. narracje staropolskie? powinniśmy iść w tym kierunku teoretycznie, ale nie widzę szczególnych ciągot. jeśli znajdzie się jakaś świeża, niezużyta, ciekawa narracja, jestem otwarty, a nawet więcej!

na chwilę obecną chciałbym wychodząc może od tego lekkiego wyświechtania stworzyć coś nowego, jak w sclavinii.
Henryk ex-ciast. Leszczyński
User avatar
Cudzoziemiec 1
Posts: 8782
Joined: 3 Oct 2013, o 13:19

Re: Relacje pomiędzy STS a Partią

Post by Cudzoziemiec 1 »

Drogi Konradzie,

ok, zakładając, że i owszem, nie jest to pomysł najszczęśliwszy i gotowi byśmy byli na zmianę to... to co proponujesz? W jaką stronę iść, jaką narrację rozbudowywać?

Podpowiem Ci także jedną rzecz — istnieje możliwość utworzenia w ramach STS Dzielnic. Dzielnice te mogą kreować się wedle dowolnego pomysłu, schematu, zasad, o ile, oczywiście, zasady te nie stoją w sprzeczności z tymi prowincjonalnymi (a raczej stać nie będą bo... bo są mega wielkie luzy). Wyobrażam sobie taką sytuację, że tworzy się Dzielnica, która buduje swą narrację inaczej niż prowincja. Powoli z mozołem się rozwija, przyciąga nowe osoby, coraz śmielej swą narrację akcentuje na szczeblu prowincji, aż w końcu, pewnego dnia, wypiera tę narrację, która obowiązuje obecnie. Oczami wyobraźni widzę jak to się odbywa.

Możliwe? Możliwe. Wesprę i pomogę. Jeśli jednak Dzielnica nie przemawia to zwyczajnie napisz jaki byś widział sznyt u nas :)

Cieplutkie pozdrowienia!
User avatar
KJAF
Posts: 3251
Joined: 12 Dec 2014, o 12:34
Gadu-Gadu: 0
Location: Márivar

Re: Relacje pomiędzy STS a Partią

Post by KJAF »

Przez moje rozwinięcie wypowiedzi na temat wtórności narracji, sam trochę odbiegłem i wprowadziłem w błąd co do moich intencji. Wobec tego, podkreślę na czym mi zależy/zależało, zakładając temat.

Miałem dwa pytania - 1) Czy STS = Partia i vice versa?
Otrzymałem odpowiedź, że nie. Starosarmacja jako prowincja i KC Partii to dwa różne, teoretycznie niezależne twory.

Drugie pytanie - 2) Jeżeli nie [tj. jeżeli STS =/= Partia], to może nie mieszajmy jednego z drugim?

I tak naprawdę na to chciałbym zwrócić uwagę. Obecny stan rzeczy wprowadza w błąd. Kiedy po przerwie wróciłem do Sarmacji i do prowincji, sam mogłem się o tym przekonać. Mieliśmy do tej pory Namiestnika, który — bo wszystko na to wskazywało — jest członkiem partii, podczas kiedy nie był nawet do niej zapisany. Jedynym organem wykonawczym prowincji jaki widziałem, to Komitet Centralny. Na samej górze manifesty partyjne etc.

Nie chcę wywracać niczego do górny nogami. Mało tego, myślę, że nie mam nawet takiego prawa. Podczas mojej nieobecności sami wszystko ogarnialiście i poświęcaliście swój czas, kiedy ja nie dołożyłem nawet cegiełki. Nie jestem godzien czegoś kwestionować i najzwyczajniej w świecie się przypie***lać nie proponując alternatywy. I wcale robić tego nie chcę. Co więcej, skoro nikt nie miał nic przeciwko i się to Wam podoba, to również odosobnione zdanie nie powinno wpływać na zmiany w prowincji. Nie mam zamiaru w tej materii się przypierniczać.

Stąd moje dwa pytania, nie pretensje i plucie się bez powodu, po prostu zwykłe pytanie z prośbą o przedstawienie stanu faktycznego. Na jedno otrzymałem odpowiedź, drugie ponowię. Jeżeli bycie członkiem partii i obywatelem prowincji, piastowanie funkcji samorządowych i partyjnych i władza organów partyjnych i samorządowych nie jest równoznaczna ale niezależna, to może warto tak właśnie urządzić podforum STSu? Bo jak pisałem, obecnie są pomyłki. Tzn. kto ma wiedzieć ten wie, kto w tym nie siedzi, może się pogubić. Wiem to z własnego doświadczenia — stąd musiałem zakładać ten temat.

Czy wobec tego można dostosować FC do rzeczywistości prawnej? Czy "KC SZPM" może być Radą Koronną? Tak samo dostosować opisy pozostałych działów?

Do reszty się nie przyczepiam.
Locked

Return to “Rada Konsultacyjna”