przygotowawczego PG Ds 05.2019

Januszek von Hippogriff-Pałasz
w miejscu
oskarżyciela publicznego
Na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 11 grudnia 2011 roku o prefektach (Dz. P. poz. 4993) i art. 11 § 1 ustawy z dnia 4 lutego 2017 roku — Kodeks postępowania przed Trybunałem Koronnym oskarżam Filipa von Sarma (AG939), zamieszkałego w Książęcym Mieście Grodzisku, karanego, działającego w warunkach recydywy o to, że: od 4 do 10 lipca 2019 roku, w trakcie odbywania kary więzienia, zamieścił w działach „Sztab Główny” oraz „Ćwiczenia” znajdujących się na Forum Centralnym pięć wypowiedzi, tj. o czyn z art. 40 ust. 1 pkt 8 k.s. w zw. z art. 36 ust. 6 k.s. Oskarżyciel wnosi o wymierzenie kary banicji.
11 czerwca 2019 roku Prefekt Generalny wszczął z urzędu postępowanie przygotowawcze przeciwko Filpowi von Sarmowi podejrzanemu o naruszenie lub omijanie zakazów wynikających z kary więzienia, w szczególności zamieszczanie wypowiedzi w miejscu publicznym za pośrednictwem osoby trzeciej, tj. czyn z art. 40 ust. 1 pkt 8 k.s.
W toku postępowania zabezpieczono posty zamieszczone przez oskarżonego w niejawnym dziale „Sztab Główny” oraz w jawnym dziale „Ćwiczenia” znajdującym się na Forum Centralnym w okresie od 4 do 10 lipca 2019 roku (dowody nr 1, 2, 3, 4, 5). Z rejestrów prowadzonych w Prefekturze Generalnej wynika, że oskarżony od 3 do 10 lipca (godziny ok. 19.00) odbywał karę więzienia zasądzoną przez Trybunał Koronny w sprawie o sygnaturze TK 10/19, na dowód czego zamieszczam wyrok Trybunału Koronnego oraz wyciąg z repertorium.
Przepisy art. 29 k.s. wyraźnie wskazują, że odbywający karę więzienia nie może wypowiadać się poza więzieniem ani korzystać z systemu informatycznego Księstwa Sarmacji. Należy stwierdzić, że dział niejawny stanowi integralną Forum Centralnego, które wchodzi w skład państwowego systemu informatycznego, a zatem oskarżony popełnił przestępstwo stypizowane w art. 40 ust. 1 pkt 8 k.s. Zamieszczał on również posty w ogólnodostępnym miejscu. Możliwość zamieszczenia jakichkolwiek wypowiedzi przez Filipa von Sarma, mimo że odbywał karę więzienia, wynikała zapewne z niedoskonałości technicznej. Oskarżony skorzystał z pewnej luki, więc ominął zakaz wynikający z kary więzienia.
Oskarżony był świadomy, że odbywanie kary więzienia wiąże się z niemożnością publikowania wypowiedzi poza działem Więzienia Książęcego, o czym świadczą jego wypowiedzi: „Informuję, iż jestem w więzieniu i mam ograniczoną możliwość rozmów na FC [...]” (post z 8 lipca, godz. 14.02) oraz „[N]ie mogę przez PK pisać, tylko odczytywać, bo więzienie [...]” (post z 10 lipca, godz. 9.53). Co więcej, Filip von Sarm, niedługo po zwolnieniu z więzienia, pochwalił się na sarmackim kanale Discord, że popełnił przestępstwo: „Wiesz co jest najlepsze? Podczas kary mogłem pisać w dziale Sztab główny KSZ” (pisownia oryginalna, dowód nr 7).
Oskarżony wciąż, mimo poprzedniego skazania, lekceważy porządek prawny. Kara więzienia to gatunkowo jedna z najcięższych kar, którą przewiduje Kodeks Sprawiedliwości. Jej izolacyjny charakter ma na celu uświadomić sprawcy, że popełnił błąd oraz dać mu czas na przemyślenia. O negatywnym podejściu do obowiązującego prawa Filipa von Sarma świadczy również wypowiedź zamieszczona na platformie Ćwirek: „Ktoś mnie podkablował do PG (albo PG zauważyła) że pisałem na forum podczas kary” (Ćwirek nr 27039, dowód nr 6).
3 lipca 2019 roku Filip von Sarm został skazany wyrokiem Trybunału Koronnego w sprawie o sygnaturze TK 10/19 za przestępstwo z art. 40 ust. 1 pkt 12 k.s. na karę tygodnia więzienia oraz karę dodatkową czterech tygodni zakazu sprawowania funkcji publicznych. Jego czyn zagrożony był karą więzienia do sześciu miesięcy lub karą banicji. Oskarżony popełnił zatem czyn objęty niniejszym aktem oskarżenia w warunkach recydywy, bowiem stosownie do art. 36 ust. 1 popełnia czyn zabroniony w warunkach recydywy, kto będąc uprzednio skazanym, ponownie popełnia czyn zabroniony zagrożony taką samą karą lub karą łagodniejszą. Czyn zabroniony naruszenia lub omijania zakazów wynikających z kary więzienia również jest zagrożony karą więzienia do sześciu miesięcy lub karą banicji, zatem występują ustawowe przesłanki recydywy. Uwzględniając nadzwyczajne obostrzenie kary, które wynika z art. 36 ust. 6 k.s., Prefekt Generalny wnosi o wymierzenie oskarżonemu kary banicji.
(1) Zrzut ekranu z działu „Sztab Główny”
(2) Zrzut ekranu z działu „Sztab Główny”
(3) Zrzut ekranu z działu „Sztab Główny”
(4) Zrzut ekranu z działu „Ćwiczenia”
(5) Zrzut ekranu z działu „Ćwiczenia”
(6) Zrzut ekranu z platformy Ćwirek
(7) Zrzut ekranu z sarmackiego kanału Discord
(8) Wyrok Trybunału Koronnego (TK 10/19)
(9) Wyciąg z repertorium „Ds”
