Trybunał Koronny w składzie
- MTK Andrzej Fryderyk – przewodniczący
rozpoznawszy sprawę karną o sygnaturze K 6/20 wszczętą na wniosek oskarżyciela prywatnego - Joanny Izabeli (AG472) przeciwko Crisowi Menago (AH107) oskarżony o czyn z art. 43. ust. 1 p. 3. Ustawy Sejmu nr 115 — Kodeksu Sprawiedliwości z dnia 26 października 2010 roku (Dz. P. poz. 5833 z późn. zm., dalej k.s.) tj. iż oskarżony pomawiał poszkodowaną o takie postępowanie, które mogą ją narazić na utratę zaufania potrzebnego do pełnienia funkcji Prefekta Generalnego.
- Uznaje oskarżonego Crisowi Menago (AH107) winnego zarzuconego mu czynu opisanego w art. 43. ust. 1 p. 3. k.s.,
- Wymierza oskarżonemu Crisowi Menago (AH107) karę tygodnia więzienia,
- Warunkowo zawiesza wykonanie kary na okres miesiąca,
- Nakłada karę dodatkową grzywny o wysokości 10000 lt na rzecz korony.
Poszkodowana zarzuciła oskarżonemu przestępstwo pomówienia, które miało odbyć się na publicznym kanale Discord, przedstawiając zapis graficzny rozmowy z oskarżonym. Dla uzasadnienia nieprawdziwości słów oskarżonego, które miałyby sugerować, jakoby poszkodowana miała świadomość o przestępstwach i nie podejmowała w związku z nimi działań, poszkodowana przedstawiła korespondencje urzędową z oskarżonym.
Poszkodowana wykazała, że zwracała uwagę oskarżonemu, iż jego słowa uznaje za pomówienie i domaga się w związku z tym przeprosin.
Oskarżony stwierdził, iż poszkodowana jest zdenerwowana, a jego celem nie było pomówienie jej. Rozmowa, którą odbył z poszkodowaną określił jako „zwykła, choć trochę nerwowa dyskusja”.
Poszkodowana podtrzymała swoje wcześniejsze słowa, dodając, że nie było to pierwsze pomówienie, jakie oskarżony wobec niej wystosował.
Trybunał zezwolił na swobodną wymianę stanowisk, z której strony jednak nie skorzystały.
Trybunał zważył co następuje.
Po analizie zapisu rozmów poszkodowanej z oskarżonym, Trybunał dopatrzył się pomówienia wobec poszkodowanej w słowach „a wiec jesli kilka osob tak robi czy tez zrobilo (plagiat - dopisek TK) przymknela Pani na to oko dla dobra narracji (…)” (pisownia oryginalna). Poszkodowana uzasadniła w sposób wystarczający, iż w żadnym przypadku nie są to jej słowa, a oskarżony w żaden sposób nie udowodnił że stan faktyczny wygląda inaczej.
Jako że przestępstwo miało miejsce na kanale Discord i odbyło się podczas rozmowy na żywo, Trybunał uznał iż jest mniej szkodliwe społecznie, niż jakby pomówienie miało się odbyć za pomocą innego medium. Jednakże poszkodowana wykazała, iż nie był to odosobniony przypadek, a oskarżony nie wyraził żadnej refleksji, nawet mimo tego, że poszkodowana wprost namawiała do polubownego rozwiązania sporu.
Trybunał zwrócił również uwagę na fakt, iż oskarżony zdawał się wypowiadać swoje słowa wobec niezgody z decyzją poszkodowanej jako Prefekta Generalnego, jednakże nie skorzystał z żadnego środka odwoławczego wobec tej decyzji.
Wobec tego, że wina oskarżonego jest bezsprzeczna, nałożono karę adekwatną do okoliczności czynu, tj. tydzień pozbawienia wolności, jednakże w związku z okolicznościami, w jakich czyn został popełniony, zdecydowano się tę karę warunkowo zawiesić na okres jednego miesiąca. Wobec tego, iż nie był to odosobnione działanie oskarżonego, zdecydowano się nałożyć karę dodatkową grzywny.
Z uwagi na powyższe orzeczono jak w sentencji.
Stronom przysługuje możliwość złożenia apelacji w terminie 7 dni od wydania orzeczenia.