Podstawy taktyczne żołnierza na polu walki

Moderator: Książęca Żandarmeria Wojskowa

Awatar użytkownika
Simon Liberi
Posty: 1645
Rejestracja: 11 cze 2009, o 12:32
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Grodzisk

Podstawy taktyczne żołnierza na polu walki

Post autor: Simon Liberi » 20 sty 2013, o 23:01

Szeregowy na polu walki


Jako żołnierz odgrywasz fundamentalną rolę naszej siły bitewnej. Umiejętności, które będziesz mieć szansę zademonstrować są kluczowym czynnikiem dla przetrwania Twojego, Twojej Sekcji Ogniowej, Twojej Drużyny a w końcu całego Plutonu. Każda osoba odgrywa swoją rolę w większym obrazie bitwy, a cała operacja jest tak silna, jak silne jest jej najsłabsze ogniwo. Naszym celem jest sprawienie, by te najsłabsze ogniwa stały się doświadczonymi żołnierzami.

By tego dokonać, każdy rekrut przede wszystkim musi zapoznać się ze swoją rolą jako podstawowego żołnierza. Być może jako swą karierę wybrałeś latanie samolotami, śmigłowcami tudzież prowadzenie czołgów, lecz zanim do tego przejdziesz, ważne jest byś zbudował silne fundamenty w umiejętnościach zwyczajnego szeregowego.

Obrazek


Sekcje Ogniowe


O Sekcjach Ogniowych i Twojej w nich roli


Sekcje ogniowe są podstawowym elementem bitewnym struktury naszego plutonu. Dowiesz się o nich więcej w innym wątku - na tę chwilę postaramy się przedstawić ich podstawe założenia.

Każda Sekcja Ogniowa składa się z czterech żołnierzy - dowódcy i trzech podwładnych. Jako nowy żołnierz będziesz odgrwać rolę strzelca w jednej z takich sekcji. Jako szeregowy, będziesz pod dowództwem jednego z naszych doświadczonych podoficerów, odgrywającego rolę dowódcy Sekcji Ogniowej. On z kolei będzie pod dowództwem Dowódcy Drużyny, który odpowiada za kierowanie trzema różnymi Sekcjami Ogniowymi składającymi się na jego Drużynę. Podobnie będzie z dowódcą drużyny, który będzie pod dowództwem Dowódcy Plutonu, który zarządza drużynami tworzącymi jego Pluton.

Praca w zespole

Kluczowym aspektem naszych plutonów jest ścisła współpraca drużyn - pojedyńczy żołnierz nie jest ani trochę tak przydatny jak grupa czterech żołnierzy pracujących jako spójna jednostka. Sekcje Ogniowe dbają o swoich własnych członków w takim samym stopniu jak i o inne Sekcje Ogniowe. Są oni wierzchołkiem włóczni.

Obrazek


Podstawowe obowiązki członka Sekcji Ogniowej


W celu operacji na najwyższym możliwym poziomie koordynacji, pracy grupowej i efektywności, jest parę rzeczy, o których każdy żołnierz powinien pamiętać. Oczywiście całe to szkolenie jest bardzo ważne, lecz istnieją kluczowe aspekty na najbardziej podstawowym poziomie obowiązków każdego członka sekcji ogniowych, oraz przy okazji, każdego członka drużyny. W celu zachowania spójności i efektywność bitewną, od każdego żołnierza oczekuje się znajomość i wykonywanie kilku podstawowych ról.

Jako członek sekcji ogniowej musisz:
 • Znać swoją drużynę oraz sekcję ogniową. Każda drużyna i sekcja mają swój własny kod wywoławczy. Pamiętaj w której drużynie i sekcji jesteś, a pozwoli Ci to wywołać bądź zatwierdzić i wykonać komendy radiowe odnoszące się do Ciebie. Upewnij się, że potrafisz rozpoznać głos dowódcy Twojej sekcji jak i Twoich kolegów.
 • Słuchaj swojego dowódcy i wykonuj jego polecenia. Dowódcy drużyn i sekcji są o wiele bardziej doświadczonymi żołnierzami niż Ty. Ich rolą jest staranie się utrzymać Cię przy życiu na polu bitwy podczas wypełniania zadań, które zostały przydzielone Twojej drużynie. Słuchaj wskazówek i trzymaj się blisko kolegów.
 • Ćwicz dyscyplinę ognia oraz pamiętaj o Zasadach Użycia Siły. Nie bądź tym, który oddaje Waszą pozycję po mozolnych próbach skrytego podejścia poprzez przypadkowy wystrzał z karabinu bądź otworzenie ognia w kierunku wroga bez pozwolenia przełożonego. Kiedy zacznie być gorąco i utracicie możliwość wprowadzenia elementu niespodzianki, masz zwykle siłą rzeczy pozwolenie na strzelanie we wszystko, co jest zagrożeniem. Do tego czasu zachowaj dobrą dyscyplinę ognia ściśle według zaleceń Twojego dowódcy.
 • Zachowaj odpowiednią odległość. Skupianie się w ścisłej grupce sprawia, że ludzie padają trupem. Zawsze zachowuj kilka metrów odległości pomiędzy Tobą i innymi żołnierzami, jeżeli o tym zapomnisz - granat, rakieta lub seria z karabinu maszynowego zrobi z Was bezkształtną kupę mięcha, a wrogi żołnierz przez długi czas będzie dobrze wspominać Wasze starcie i to jak za jednym zamachem zabił czwórkę żołnierzy - a tego byśmy nie chcieli, prawda?
 • Utrzymuj świadomość sytuacyjną, unikaj wizji tunelowej i wiedz, gdzie są sojusznice jednostki. Wszystko to pomoże uniknąć zaskoczenia obecnością wrogich jednostek, zapobiec przyjacielskiemu ogniowi i da Ci wyobrażenie, na które sektory poświęcić więcej uwagi obserwacyjnej, bazując na tym w jaki sposób drużyna bądź pluton jest zorientowany.
 • Osłaniaj swój sektor. Zabezpieczenie w 360° jest zawsze potrzebne. Oznacza to, że z sekcją składającą się z czterech żołnierzy, każda osoba powinna obserwować/osłaniać inny kierunek. Dobra ochrona oznacza, że twoja sekcja ma mniejsze szanse na zostanie zaskoczoną przez wroga, a przez co ma tendencję do dłuższego przetrwania podczas bitwy. Podczas postoju upewnij się, że ktoś zwraca uwagę na tyły. Jeżeli nikt tego nie robi, zrób to sam - twoja sekcja podziękuje Ci za to później.
  Obrazek
  Osłanianie sektorów na terenie zabudowanym.
  Obrazek
  Osłanianie sektorów na terenie otwartym.
 • Szukaj, zauważaj i melduj o kontakcie z wrogiem. Podczas podawania pozycji wroga, kierunki względne (przód/lewo/tył/prawo) mogą być używane kiedy jednostki sojusznicze przemieszczają się w znanym kierunku i gdy przód/tył/lewo/prawo są znane każdemu. W innym wypadku użyj swojego kompasu i podaj kierunek w stopniach.
 • Znaj swój cel. Nie strzelaj na oślep do wszystkiego co się rusza, skutkuje to zwykle ogniem przyjacielskim i wynikającymi z niego rannymi. Jeżeli masz wątpliwości - nie strzelaj. Spytaj kolegę z sekcji by sprawdził niezidentyfikowany obiekt, co dwie głowy to nie jedna. Sprawdź, czy sojusznicze jednostki nie przemieszczają się gdzieś blisko Ciebie. Jeżeli dalej nie masz pewności, spytaj swojego dowódcę, czy mógłby wywołać pobliskie jednostki bądź swojego przełożonego. Gdy już naciśniesz spust, nie zrobisz niczego by to cofnąć. Nie bądź tym, który strzela do własnych kolegów!
 • Bądź zwięzły w komunikatach. Naucz się, jak komunikować się zwięźle na kanałach by uniknąć ich zapychania gdy są one najbardziej potrzebne.
 • Unikaj przekraczania linii i pasów ognia. Jeżeli musisz przemieścić się obok osoby, zawsze staraj się przejść za nim. Jeżeli musisz przemieścić się przed kimś w sytuacji bitewnej, upewnij się, że wywołasz ich z imienia i powiadomisz ich o swoich zamiarach przecięcia ich linii ognia.
 • Zawsze bądź koleżeński.

Koleżeńska drużyna

Koncept koleżeńskiej drużyny zakłada, że każda osoba ma chociaż jedną osobę, która o niego dba w każdej sytuacji. Oznacza to tyle, że zawsze przemieszczasz się, obserwujesz i walczysz z kolegą u boku. Koleżenkie drużyny bywają standaryzowane w plutonach, sekcje ogniowe jednak mogą postanowić na wymianę par, jeżeli sytuacja tego wymaga.

Jako szeregowy, jesteś najmłodszym żołnierzem w sekcji, a przez to, Twoim kolegą bitewnym jest sam dowódca sekcji ogniowej. Oznacza to, że powinieneś za nim podążać i odgrywać rolę jego "prawej ręki".

Pozostali dwaj członkowie Twojej sekcji to strzelec maszynowy i jego pomocnik. Będą oni zawsze współpracować ze sobą, ponieważ są oni odpowiedzialni za silny ogień.

Jako kolega masz w obowiązku:
 • Być blisko kolegi. Jeżeli on się przemieści - przemieść się i Ty. Razem jesteście o wiele bardziej efektywni niż osobno.
  Obrazek
 • Komunikować się z kolegą. Jeżeli masz coś ważnego do powiedzenia - mów. Jeżeli się przemieszczasz - powiadom, dzięki czemu Twój kolega będzie wiedzieć, że musi Cię osłaniać. Dobra komunikacja sprawia, że wszyscy ze sobą współpracują i zdają sobie sprawę co się z Wami dzieje.
 • Osłaniaj kolegę. Bądź świadom ruchów Twojego kolegi, jego kierunku obserwacji itd. Jeżeli Twój kolega patrzy w jedną stronę, obserwuj drugą. Jeżeli przechodzi przez niebezpieczny teren (np. ulicę), osłaniaj go.
 • Wyciągnij swojego kolegę z walki, jeżeli padnie. Jeżeli zostaniesz ranny, możesz liczyć na swojego kolegę by udzielił Ci pomocy. To działą w obie strony, jeżeli Twój kolega został unieruchomiony, masz obowiązek wyjść przed szereg i wykonać swoją rolę by go ocalić lub zawołać po pomoc kogoś innego, na przykład sanitariusza, by mu pomógł. Może to oznaczać konieczność wyciągania go z niebezpiecznej strefy, noszenie go do sanitariusza, używanie zasłon dymnych by zakryć jego pozycję, bądź po prostu zabicie kogokolwiek, kto próbował go zabić. Pamiętaj, że nie pomożesz mu będąc martwym - jeżeli sytuacja taktyczna nie pozwala Ci na niezwłoczną pomoc, twoim zdaniem jest sprawienie, by sytuacja była bardziej odpowiednia - zwykle osiągniesz to, przez zabijanie wrogów, lub skoordynowanie z innymi by pomogli Ci zabić lub przycisnąć wroga.

  Jeżeli Twój kolega zostanie postrzelony musisz dokonać szybkiej oceny sytuacji, tego czy jest martwy czy ranny, I czy sytuacja pozwala na to, by bezpiecznie zaciągnąć go w osłonione miejsce. Martwy kolega może poczekać, podczas gdy ranny może potrzebować niezwłocznej opieki medycznej i Twoje działania mogą być decydującym czynnikiem pomiędzy jego życiem a śmiercią.

  Jeżeli Twój kolega pada, zawołaj po inną parę z sekcji i poleć im zapewnić Ci osłonę, podczas gdy Ty zaciągniesz go w bezpieczne miejsce. Kiedy już tego dokonasz, zawołaj po drużynowego sanitariusza i upewnij się, że Twojemu koledze zapewniana jest opieka medyczna. W zależności od sytuacji taktycznej, możesz chcieć zostać by zapewnić ochronę dla medyka, lub wycofać się do sekcji i kontynuować walkę.

  Obrazek
  Twój kolega będzie tam, gdzie to najkonieczniejsze.
Postępowanie według tych wskazówek jest kluczowym czynnikiem na drodze do sukcesu w bitwie. Naucz się nich, znaj je i upewnij się, że potwarzasz je od czasu do czasu.
Markiz Simon Peter Liberi h. Omerta
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Zablokowany

Wróć do „Szkolenie Unitarne”