Dyskusja ogólna nad Konstytucją

Awatar użytkownika
RCA

Re: Dyskusja ogólna nad Konstytucją

Post autor: RCA » 24 wrz 2017, o 10:47

Hugo pisze:Co do nazwy, to nie jestem pewien czy potrzebujemy w niej przymiotników ;)
Dlatego w oryginalnej mojej propozycji napisałem słowo Wielkie w nawiasie ;) Niemniej Królestwo Sarmacji brzmi nader dobrze. To wielkie to też trochę parafraza od "Świętego Cesarstwa Rzymskiego..." :)
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Awatar użytkownika
Vladimir
Gadu-Gadu: 12360609

Post autor: Vladimir » 24 wrz 2017, o 10:53

Hugo pisze:
Zombiakov pisze:3. Konstytucja mogłaby zagwarantować to co zlikwidował elitarny Sejm - miejsce w sejmie dla ludzi spoza układów. I to nie 1 a więcej.
No cóż, to był mój pomysł. Jednak od dawna go kontestowano. I tak utrzymał się długo po naporem krytyki "zewsząd".
Możemy też rozważyć rotacyjny skład sejmu.
Hugo pisze:
Zombiakov pisze:4. Konstytucja teoretycznie mogłaby przywrócić istnienie Księstwa. Tylko, że ono już niemal nie istnieje i jest zakładnikiem różnych krain składowych więc jest to nierealne.
Obecnie wydaje się wygrywać pogląd o potrzebie decentralizacji Sarmacji, więc z pewnością też jest to głos ważny, nie tylko dla konstytucji, ustroju Księstwa. Z pewnością to kolejny temat do szerokiej, i na pewno "gorącej" dyskusji.
Mi się marzy federacja na wzór Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Na czele stoi głowa państwa, wybierana przez grono elektorów (namiestnicy prowincji) lub przez ogół obywateli (wolna elekcja). Możemy też rozważyć naznaczanie następcy tronu, który byłby akceptowany w referendum. Prowincje, na wzór krajów I Rzeszy, mogłyby cieszyć się szeroką autonomią, ale to zapewne temat na dyskusję w innym wątku.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
diuk Abvienolheimu, wicehrabia Tselebormu

Awatar użytkownika
Patryk Vindsor

Post autor: Patryk Vindsor » 24 wrz 2017, o 13:16

Kilka spraw które uważam można potencjalnie poprawić:

1) System gospodarki którego brak.
2) Bogacenie się bez sensu.

Ad.1
Gospodarka to moim zdaniem jedna z najważniejszych spaw w v-państwie. Istnienie przedsiębiorstw w różnych gałęziach daje niesamowite możliwości rozwoju i działania.

Ad.2
Przykładowe formy zarobkowania to: karczma, zyski z artykułów, pensje za pełnione funkcje itd. Tylko co z tego że można szybko zapełnić konto bankowe? Otóż tak wiele z tego nie wynika. Tak naprawdę możliwości sensownego wydania pieniędzy jest niewiele. Każdy powie że można kupować znaczki, żywić się w kantynie, loterie itd. Ale to za mało. Bez systemu gospodarki ciężko dobrze ulokować kasę. Nie ma przykładowo możliwości zakupu działek.
Patryk Vindsor

Obrazek

Awatar użytkownika
RCA

Post autor: RCA » 24 wrz 2017, o 13:29

Patryk Vindsor pisze:Gospodarka to moim zdaniem jedna z najważniejszych spaw w v-państwie. Istnienie przedsiębiorstw w różnych gałęziach daje niesamowite możliwości rozwoju i działania.
Patryk problemem Sarmacji nie jest to, że nie ma gospodarki, ale to, że nie ma komu jej stworzyć. Pojawiają się różne do tego podejścia, brakuje efektu. To nie jest niczyja wina. Tak długo jak bawimy się w grę a angażujemy do tego realne umiejętności, które w innej sytuacji opłacają nam mieszkanie/jedzenie/studia to nie będzie poświęcania czasu dla KS. Tu powinniśmy szukać rozwiązania. To nie jest problem konstytucyjny. A o Konstytucji mówimy ;)
Patryk Vindsor pisze:Przykładowe formy zarobkowania to: karczma, zyski z artykułów, pensje za pełnione funkcje itd. Tylko co z tego że można szybko zapełnić konto bankowe? Otóż tak wiele z tego nie wynika. Tak naprawdę możliwości sensownego wydania pieniędzy jest niewiele. Każdy powie że można kupować znaczki, żywić się w kantynie, loterie itd. Ale to za mało. Bez systemu gospodarki ciężko dobrze ulokować kasę. Nie ma przykładowo możliwości zakupu działek.
To co piszesz to prawda. Sam jestem zwolennikiem takiego systemu. Kiedyś tak to działało. Dziś jednak jak wyżej.
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn

Awatar użytkownika
Patryk Vindsor

Post autor: Patryk Vindsor » 24 wrz 2017, o 14:13

RCA pisze:Patryk problemem Sarmacji nie jest to, że nie ma gospodarki, ale to, że nie ma komu jej stworzyć. Pojawiają się różne do tego podejścia, brakuje efektu. To nie jest niczyja wina. Tak długo jak bawimy się w grę a angażujemy do tego realne umiejętności, które w innej sytuacji opłacają nam mieszkanie/jedzenie/studia to nie będzie poświęcania czasu dla KS. Tu powinniśmy szukać rozwiązania. To nie jest problem konstytucyjny. A o Konstytucji mówimy ;)
Zgadza się, nie jest to problem konsytuacji. Ale można wydać odpowiednie rozporządzenia dążące do stworzenia takiego systemu. Zyriusz pokazuje że da się to zrobić małymi nakładami pracy. Wiadomo że ten system odbiega od rozbudowanego projektu ale lepsze to niż nic.
Patryk Vindsor

Obrazek

Awatar użytkownika
anglov

Post autor: anglov » 24 wrz 2017, o 14:15

Jaki KONKRETNY powód, lub jaka idea przyświeca, rozpoczęciu tej debaty?

Proszę mnie nie odsyłać do artykułu.
Andrzej Fryderyk
Z woli elektorów król Teutonii zjednoczonej w Rzeczypospolitej Sarmackiej, wielki książę Awii, książę Slavii i Enderasji, książę Sangrii, palatyn Weyr-Benden, hrabia Loardii, lord protektor Nowej Teutonii, pan Srebrnego Rogu i Złotego Grodu, władca wszystkich teutońskich wysp etc. etc.
Obrazek

Awatar użytkownika
RCA

Post autor: RCA » 24 wrz 2017, o 14:29

anglov pisze:Jaki KONKRETNY powód, lub jaka idea przyświeca, rozpoczęciu tej debaty?
Powiem jak ja rozumiem ów konkretny powód.
  1. bo panuje w Sarmacji marazm i bezideowość;
  2. bo pojawiało się, na przestrzeni czasu, wiele sugestii, że taka zmiana by się przydała;
  3. bo warto dyskutować o ideach;
  4. bo możemy.
I teraz warto pochylić się nad tym co JKM mówił — dyskusja sama w sobie nie musi kończyć się nową Konstytucją. Może, ale nie musi. Okazja natomiast jest to doskonała do tego by rozruszać towarzystwo.

Czy to coś złego?
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn

Awatar użytkownika
Patryk Vindsor

Post autor: Patryk Vindsor » 24 wrz 2017, o 14:42

RCA pisze:[*]bo panuje w Sarmacji marazm i bezideowość;
To prawda. Dyskusje zamykają się w konkretnych prowincjach. Generalnie wspólnych wydarzeń jest niewiele, coraz mniej i cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem.
RCA pisze:[*]bo warto dyskutować o ideach;
Warto z pewnością. Idea daje cel do którego dążymy. Jak narazie ten cel nie jest jasno określony. Rozmyty np. "dobrze się bawić itp". Potrzeba nam konkretnych celów do których dążymy.
RCA pisze:Okazja natomiast jest to doskonała do tego by rozruszać towarzystwo.
Dokładnie tak, w tym wątku każdy może się wypowiedzieć i powiedzieć "co go boli".
Patryk Vindsor

Obrazek

Awatar użytkownika
anglov

Post autor: anglov » 24 wrz 2017, o 14:49

RCA pisze:Powiem jak ja rozumiem ów konkretny powód.
Dobrze. Choć nie Ciebie pytałem.
RCA pisze:bo panuje w Sarmacji marazm i bezideowość;
Co zmieni więc ta dyskusja? Co przyniesie w tej materii zmiana?
RCA pisze:bo pojawiało się, na przestrzeni czasu, wiele sugestii, że taka zmiana by się przydała;
To nie jest konkretny powód. Bo nie wykazywano konkretnych problemów. I teraz też się ich nie przytacza. Była mowa o niespójności, owszem. To do mnie przemawiałoby, gdyby… Faktycznie to poruszyć. Jednakże czy jest do tego potrzebna zmiana Konstytucji?
RCA pisze:bo warto dyskutować o ideach;
Tak. Warto rozmawiać o ideach. Czy to jest rozmowa ideowa?
RCA pisze:bo możemy.
To jest chyba jeden z najbardziej konkretnych argumentów w tym wyliczeniu.
RCA pisze:I teraz warto pochylić się nad tym co JKM mówił — dyskusja sama w sobie nie musi kończyć się nową Konstytucją. Może, ale nie musi. Okazja natomiast jest to doskonała do tego by rozruszać towarzystwo.
Dziękuję :) Dokładnie to chciałem tym pytaniem wykazać.
Andrzej Fryderyk
Z woli elektorów król Teutonii zjednoczonej w Rzeczypospolitej Sarmackiej, wielki książę Awii, książę Slavii i Enderasji, książę Sangrii, palatyn Weyr-Benden, hrabia Loardii, lord protektor Nowej Teutonii, pan Srebrnego Rogu i Złotego Grodu, władca wszystkich teutońskich wysp etc. etc.
Obrazek

Awatar użytkownika
RCA

Post autor: RCA » 24 wrz 2017, o 14:58

anglov pisze:Dobrze. Choć nie Ciebie pytałem.
Nie sprecyzowałeś kogo pytasz. Napisałeś ogólne pytanie w ogólnym wątku.
anglov pisze:Co zmieni więc ta dyskusja? Co przyniesie w tej materii zmiana?
Ożywienie.
anglov pisze:To nie jest konkretny powód. Bo nie wykazywano konkretnych problemów. I teraz też się ich nie przytacza. Była mowa o niespójności, owszem. To do mnie przemawiałoby, gdyby… Faktycznie to poruszyć. Jednakże czy jest do tego potrzebna zmiana Konstytucji?
Mam wrażenie, że nie zapoznałeś się z artykułem Jego Książęcej Mości, dyskusją pod nim, i działem, który JKM założył. Jeśli się mylę, to być może kwestia doboru przez Ciebie środków erystycznych.
anglov pisze:Tak. Warto rozmawiać o ideach. Czy to jest rozmowa ideowa?
To jest wątek ogólny, w którym, jak JKM napisał, można poruszyć wszelkie tematy okołokonstytucyjne, związane z ustrojem sensu largo.
anglov pisze:To jest chyba jeden z najbardziej konkretnych argumentów w tym wyliczeniu.
Dobre i to.
anglov pisze:Dziękuję :) Dokładnie to chciałem tym pytaniem wykazać.
Nie rozumiem jednego więc... po co wykazywać coś co zostało chyba 3-4 czy nawet 5 razy podkreślone przez samego inicjatora?
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusja o Konstytucji”