Dyskusja nad tym czego potrzebuje Sarmacja

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia
Hugo
Gadu-Gadu: 3081508

Dyskusja nad tym czego potrzebuje Sarmacja

Post by Hugo »

W toku ogólnej dyskusji nad Konstytucją pojawiają się wątki wykraczające poza Ustawę Zasadniczą. Porozmawiajmy i o nich, żeby nikomu nie umknęły, nie zniknęły.
Tomasz Ivo Hugo
Książę Senior, król-senior Baridasu
зхао
Gadu-Gadu: 0

Re: Dyskusja nad tym czego potrzebuje Sarmacja

Post by зхао »

Ja sobie myślałem nad skróceniem kadencji do Sejmu do 2 miesięcy i wprowadzeniu zasady, że bierne prawo wyborcze mają "dobrzy obywatele", co mogłoby rozbudzić aktywność / w wyniku pozostałych przepisów pozbawić Sejm aktywnych posłów po upływie kadencji :lol:.

Zastanawiałem się też nad kwestią lenn. Są sobie i w gruncie rzeczy mają tylko znaczenie tytularne. Można by je rozszerzyć do mini-samorządów, które byłyby dostępne dla Sarmatów posiadających co najmniej tytuł barona/hrabiego i cieszących się dobrą opinią u JKM ( proponowałbym rozróżnienie na tytuły szlacheckie dla lenn które faktycznie istnieją (ich posiadacze są aktywni) i honorowe, które sobie wegetują gdzieś w systemie jako instytucie. Lenna żyjące miałyby swój własny dział na forum i możliwość ustalania swojego prawa. Mogłoby to zaaktywizować Sarmatów, którzy mają małe szanse na zdobycie władzy w samorządach i mają pomysł na wprowadzanie nowych narracji.

Myślałem także nad kwestią rozdrobnienia feudalnego, z obowiązkową dodatkową przysięgą wierności JKM, ale tutaj wolę poczytać najpierw jakieś opinie zanim się rozpiszę.
Prokrustes

Post by Prokrustes »

Co do kadencji - kiedyś bym się kłócił. Zwycięzca miał dużo projektów do zrealizowania i potrzeba było czasu. Teraz po byle jakim konkursie popularności wygrywają ugrupowania bez programu i pomysłu ... więc szybsza rotacja daje większe szanse, że jakimś przypadkiem trafimy na coś ciekawego :D

Co do lenn - są miasta które mają problem z aktywnością, a co dopiero lenna. Gdyby był system gospodarczy który by umożliwiał jakąś rozbudowę swojej prywatnej miejscowości to może nawet zasada "lenno dla każdego" miałaby sens. Nie przeceniałbym, że tłumy Sarmatów czekają w kolejce po miejscowość i chcieliby powymyślać sobie lokalne prawa.
Ale jeżeli faktycznie taka kolejka jest to zapraszam do Starosarmacji - jest "n" miejscowości potrzebujących nowej siły.

Poza tym ... Sarmacja potrzebuje większego zaangażowania obywateli na poziomie Księstwa a nie na poziomie Prowincji - a co dopiero lenn.
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Vladimir

Post by Vladimir »

Ricardo wrote:Zastanawiałem się też nad kwestią lenn. Są sobie i w gruncie rzeczy mają tylko znaczenie tytularne. Można by je rozszerzyć do mini-samorządów, które byłyby dostępne dla Sarmatów posiadających co najmniej tytuł barona/hrabiego i cieszących się dobrą opinią u JKM ( proponowałbym rozróżnienie na tytuły szlacheckie dla lenn które faktycznie istnieją (ich posiadacze są aktywni) i honorowe, które sobie wegetują gdzieś w systemie jako instytucie. Lenna żyjące miałyby swój własny dział na forum i możliwość ustalania swojego prawa. Mogłoby to zaaktywizować Sarmatów, którzy mają małe szanse na zdobycie władzy w samorządach i mają pomysł na wprowadzanie nowych narracji.

Być może kogoś produkowanie urzędowych papierków i pisanie prawa bawi, mnie ani trochę. Poza tym zdobycie jakiejkolwiek funkcji publicznej w samorządzie nie jest trudne.

Ricardo wrote:Myślałem także nad kwestią rozdrobnienia feudalnego, z obowiązkową dodatkową przysięgą wierności JKM, ale tutaj wolę poczytać najpierw jakieś opinie zanim się rozpiszę.

Przysięgi wierności źle mi się kojarzą. Wolałbym nie.
[right][img]http://img.sarmacja.org/thumbs/normal/X0U1o9Wb.png[/img][/right](—) Vladimir ik Lihtenštán [size=85]rex sepulcrorum, palatyn Lichtensteinu, baronet Królestwa Nowej Teutonii, arcysenator Złotego Grodu i Teutonii, diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,[/size]
зхао

Post by зхао »

JO Diuk miał pomysły na Cesarstwo i Faraonat . Czemu nie miałoby powstać coś ciekawego? Jako lennik JKM JO Diuk mógłby tylko tutaj rozbudzić życie.
Vladimir

Post by Vladimir »

Ilu ludzi bawiłoby się w starożytny Egipt (jako lenno) w Sarmacji. Budowanie narracji dla samego siebie nie ma większego sensu. Szybko by mnie to znużyło.
[right][img]http://img.sarmacja.org/thumbs/normal/X0U1o9Wb.png[/img][/right](—) Vladimir ik Lihtenštán [size=85]rex sepulcrorum, palatyn Lichtensteinu, baronet Królestwa Nowej Teutonii, arcysenator Złotego Grodu i Teutonii, diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,[/size]
зхао

Post by зхао »

Zawsze możemy wszystko zostawić tak jak jest i narzekać potem na brak aktywności. Czemu by nie spróbować? Tylko w tej kwestii trzeba wpierw zaczekać na zdanie JKM.
Hugo
Gadu-Gadu: 3081508

Post by Hugo »

Ricardo wrote:Ja sobie myślałem nad skróceniem kadencji do Sejmu do 2 miesięcy i wprowadzeniu zasady, że bierne prawo wyborcze mają "dobrzy obywatele", co mogłoby rozbudzić aktywność / w wyniku pozostałych przepisów pozbawić Sejm aktywnych posłów po upływie kadencji :lol:.

Pan Kanclerz zaproponował parę miesięcy temu rotacyjny Sejm, to też ciekawy pomysł. Generalnie jeśli byłoby poparcie dla odejścia od 3 miesięcy, mogłoby to wzruszyć sarmacką scenę.

Ricardo wrote:Zastanawiałem się też nad kwestią lenn. Są sobie i w gruncie rzeczy mają tylko znaczenie tytularne. Można by je rozszerzyć do mini-samorządów, które byłyby dostępne dla Sarmatów posiadających co najmniej tytuł barona/hrabiego i cieszących się dobrą opinią u JKM ( proponowałbym rozróżnienie na tytuły szlacheckie dla lenn które faktycznie istnieją (ich posiadacze są aktywni) i honorowe, które sobie wegetują gdzieś w systemie jako instytucie. Lenna żyjące miałyby swój własny dział na forum i możliwość ustalania swojego prawa. Mogłoby to zaaktywizować Sarmatów, którzy mają małe szanse na zdobycie władzy w samorządach i mają pomysł na wprowadzanie nowych narracji.

Hm, ja nie widzę problemu, żeby obecne lenna były w taki sposób rozwijane narracyjne. Zresztą niektóre są, były. Prawo obowiązujące na terenie lenna? Żaden problem - byleby było zgodne z samorządowym, sarmackim. Niestety chyba diuk Zombiakov ma rację, że Sarmaci nie czekają w kolejce do tego. No chyba, że Wicehrabia ma na myśli jeszcze inny sposób rozwijania (systemowy?) lenn.

Ricardo wrote:Myślałem także nad kwestią rozdrobnienia feudalnego, z obowiązkową dodatkową przysięgą wierności JKM, ale tutaj wolę poczytać najpierw jakieś opinie zanim się rozpiszę.

Vladimir wrote:
Przysięgi wierności źle mi się kojarzą. Wolałbym nie.

No cóż, ewolucja stosunków społecznych w Sarmacji szła w tym kierunku, że przestano przysięgać sarmackim książętom; chyba dawno temu. Nie zapominajmy, że właśnie nawet w Konstytucji daliśmy temu wyraz - art. 3 ust. 1. Już nieważne, jak to jest na Pollinie, nieważne, że nawet tam, gdzie przysięga się głowie, władcy państwa, uznano by taką zmianę w Sarmacji za tyranię i ucisk. Ważniejsze, co myślą o tym Sarmatki i Sarmaci. Ja nie będę tutaj wypowiadał się w żadnym kierunku. Książę także w tej kwestii powinien się liczyć z wolą Narodu.
Tomasz Ivo Hugo
Książę Senior, król-senior Baridasu
Remigiusz L.

Post by Remigiusz L. »

Ricardo wrote:JO Diuk miał pomysły na Cesarstwo i Faraonat . Czemu nie miałoby powstać coś ciekawego? Jako lennik JKM JO Diuk mógłby tylko tutaj rozbudzić życie.

Do tego nie trzeba budować jakiegoś nowego systemu lenn. W STS powstała możliwość tworzenia prowincji, ale na razie jest tylko Tropicana, w której w gruncie rzeczy udzielam się głównie ja, z czego wynika, że popytu na mniejsze jednostki terytorialne w KS za bardzo nie ma. Ale jeżeli znajdą się chętni na coś takiego to zapraszam do Tropicany, przyda się więcej mieszkańców :D
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Namiestnik Starosarmacji
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Image
зхао

Post by зхао »

Ale Jaśnie Oświetlony Diuk Vladimir ik Lihtenštán to lojalny obywatel Teutonii, w związku z czym wątpię, że zdecyduje się On na migrację do Starosarmacji. Ja też póki co nie zamierzam.
Locked

Return to “Polityka, zagranica”