Dyskusja nad tym czego potrzebuje Sarmacja

Awatar użytkownika
Hugo
Gadu-Gadu: 3081508
Kontakt:

Dyskusja nad tym czego potrzebuje Sarmacja

Post autor: Hugo » 24 wrz 2017, o 18:39

W toku ogólnej dyskusji nad Konstytucją pojawiają się wątki wykraczające poza Ustawę Zasadniczą. Porozmawiajmy i o nich, żeby nikomu nie umknęły, nie zniknęły.
Tomasz Ivo Hugo
książę Sarmacji, król Baridasu i Sclavinii, pan w Grodzisku, suweren Armerii, Athos, Baraniego Pola, Gellonii, Mirii, Morvanu, Nowicji, Sangii, Teutonii, Tropicany, Trzyczaszkowa, Wagarii oraz Złotego Wybrzeża

gg 3081508
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Awatar użytkownika
Ricardo
Gadu-Gadu: 0

Re: Dyskusja nad tym czego potrzebuje Sarmacja

Post autor: Ricardo » 24 wrz 2017, o 22:54

Ja sobie myślałem nad skróceniem kadencji do Sejmu do 2 miesięcy i wprowadzeniu zasady, że bierne prawo wyborcze mają "dobrzy obywatele", co mogłoby rozbudzić aktywność / w wyniku pozostałych przepisów pozbawić Sejm aktywnych posłów po upływie kadencji :lol:.

Zastanawiałem się też nad kwestią lenn. Są sobie i w gruncie rzeczy mają tylko znaczenie tytularne. Można by je rozszerzyć do mini-samorządów, które byłyby dostępne dla Sarmatów posiadających co najmniej tytuł barona/hrabiego i cieszących się dobrą opinią u JKM ( proponowałbym rozróżnienie na tytuły szlacheckie dla lenn które faktycznie istnieją (ich posiadacze są aktywni) i honorowe, które sobie wegetują gdzieś w systemie jako instytucie. Lenna żyjące miałyby swój własny dział na forum i możliwość ustalania swojego prawa. Mogłoby to zaaktywizować Sarmatów, którzy mają małe szanse na zdobycie władzy w samorządach i mają pomysł na wprowadzanie nowych narracji.

Myślałem także nad kwestią rozdrobnienia feudalnego, z obowiązkową dodatkową przysięgą wierności JKM, ale tutaj wolę poczytać najpierw jakieś opinie zanim się rozpiszę.
(—) Wicehrabia Ricardo Conejo Cuadrado

Awatar użytkownika
Zombiakov

Post autor: Zombiakov » 24 wrz 2017, o 23:58

Co do kadencji - kiedyś bym się kłócił. Zwycięzca miał dużo projektów do zrealizowania i potrzeba było czasu. Teraz po byle jakim konkursie popularności wygrywają ugrupowania bez programu i pomysłu ... więc szybsza rotacja daje większe szanse, że jakimś przypadkiem trafimy na coś ciekawego :D

Co do lenn - są miasta które mają problem z aktywnością, a co dopiero lenna. Gdyby był system gospodarczy który by umożliwiał jakąś rozbudowę swojej prywatnej miejscowości to może nawet zasada "lenno dla każdego" miałaby sens. Nie przeceniałbym, że tłumy Sarmatów czekają w kolejce po miejscowość i chcieliby powymyślać sobie lokalne prawa.
Ale jeżeli faktycznie taka kolejka jest to zapraszam do Starosarmacji - jest "n" miejscowości potrzebujących nowej siły.

Poza tym ... Sarmacja potrzebuje większego zaangażowania obywateli na poziomie Księstwa a nie na poziomie Prowincji - a co dopiero lenn.
Diuk Prokrust Zombiakov
... bo śmierć to nie koniec ...

Awatar użytkownika
Vladimir
Gadu-Gadu: 12360609

Post autor: Vladimir » 25 wrz 2017, o 08:25

Ricardo pisze:Zastanawiałem się też nad kwestią lenn. Są sobie i w gruncie rzeczy mają tylko znaczenie tytularne. Można by je rozszerzyć do mini-samorządów, które byłyby dostępne dla Sarmatów posiadających co najmniej tytuł barona/hrabiego i cieszących się dobrą opinią u JKM ( proponowałbym rozróżnienie na tytuły szlacheckie dla lenn które faktycznie istnieją (ich posiadacze są aktywni) i honorowe, które sobie wegetują gdzieś w systemie jako instytucie. Lenna żyjące miałyby swój własny dział na forum i możliwość ustalania swojego prawa. Mogłoby to zaaktywizować Sarmatów, którzy mają małe szanse na zdobycie władzy w samorządach i mają pomysł na wprowadzanie nowych narracji.
Być może kogoś produkowanie urzędowych papierków i pisanie prawa bawi, mnie ani trochę. Poza tym zdobycie jakiejkolwiek funkcji publicznej w samorządzie nie jest trudne.
Ricardo pisze:Myślałem także nad kwestią rozdrobnienia feudalnego, z obowiązkową dodatkową przysięgą wierności JKM, ale tutaj wolę poczytać najpierw jakieś opinie zanim się rozpiszę.
Przysięgi wierności źle mi się kojarzą. Wolałbym nie.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
diuk Abvienolheimu, wicehrabia Tselebormu

Awatar użytkownika
Ricardo

Post autor: Ricardo » 25 wrz 2017, o 10:33

JO Diuk miał pomysły na Cesarstwo i Faraonat . Czemu nie miałoby powstać coś ciekawego? Jako lennik JKM JO Diuk mógłby tylko tutaj rozbudzić życie.

Awatar użytkownika
Vladimir
Gadu-Gadu: 12360609

Post autor: Vladimir » 25 wrz 2017, o 10:40

Ilu ludzi bawiłoby się w starożytny Egipt (jako lenno) w Sarmacji. Budowanie narracji dla samego siebie nie ma większego sensu. Szybko by mnie to znużyło.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
diuk Abvienolheimu, wicehrabia Tselebormu

Awatar użytkownika
Ricardo

Post autor: Ricardo » 25 wrz 2017, o 10:46

Zawsze możemy wszystko zostawić tak jak jest i narzekać potem na brak aktywności. Czemu by nie spróbować? Tylko w tej kwestii trzeba wpierw zaczekać na zdanie JKM.

Awatar użytkownika
Hugo
Gadu-Gadu: 3081508
Kontakt:

Post autor: Hugo » 25 wrz 2017, o 11:48

Ricardo pisze:Ja sobie myślałem nad skróceniem kadencji do Sejmu do 2 miesięcy i wprowadzeniu zasady, że bierne prawo wyborcze mają "dobrzy obywatele", co mogłoby rozbudzić aktywność / w wyniku pozostałych przepisów pozbawić Sejm aktywnych posłów po upływie kadencji :lol:.
Pan Kanclerz zaproponował parę miesięcy temu rotacyjny Sejm, to też ciekawy pomysł. Generalnie jeśli byłoby poparcie dla odejścia od 3 miesięcy, mogłoby to wzruszyć sarmacką scenę.
Ricardo pisze:Zastanawiałem się też nad kwestią lenn. Są sobie i w gruncie rzeczy mają tylko znaczenie tytularne. Można by je rozszerzyć do mini-samorządów, które byłyby dostępne dla Sarmatów posiadających co najmniej tytuł barona/hrabiego i cieszących się dobrą opinią u JKM ( proponowałbym rozróżnienie na tytuły szlacheckie dla lenn które faktycznie istnieją (ich posiadacze są aktywni) i honorowe, które sobie wegetują gdzieś w systemie jako instytucie. Lenna żyjące miałyby swój własny dział na forum i możliwość ustalania swojego prawa. Mogłoby to zaaktywizować Sarmatów, którzy mają małe szanse na zdobycie władzy w samorządach i mają pomysł na wprowadzanie nowych narracji.
Hm, ja nie widzę problemu, żeby obecne lenna były w taki sposób rozwijane narracyjne. Zresztą niektóre są, były. Prawo obowiązujące na terenie lenna? Żaden problem - byleby było zgodne z samorządowym, sarmackim. Niestety chyba diuk Zombiakov ma rację, że Sarmaci nie czekają w kolejce do tego. No chyba, że Wicehrabia ma na myśli jeszcze inny sposób rozwijania (systemowy?) lenn.
Ricardo pisze:Myślałem także nad kwestią rozdrobnienia feudalnego, z obowiązkową dodatkową przysięgą wierności JKM, ale tutaj wolę poczytać najpierw jakieś opinie zanim się rozpiszę.
Vladimir pisze:
Przysięgi wierności źle mi się kojarzą. Wolałbym nie.
No cóż, ewolucja stosunków społecznych w Sarmacji szła w tym kierunku, że przestano przysięgać sarmackim książętom; chyba dawno temu. Nie zapominajmy, że właśnie nawet w Konstytucji daliśmy temu wyraz - art. 3 ust. 1. Już nieważne, jak to jest na Pollinie, nieważne, że nawet tam, gdzie przysięga się głowie, władcy państwa, uznano by taką zmianę w Sarmacji za tyranię i ucisk. Ważniejsze, co myślą o tym Sarmatki i Sarmaci. Ja nie będę tutaj wypowiadał się w żadnym kierunku. Książę także w tej kwestii powinien się liczyć z wolą Narodu.
Tomasz Ivo Hugo
książę Sarmacji, król Baridasu i Sclavinii, pan w Grodzisku, suweren Armerii, Athos, Baraniego Pola, Gellonii, Mirii, Morvanu, Nowicji, Sangii, Teutonii, Tropicany, Trzyczaszkowa, Wagarii oraz Złotego Wybrzeża

gg 3081508

Awatar użytkownika
Remigiusz L.

Post autor: Remigiusz L. » 25 wrz 2017, o 20:59

Ricardo pisze:JO Diuk miał pomysły na Cesarstwo i Faraonat . Czemu nie miałoby powstać coś ciekawego? Jako lennik JKM JO Diuk mógłby tylko tutaj rozbudzić życie.
Do tego nie trzeba budować jakiegoś nowego systemu lenn. W STS powstała możliwość tworzenia prowincji, ale na razie jest tylko Tropicana, w której w gruncie rzeczy udzielam się głównie ja, z czego wynika, że popytu na mniejsze jednostki terytorialne w KS za bardzo nie ma. Ale jeżeli znajdą się chętni na coś takiego to zapraszam do Tropicany, przyda się więcej mieszkańców :D
Remigiusz Vladimirowicz Lwowski von Hochenhaüser
El Dictatore del Distrito de Tropicana

Awatar użytkownika
Ricardo

Post autor: Ricardo » 25 wrz 2017, o 21:02

Ale Jaśnie Oświetlony Diuk Vladimir ik Lihtenštán to lojalny obywatel Teutonii, w związku z czym wątpię, że zdecyduje się On na migrację do Starosarmacji. Ja też póki co nie zamierzam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusja o Konstytucji”