Dyskusja ogólna nad Rozdziałem II

Awatar użytkownika
Hugo
Gadu-Gadu: 3081508
Kontakt:

Dyskusja ogólna nad Rozdziałem II

Post autor: Hugo » 23 wrz 2017, o 20:08

Tutaj możemy np. podyskutować nad tym, czego nie ma w Rozdziale II naszej Konstytucji, a według kogoś z Was powinno się znaleźć. Także o kształcie tego rozdziału, przekazać ogólne uwagi do całości przepisów rozdziału.
Tomasz Ivo Hugo
książę Sarmacji, król Baridasu i Sclavinii, pan w Grodzisku, suweren Armerii, Athos, Baraniego Pola, Gellonii, Mirii, Morvanu, Nowicji, Sangii, Teutonii, Tropicany, Trzyczaszkowa, Wagarii oraz Złotego Wybrzeża

gg 3081508
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Awatar użytkownika
Vladimir
Gadu-Gadu: 12360609

Re: Dyskusja ogólna nad Rozdziałem II

Post autor: Vladimir » 24 wrz 2017, o 11:11

Zaproponuję tutaj, bardzo ogólnie, jak widzę wyznaczanie następcy. Gdybym był księciem, chciałbym mieć kontrolę i możliwość samodzielnego wyznaczenia sukcesora. Nie chciałbym, żeby dzieło, któremu poświęciłem wiele miesięcy pracy, zostało zaprzepaszczone przez niewiadomego kandydata z demokratycznych wyborów. Oczywiście, kandydata z wolnej elekcji mógłby też odpowiadać moim wymogom.

Jako obywatel chciałbym mieć kontrolę nad tym, kto zostanie głową państwa. Zdawać się na widzimisię jednego człowieka? To nie w porządku. Gdybym, jako obywatel, nie zgadzał się z polityką prowadzoną przez obecnego księcia, chciałbym mieć wpływ na alternatywę, a to zagwarantuje tylko wolna elekcja.

Może dlatego warto połączyć te koncepcje? Książę wyznacza następcę (lub, czemu nie, kilku kandydatów), który następnie jest akceptowany, bądź odrzucany przez społeczeństwo w referendum.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
diuk Abvienolheimu, wicehrabia Tselebormu

Awatar użytkownika
RCA

Post autor: RCA » 25 wrz 2017, o 09:21

To co proponuje Vladimir przerodzi się bardzo szybko w plebiscyt popularności, a nade wszystko skutkować będzie bezkrytycznym podejściem do aktualnego władcy, byle tylko mieć szansę na zostanie Delfinem. Nie wiem, czy taki model to coś do czego powinno się dążyć.

KS potrzebuje dyskusji a nie kolejnych ustaleń za kotarą.
Z poważaniem,
hrabia Robert von Thorn

Awatar użytkownika
Ricardo
Gadu-Gadu: 0

Post autor: Ricardo » 25 wrz 2017, o 10:35

RCA pisze:To co proponuje Vladimir przerodzi się bardzo szybko w plebiscyt popularności, a nade wszystko skutkować będzie bezkrytycznym podejściem do aktualnego władcy, byle tylko mieć szansę na zostanie Delfinem. Nie wiem, czy taki model to coś do czego powinno się dążyć.

Chciałbym zauważyć, że kwestia Delfina to temat do rozległych dyskusji.

Przyznam natomiast, że istnienie dynastii byłoby dość ciekawe :D.
(—) Wicehrabia Ricardo Conejo Cuadrado

Awatar użytkownika
Vladimir
Gadu-Gadu: 12360609

Post autor: Vladimir » 25 wrz 2017, o 10:38

RCA pisze:To co proponuje Vladimir przerodzi się bardzo szybko w plebiscyt popularności, a nade wszystko skutkować będzie bezkrytycznym podejściem do aktualnego władcy, byle tylko mieć szansę na zostanie Delfinem. Nie wiem, czy taki model to coś do czego powinno się dążyć.

Każde wybory to plebiscyty popularności.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
diuk Abvienolheimu, wicehrabia Tselebormu

Awatar użytkownika
Ricardo

Post autor: Ricardo » 25 wrz 2017, o 10:41

Vladimir pisze:
Każde wybory to plebiscyty popularności.
Tego się nie da uniknąć. Zawsze ktoś jest lepszy od kogoś. Statusu JKW PMK nikt już nie osiągnie.

Co nam pozostaje? Co 3 Książę z listy nowych obywateli :lol:?

Awatar użytkownika
Hugo
Gadu-Gadu: 3081508
Kontakt:

Post autor: Hugo » 25 wrz 2017, o 11:58

Skoro temat Delfina został wywołany, to może jeszcze inaczej?
Książę w dniu abdykacji MOŻE wyznaczyć Delfina. Delfin musi uzyskać poparcie może nawet kwalifikowanej większości obywateli, żeby został księciem.
Jeśli książę nie wyznaczy następcy lub Delfin nie uzyska wymaganego poparcia - Wolna Elekcja
Ricardo pisze:Co nam pozostaje? Co 3 Książę z listy nowych obywateli :lol:?
Proszę nie kusić ;)
Tomasz Ivo Hugo
książę Sarmacji, król Baridasu i Sclavinii, pan w Grodzisku, suweren Armerii, Athos, Baraniego Pola, Gellonii, Mirii, Morvanu, Nowicji, Sangii, Teutonii, Tropicany, Trzyczaszkowa, Wagarii oraz Złotego Wybrzeża

gg 3081508

Awatar użytkownika
Remigiusz L.

Post autor: Remigiusz L. » 25 wrz 2017, o 21:08

Książę w dniu abdykacji MOŻE wyznaczyć Delfina. Delfin musi uzyskać poparcie może nawet kwalifikowanej większości obywateli, żeby został księciem.
Jeśli książę nie wyznaczy następcy lub Delfin nie uzyska wymaganego poparcia - Wolna Elekcja
Można by też ograniczyć ten "plebiscyt popularności" Delfina do arystokracji. Byłoby to jakieś wzmocnienie prestiżu jaki daje tytuł arystokratyczny. Może też ograniczyć prawo do udziału w Wolnej Elekcji wyłącznie do szlachty?
Rzucam luźno taką propozycję, bo sam nie wiem czy jest ona proaktywnościowa. Raczej nie wspiera nowych mieszkańców, ale z drugiej strony skoro już mamy w KS podział na zwykłych obywateli, szlachtę i arystokratów, to może mu nadać jakąś praktyczną rolę.
Remigiusz Vladimirowicz Lwowski von Hochenhaüser
El Dictatore del Distrito de Tropicana

Awatar użytkownika
Ricardo

Post autor: Ricardo » 25 wrz 2017, o 21:16

Remigiusz L. pisze:
Można by też ograniczyć ten "plebiscyt popularności" Delfina do arystokracji. Byłoby to jakieś wzmocnienie prestiżu jaki daje tytuł arystokratyczny. Może też ograniczyć prawo do udziału w Wolnej Elekcji wyłącznie do szlachty?
Rzucam luźno taką propozycję, bo sam nie wiem czy jest ona proaktywnościowa. Raczej nie wspiera nowych mieszkańców, ale z drugiej strony skoro już mamy w KS podział na zwykłych obywateli, szlachtę i arystokratów, to może mu nadać jakąś praktyczną rolę.
To jest jakiś pomysł, ale aktualnie jest 83/84 obywateli (niektórzy nie powinni już mieć obywatelstwa, ale to tak w nawiasie), z czego 37 ma tytuł arystokratyczny, czyli niecała połowa. Za wybór Księcia miałaby odpowiadać mniejszość? Dla mnie to za mało.

Awatar użytkownika
Carmen Laurent

Post autor: Carmen Laurent » 26 wrz 2017, o 11:01

Zawsze będzie plebiscyt popularności oraz kwestia sympatii lub antypatii do danego kandydata. Już nie mówiąc, ze nie wszyscy będą chcieli być Delfinami i nie wszyscy będą bezkrytycznie patrzeć na władcę, żeby być Delfinem. Powiedziałabym, ze to jednostki, które bardzo szybko można by rozpoznać.
(-)Carmen Laurent
Lady Koadiutor KT
Prefekt Generalny KS

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozdział II KSIĄŻĘ”