Ustawa Sejmu nr ...
o zmianie Konstytucji Księstwa SarmacjiArt. 1 [Przepisy nowelizujące]
Dokonuje się zmiany Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 24 stycznia 2011 roku w sposób taki, iż:
- Do art. 32ha. dodaje się pkt. 3 o następującej treści “Asesora odwołuje Sejm, na wniosek Księcia lub Marszałka Trybunału Koronnego, uchwałą podjętą większością dwóch trzecich głosów w obecności ponad połowy posłów. Szczegółowo tryb odwołania asesora określa ustawa.”. Punkty 3-5 ulegają zwiększeniu o jeden.
- Art. 32n. pkt. 3 (“Karami dyscyplinarnymi są: a) złożenie z urzędu; b) grzywna; c) nagana.“) otrzymuje brzmienie “Karami dyscyplinarnymi są: a) grzywna; b) nagana”.
- Art. 32n. pkt. 6 (“Kolegium podejmuje uchwałę w sprawie pociągnięcia asesora do odpowiedzialności dyscyplinarnej większością dwóch trzecich głosów liczby uprawnionych do głosowania, a jeśli miałaby być wymierzona kara złożenia z urzędu, to jednomyślnie. Nie głosuje asesor, który miałby być pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej ani asesor, który złożył wniosek wszczynający postępowanie.”) otrzymuje brzmienie “Kolegium podejmuje uchwałę w sprawie pociągnięcia asesora do odpowiedzialności dyscyplinarnej większością dwóch trzecich głosów liczby uprawnionych do głosowania. Nie głosuje asesor, który miałby być pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej ani asesor, który złożył wniosek wszczynający postępowanie.”
Art. 2. [Przepisy końcowe]
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
U Z A S A D N I E N I E
Wasza Książęca Mość,
Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,
Tryb odwoływania asesorów Trybunału Koronnego jest w mniemaniu klubu poselskiego CZEKAN mechanizmem wadliwym, źle skonstruowanym. Naszym zdaniem niedopuszczalny jest fakt decydowania o złożeniu z urzędu przez sąd koleżeński. To Sejm, jako organ powołujący ATK, powinien weryfikować wywiązywanie się z obowiązków i postawę wyżej wymienionych.
W razie przyjęcia nowelizacji przez Wysoką Izbę, przedłożymy także projekt zmian w Regulaminie Sejmu.